Domov Leto

Najnovší singletrail na Liptove priamo nad mestom Liptovský Mikuláš v lokalite lesoparku Háj-Nicovô s názvom High flow je zhruba 800 metrov dlhý s prevýšením 100 metrov a poteší takmer všetkých milovníkov horských bicyklov. Je totiž navrhnutý tak, aby ho zvládli aj menej skúsení jazdci a zároveň si ho užili aj trailoví fajnšmekri.

Štart flowtrailu je situovaný na konci lúky vedľa vojenského pamätníka a je viditeľne označený drevenou bránou a orientačnými tabuľkami. Výstupová trasa na bicykli je vedená po oficiálnej asfaltovej ceste na Háj-Nicovô, prípadne je možné bicykel vytlačiť po turistickom pešom chodníku po pravej strane trailu.

Spoluautorom tejto zábavnej a technicky kvalitnej trate je Adam Rojček, ambasádor zjazdovej cyklistiky na Liptove, 6-násobný majster Slovenska v disciplínach zjazd a enduro a zároveň víťaz Európskeho pohára v zjazde z roku 2023. Zároveň sa jedná o komunitný projekt množstva dobrovoľníkov a nadšencov jazdcov, ktorí sa nemalým pričinením zaslúžili o vybudovanie a finálnu podobu trailu.

Zaujímavosti v blízkosti trasy:

Podrobný popis trasy

Babky (1566 m n.m.) sú súčasťou Západných Tatier, pričom túra na ne nepatrí medzi najnáročnejšie, no rozhodne je jednou z najkrajších. Hlavne výhľady na Liptov stoja zato.

Túru na Babky začínate na začiatku Bobroveckej doliny, konkrétne v lokalite Bobrovecká vápenica, kde je možnosť bezplatného zaparkovania. Trasa vedie po modrej značke popri kalvárii po zvážnici cez rázcestie Pod Babkami až na Chatu pod Náružím, kde je možnosť občerstviť sa. Trasa pokračuje po modrej značke do Pod Babkami, z ktorého sa vydávate na zelenú značku až na Babky. Babky majú  unikátny výhľadom. Počas trasy sa môžeme zastaviť pri partizánskom bunkri. Ide o jaskyňu s fotografiami a popisom, v ktorej sa skrývali partizáni.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Priamo vo východiskovom bode trasy v lokalite Bobrovecká vápenica sa nachádza bezplatné parkovisko s dostatočnou kapacitou.

Autobusová zastávka je vzdialená asi 2,5km chôdze od Bobroveckej vápenice na križovatke s obcou Jalovec, kam sa dá dostať prímestskou linkou z Liptovského Mikuláša.

Cestovný poriadok >>>

Možnosti ubytovania a stravovania

Na trase cestou na vrchol sa prechádza popri Chate pod Náružím v Červenci, kde je možné občerstviť sa alebo aj prespať. Blízko východiskového bodu trasy sa nachádza Horský hotel Mních. Na ceste od Jalovca je možné navštíviť Salaš Pastierska. Okrem toho sú tu vyhradené lokality na stanovanie.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

Podrobný popis trasy

Trasa je súbežná s červenou turistikou značkou s výnimkou zachádzky k zastávke 3. Náučný chodník v závere vedie vysokohorským prostredím, kde najmä v bralnej časti treba dbať na zvýšenú opatrnosť. Posledný informačný panel náučného chodníka stojí v sedle Vráca asi 30 min od jeho cieľa na vrchole Veľkého Choča.

Názvy informačných panelov

 1. Obec Lúčky
 2. Národná prírodná pamiatka Lúčanský vodopád
 3. Prírodná pamiatka Lúčanské travertíny
 4. Kúpele Lúčky
 5. Choč – lúky Žimerová
 6. Choč – pásmo lesa
 7. Choč – alpínske pásmo

Informačné panely v teréne nie sú označené názvom náučného chodníka.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je možné v obci Lúčky alebo v Lúčanskej doline, pri odbočke Jastrabia (pred zákazom vjazdu).

Možnosti ubytovania a stravovania.

Ubytovať sa môžete v obci Lúčky.

Podrobný popis trasy

Trasa začína v obci Kalameny a pokračuje popri jazierku Kalameny (termálny prameň), ktorý je celoročne využívaný na kúpanie pre verejnosť. Je súbežná so žltou a od rázcestia Sedlo pod Kráľovou zároveň červenou turistikou značkou. Trasa s permanentným stúpaním vedie z veľkej časti mimo lesa, čo v letných slnečných dňoch môže byť namáhavé. Na plošinu s hradom vedie 7 m vysoký kovový rebrík a mostík. V teréne sú upozornenia: vstup do priestoru Liptovského hradu je možný len na vlastnú zodpovednosť a osobám do 14 rokov len v sprievode dospelých.

Pri dobrej viditeľnosti vrch i hrad umožňujú výhľady až na Oravu s Babou horou, Liptovskú kotlinu s vodnou nádržou Liptovská Mara, Nízke Tatry a Veľký Choč (1 609 m n. m.). Areál hradu je národnou kultúrnou pamiatkou. Neveľké zvyšky hradu (odkryté základy múrov), o záchranu ktorých sa stará miestne občianske združenie Castrum Liptov, sú verejnosti voľne prístupné.

Názvy informačných panelov

 1. Náučný chodník Kalameny – Liptovský hrad
 2. Ľan a konopa
 3. Voda
 4. Zaujímavosti o hrade Liptov
 5. Les
 6. Geológia Chočských vrchov

Informačné panely v teréne (okrem úvodného) nie sú označené názvom náučného chodníka.

Na trase chodníka stoja aj (tri) vyblednuté informačné panely z predchádzajúcej verzie náučného chodníka (stav v roku 2020). Z hradu k jazierku je možný návrat ako okruh po (exponovanej a tiež strmej) modrej turistickej značke (do východiska v obci spolu 4,5 km).

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je možné v obci Kalameny, alebo pri jazierku Kalameny. Parkovanie pri termálnom jazierku je spoplatnené pri vstupe na náučný chodník.

Možnosti ubytovania a stravovania.

Ubytovať sa môžete v obci Kalameny alebo Lúčky.

Podrobný popis trasy

Trasa vedie asfaltovým chodníkom pre peších popri Teplianke. Náučný chodník je vhodné absolvovať v rámci exkurzie, ktorú vo včelíne po dohode zorganizuje miestne občianske združenie Slnkotvor. Cieľom je propagácia veľkého významu včiel a čmeliakov pre náš život. Exkurzia sa koná vo včelíne – ekoučebni v prírode – v záhrade miestnej školy (ZŠ s MŠ Lúčky) a jej bezprostrednom okolí, trvá 2 – 2,5 h a zahŕňa nasledovné aktivity:

 • návšteva včelieho náučného chodníka (Za)chráňme včely s odborným výkladom lektora – včelára,
 • pobyt vo včelnici s priamymi ukážkami života včiel v úli,
 • ukážka stavby včelieho úľa, opis základného včelieho náradia,
 • práca so včelami vo včelnici s odborným výkladom,
 • ukážka včiel žijúcich v sklenenom úli,
 • ochutnávka rôznych druhov včelích medov.

Termín exkurzie je potrebné vopred dohodnúť.

Názvy informačných panelov

 1. Včely
 2. Stavba tela včely
 3. Včelie produkty a ich využitie
 4. Zaujímavosti o včelách
 5. Čmeliaky
 6. Zaujímavosti o čmeliakoch
 7. Hmyzie domčeky
 8. Medonosné byliny, kríky a dreviny

Informačné panely v teréne nie sú označené názvom náučného chodníka.

Kontakt:

Občianske združenie SLNKOTVOR
Ing. Petra Mihoková
Americká 572, Lúčky 034 82
tel.: +421 910 123 407
Dostupnosť a parkovacie možnosti

Do Lúčok sa dostanete autobusom. Vystúpite na konečnej zastávke v Kúpeľoch Lúčky. Ak zvolíte vlastnú dopravu, parkovať môžete v areáli kúpeľov.

Možnosti ubytovania a stravovania.

Ubytovať sa môžete priamo v Kúpeľoch Lúčky, rôzne možnosti ubytovania a stravovania však nájdete aj v obci Lúčky.

Putovanie po stopách zaplavených obcí, ktoré navždy pochovala voda Liptovskej Mary. Táto cykloturistická tematická trasa vám okrem športového vyžitia a krásnych výhľadov ponúkne aj zaujímavé informácie o vodnom diele, ktoré zásadne ovplyvnilo životy tisícov ľudí a navždy zmenilo tvár a vývoj celého regiónu.

Trasa začína v obci Bešeňová, prechádza cez Vlašky, popri priehradnom múre, veži kostolíka pri Liptovskej Mare, cez osadu Tvarožná, vyhliadku Kyseľovec a končí v obci Bobrovník pri Marine Liptov. Na trase sa nachádza niekoľko strmších stúpaní, kvôli ktorým ju odporúčame absolvovať s využitím elektrobicyklov alebo zdatnejším cyklistom.

Navštívte aj: Miniskanzen zatopených obcí v areáli Koliby Gréta na brehoch Liptovskej Mary v Liptovskej Sielnici, kde sa dozviete hodnotné informácie aj o ďalších zaniknutých obciach z centrálnej a východnej časti vodnej nádrže, popri ktorých táto tematická cyklotrasa neprechádza.

Viac o téme trasy:
Všetko sa zmenilo s myšlienkou vybudovania vodného diela. Od vyhlásenia stavebnej uzávery pre predpokladané zátopové územie v roku 1950, cez definitívne rozhodnutie vlády o výstavbe až do spustenia celého komplexu vodných stavieb do trvalého užívania v roku 1976 museli obyvatelia čeliť mnohým výzvam. V období neľahkých zápasov o každodennú budúcnosť bola potrebná sila a schopnosť čeliť prichádzajúcemu tlaku protirečivých rozhodnutí a často nerealizovateľných požiadaviek. V tieni budúcej priehrady, na prahu rodiacej sa novej tváre Liptova, vyrástla celá jedna generácia ľudí.

Pod vodnou hladinou Liptovskej Mary sa nachádzalo celkom 13 historicky samostatných obcí, z ktorých 12 priehrada úplne pochovala. Spolu bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov. Trinásť zaniknutých obcí, z ktorých bola iba jediná nanovo vybudovaná je črepinkou v mozaike života Liptova. Cez ich mená, zaznamenané už iba v starých mapách však myslíme aj na ďalšie obce, ktoré výrazne, pozitívne či negatívne, zasiahli vyvolané investície veľkej stavby. Bolo treba preložiť železničnú aj cestnú sieť, pretrasovať elektrické, telekomunikačné siete, vybudovať nové zázemie pre rôzne oblasti života, ale aj ochranné pásma a bezpečnostné opatrenia.

Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975 a od prvopočiatku bolo plánované za účelom tlmenia povodňových prívalov, vylepšovania prietokov na strednom a dolnom toku Váhu v období sucha a výroby elektrickej energie. Rozvoj cestovného ruchu mal v čase plánovania a výstavby až terciálnu prioritu.

Od dokončenia vodného diela uplynulo takmer 50 rokov, ľudia sa na Liptove prestali báť ničivých záplav a región sa stal obľúbenou turistickou destináciou. Vychutnajte si nádherné výhľady na vodu a hory zo sedla bicykla a načerpajte zaujímavosti a fakty o histórii vodného diela a sním spojených súvislostí.

Zaujímavosti v blízkosti trasy:

Podrobný popis trasy

Trasa začína v bývalých kúpeľoch Korytnica, kde sa ešte pred túrou môžete občerstviť vodou z niektorého prameňa. Liečivé pramene v Korytnici pomáhajú na žalúdočné a tráviace problémy a problémy látkovej výmeny. Vysoko mineralizovanú vodu bohatú na vápnik, horčík či železo nájdete v prameňoch: Jozef, Žofia, Antonín, Vojtech I a II.

 

Trasa sa z asfaltovej cesty po modrej značke napája na lesnú zvážnicu. Stúpanie je príjemné, po necelej hodine ste v sedle pod Babou, odkiaľ je výhľad na masív Zvolena (Nová hoľa) nad Donovalmi. Po asi trištvrte hodiny chôdze po zvážnici les začína rednúť a cez vyrúbaný priesek vidieť hrebeň Veľkej Fatry od Krížnej až po Suchý vrch. Trasa následne v Hiadeľskom sedle bočí doľava na červenú značku, vystupuje strmo najskôr lesom, ktorý však postupne redne a prechádza do kosodreviny. Pokračuje cez Prašivú a Malú Chochuľu až k cieľu. Veľká Chochuľa (1753 m n.m.) je najvyšší vrch západnej časti Ďumbierskych Tatier a ponúka výhľad na všetky svetové strany. Leží na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, vrcholom sa tiahne aj Cesta hrdinov SNP.

 

Do roku 1974 premávala do kúpeľov Korytnica aj úzkorozchodná železnica. Trasa sa v roku 2016 prebudovala na cyklochodník Cyklokorytnička, vedúci z Ružomberka a slúži aj ako náučný chodník aj pre rodiny s deťmi.

 

Na Veľkú Chochuľu sa dostane aj z Liptovskej Lúžnej po žltej značke cez Sedlo pod Skalkou a Košarisko.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať môžete v Korytnici. K trase sa dostanete aj autobusom. Vystúpte na zastávke Liptovská Osada, rázcestie.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na  trase nie sú žiadne horské chaty, no ubytovať sa dá v Korytnici či na neďalekých Donovaloch alebo Liptovskej Osade. Občerstviť sa môžete rovnako v Korytnici v penzióne Svätopluk. Určite sa ale nezabudnite osviežiť vodou z niektorého prameňa Korytnice, ktorá sa predáva aj balená v obchodoch a jej blahodárne účinky objavili už v 17.storočí.

Podrobný popis trasy

Vrch Šíp sa nachádza priamo nad sútokom riek Oravy a Váhu, medzi obcami Kraľovany a Ľubochňa, v Šípskej Fatre, ktorá v podstate spája Malú a Veľkú Fatru. Trasa začína v obci Stankovany, odkiaľ sa po zelenej značke asi za 30 min. dostanete do osady Podšíp, ktorá hneď na začiatku spestrí túru vďaka možnosti obzrieť si zachovalé drevenicie či využiť zastávku ako vhodné miesto na piknik. Z Podšípu pokračujete po žltej značke cez Zadný Šíp až na Šíp (1170 m n.m.). Na vrchole Šípu je umiestnený majestátny kríž a kochať sa môžete výhľadmi na Veľký Choč.

 

Územie Šípu s rozlohou 302 hektárov je z dôvodu výskytu vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov vyhlásené ako národná prírodná rezervácia.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Túra je ľahko dostupná autom, autobusom i vlakom. Parkovisko je v obci Stankovany pred Obecným úradom. Železničná zastávka Stankovany. Autobusová zastávka Stankovany, pri moste.

Možnosti ubytovania a stravovania

Občerstvenie a nápoje môžete zakúpiť v Krčme Stankovany.

Podrobný popis trasy

Veľký Bok (1727 m n.m.) je výrazná hoľa v centrálnej časti Kráľovohoľských Tatier. Leží mimo hlavného hrebeňa a zároveň je vyššia ako samotný hlavný hrebeň, preto poskytuje výborný kruhový výhľad. V sedle pod Veľkým Bokom fungovala do druhej svetovej vojny turistická chata, ktorú ale fašisti počas vojny vypálili. Veľkoboká chata bola spojnicou medzi Štefánikovou chatou pod Ďumbierom a Kráľovou hoľou. Dodnes je chýbajúcim článkom turistických chát v Nízkych Tatrách. Na jej základoch stojí menšia poľovnícka chatka, ktorá je ale pre verejnosť uzavretá.

Kto má rád divočinu, neprebádané a opustené miesta v krásnej prírode, určite si túrou na Veľký Bok príde na svoje, keďže nepatrí k najnavštevovanejším vrchom. Na výstup si rezervujte celý deň. Z Malužinej to na vrchol potrvá 4-5 hod, trasa má po modrej značke a následne zo Sedla pod Veľkým bokom po žltej značke dĺžku cez 14 km.

Na vrchol sa dá dostať aj po žltej značke trasou zo Svarína (Svarín – Pod Chmelincom – Veľký bok a späť). Táto trasa meria podobne 28 km tam a späť. Prípadne si trasu môžete naplánovať ako prechod z Malužinej do Svarína alebo opačne.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať sa dá v oboch obciach a trasa je dostupná aj autobusovou dopravou. Zastávka Malužiná, rázcestie.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, občerstviť sa teda môžete len v obciach. Povyše spomínanej poľovníckej chatky by mal byť prameň.

Podrobný popis trasy

Na vrchol Radičiná sa vyberáte z Ružomberka, Rybárpole. Cez hospodársky les prichádzate na Dubovské lúky so starými senníkmi s pohľadom na majestátny Veľký Choč. Trasa pokračuje strmým stúpaním do lesa až do sedla na čistinku s ohniskom, odkiaľ to je už len kúsok na vrchol Radičiná (1127 m n.m.), ktorý ponúka výhľad z dreveného mostíka na Liptovskú Maru.

Na vrch Radičiná je možné sa dostať aj z opačnej strany, z obce Komjatná, časť Studničná.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať je možné v Ružomberku, Rybárpole i v Komjatnej. Trasa je dostupná aj autobusovou a vlakovou dopravou. Zastávka Ružomberok – Rybárpole.

Možnosti ubytovania a stravovania

Pred alebo po turistike sa môžete občerstviť v Ružomberku, kde je dostatok stravovacích možností.

Podrobný popis trasy

Trasa začína v obci Partizánska Ľupča, kedysi najstaršie banícke mesto na Liptove s ikonickým kostolom na námestí s meštianskymi domami. Žltá značka vás vyvedie z dediny k smerovníku Biela Ľupča a vedie popri lúkach a oplotenému vodojemu, držíte sa vpravo a vchádzate do lesa. Pri smerovníku Rumanec je stôl s lavičkami, ideálny na občerstvovaciu pauzu. Trasa ponúka pekné výhľady na spodnú časť Liptovskej Mary, Západné Tatry a Chočské vrchy.  Pri pamätníku padlých vojakov odbočuje do lesa a napokon lúkou prichádzame na vrchol Prednej Magury, kde je zrekonštruovaný altánok.

Predná Magura (1171 m n. m.) ponúka parádny výhľad do Liptovskej kotliny, na blízku zalesnenú Ľupčiansku Maguru, hlavný hrebeň Nízkych Tatier či nízkotatranský Salatín. Ideálna trasa pre menšie deti či menej zdatných turistov.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Bezplatné parkovanie je možné v obci alebo pri spomínanom vodojeme. Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou, k východiskovému bodu trasy vás dovezie prímestský autobus z Ružomberka alebo z Liptovského Mikuláša.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty. Ubytovacie zariadenia sa nachádzajú v obci Partizánska Ľupča, niekoľko kilometrov ďalej je rekreačný areál Železnô s ubytovacími možnosťami a príjemným bufetom a tiež obľúbená Chata Magurka, ktorá ponúka aj stravovacie možnosti.

Podrobný popis trasy

Ostré (1067 m n.m.), nazývaný domácimi aj Hrdoš, je skalnatý vrch viditeľný pri prejazde po hlavnej ceste z Martina do Ružomberka. Východiskom túr môžu byť obce Komjatná (cca 2 km), Švošov (cca 3 km), Stankovany, Žaškov alebo aj Ľubochňa.

Zo Švošova vedie trasa po žltej značke do Sedla pod Ostrým, odkiaľ je to strmým stúpaním asi 15 min. na vrchol Ostré. Vrchol je čiastočne zalesnený, to však nebráni pekným výhľadom na Ružomberok, väčšinu dolného Liptova a Oravy. Na vrchole nájdete aj miesto na opekanie.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

K trase zo Švošova sa dá dostať aj vlakovou dopravou. Zaparkovať môžete v obciach.

Podrobný popis trasy

Nenáročná poldenná túra na Rovnú Hoľu odmení výhľadmi na všetky strany, najmä na Západné a Vysoké Tatry. Po žltej turistickej značke vedie trasa z Nižnej Boce hore dolinou, z ktorej odbáča na chodník vedúci do sedla doliny Črchľa, tu sa nachádza aj prameň. Pokračujete ďalej cez les a kosodrevinu až na Rovnú Hoľu (1723 m n. m.). Tá už podľa názvu napovedá, že z jej vrcholu sa možno tešiť výhľadom na všetky svetové strany, Jedinečný je pohľad na Ďumbier, na jeho strmé zrázy a žľaby ústiace v Ďumbierskom kotle. Na západe vidieť Chopok a masív Bôru. Na severe vápencový masív Ohnište s ikonickým skalným Oknom.

Na vrchol Rovná Hoľa sa môžete vybrať aj z Vyšnej Boce, Čertovice či Svidovského sedla.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať sa dá v obci. Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na vodu natrafíte v sedle Črchľa. Občerstviť sa môžete v obci Nižná Boca, napríklad na chate Barborka pri lyžiarskom vleku. Ubytovanie v okolí je taktiež dostupné.

Podrobný popis trasy:

Chabenec (1955 m n.m.), majestátny vrch na hrebeni Nízkych Tatier s výhľadmi na všetky strany. Trasa začína v osade Magurka, kde sa v minulosti dolovalo zlato. Okrem tohto vzácneho kovu sa v osade ťažilo aj striebro a antimón. O histórii baníctva sa dozviete aj vďaka náučnému chodníku Magurský zlatý chodník, ktorý bude určite baviť aj deti.

 

Trasa vedie po zelenej značke smerom k sedlu Ďurková, pri smerovníku Nad sedlom pokračujte po červenej značke cez Malý Chabenec až na vrchol Chabenec. Po užití si výhľadov sa vrátite po rovnakej trase do osady Magurka. Prípadne sa dá trasa predĺžiť so zastávkou na Útulni Ďurková, ktorá sa nachádza v blízkosti Chabenca a je obľúbenou zastávkou počas hrebeňovky Nízkych Tatier.

Dostupnosť a parkovacie možnosti:

Bezplatné parkovanie je možné v osade Magurka, no treba sa pripraviť na horší prístup do osady. Cesta je úzka a v zime často zľadovatená.

Možnosti ubytovania a stravovania

Obľúbená chata Magurka priamo v osade ponúka ubytovanie aj chutnú kuchyňu. Útočisko na prespatie ponúka aj Útulňa Ďurková, ktorú využívajú hojne turisti pri prechode hrebeňom Nízkych Tatier. Útulňa sa nachádza pod sedlom, takže treba zísť niekoľko výškových metrov z trasy, ale občerstvenie a atmosféra stojí za to. Niekoľko kilometrov ďalej je rekreačný areál Železnô s ubytovacími možnosťami a príjemným bufetom.

Podrobný popis trasy

Holý vrch (1723 m n.m.) je menej výrazným a menej známym vrchom Západných Tatier. Prechádza ním aj obľúbená turistická trasa na vyhľadávaný vrch Baranec. Charakteristický je svojím pyramídovým tvarom. Je prístupný celoročne a nevzťahuje sa naň sezónna zimná uzávera turistických trás.

 

Východiskom túr na Holý vrch môže byť Žiarska dolina (cca 3 km po žltej značke) alebo Jakubovany (cca 6 km po modrej značke). Samotný vrchol nie je označený, nachádza sa nad rázcestníkom na hrebeni vedúcom na Baranec. Cesta na Baranec trvá potom ešte cca 1,45 hod.

 

Trasa z Jakubovian vedie od starého vleku po asfaltke k chatkám, pri ktorých odbáča vľavo do lesa. Povyše križovatky s červenou Tatranskou magistrálou narazíte na smerovaciu tabuľku k Jakubovianskemu vodopádu, ku ktorému sa dostaneme asi za 5 min, no treba sa potom vrátiť naspäť na modrý chodník. Trasa celkom výživne stúpa, až k Trom Kolkom, kde si môžete oddýchnuť a občerstviť sa s výhľadmi do kotliny. Druhá polovica trasy až na vrchol pokračuje ďalej v energickom stúpaní.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať sa dá v obci Jakubovany alebo ešte ďalej pri bývalom lyžiarskom vleku Jakubovany. Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou – konečná zastávka Jakubovany.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, občerstviť sa teda môžete v obci, napríklad v hostinci Jakub.

Podrobný popis trasy

Demänovská dolina je jednou z najnavštevovanejších horských lokalít na Slovensku, napriek tomu tu sú miesta, kde sa nepohybuje príliš veľa ľudí. Jedným z takých miest je aj tiesňava Vyvieranie. Pokračovať potom môžete na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu.

Túra nie je okruh, preto je potrebné využiť aj verejnú prípadne inú dopravu. Auto zaparkujete pri ATC Bystrina, na začiatku obce Demänovská Dolina, neďaleko odbočky na Pavčinu Lehotu. Hneď na odbočke je autobusová zastávka. K Demänovskej jaskyni slobody sa môžete presunúť autobusom. Odtiaľ pokračujeme po zelenej značke smerom nadol popri riečke Demänovka.

Trasa vedie popri rušnej ceste, ktorá smeruje do Jasnej, ale ruch z cesty len málo zasahuje do trasy. Cestičky vedú cez mostíky, až sa dostanete na sútok Demänovky a potoka, ktorý tečie z doliny Vyvieranie ako aj z masívnej vyvieračky z hlbín krasového podzemia. Ako tak vchádzate do doliny Vyvieranie, často chodník vedie priamo korytom potoka, ktorý nie je hlboký ani široký. Keďže ide o súčasť NPR, kde-tu nájdete popadané stromy, prípadne prerezané, aby sa turista dostal pomedzi ne. V strednej časti za postupne dolina otvára, neskôr sa začína strmšie stúpanie serpentínami do úbočia doliny a vychádzame z lesa. Na jednom mieste chodník križuje potôčik cez skalné kaskády. Z Iľanovského sedla vedie trasa po rovine až pod Demänovskú horu.

Z Iľanovského sedla vedie trasa kľudným traverzujúcim chodníkom tesne pod hrebienkom. Pracovníci NAPANT-u trasu čistia a prerezávajú, preto je chodník veľmi pohodlný. Postupne sa les opäť mení, cestou cítiť vôňu borovíc. Na západnej strane Demänovskej hory, ktorá je posledným vrcholom hrebienka, je skalná trávnatá terasa. Odtiaľto môžete vidieť pekný výhľad do Demänovskej doliny, na opačnej strane vidno Liptovskú Maru, Liptovský Mikuláš a okolie.

Pokračujete po žltej značke až k rázcestiu, z ktorého sa tiež dá dostať na Demänovskú horu, vy pokračujte do ATC Bystrina. Výstup je krátky, strmý, ale bezproblémový. Hore uvidíte kruhové výhľady, oplatí sa vidieť ? Značka končí pri malom drevenom kríži a vrcholovej knihe.

Zostup dolu je najskôr strmší, no zmierňuje ho množstvo serpentín. Celkovo je chodník veľmi príjemný a nie je únavný. Trasu končíte v ATC Bystrina.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je možné v ATC Bystrina s dostatočnou kapacitou.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Cestovný poriadok >>>

Možnosti ubytovania a stravovania

V obciach Pavčina Lehota a Demänovská dolina sa nachádza množstvo ubytovacích aj stravovacích zariadení.

Nájdi a rezervuj ubytovanie tu.

Trasa tvorí spojnicu medzi dvomi turisticky dôležitými bodmi Ružomberka. Vedie po lesnej ceste, ktorá má iba sčasti asfaltový povrch. Je dobre priechodná na horských ale aj trekových bicykloch, prekonáva iba mierne prevýšenia. Pri zjazdoch treba byť opatrný a zbytočne neriskovať.

Po Obrovej ceste nájdete veci, ktoré postrácal obor Čutko so dostaneš do Čutkovskej alebo Hrabovskej doliny. V Čutkove zabaví Obrovo deti aj dospelákov, ktorí sa môžu zviezť na najvyššej zipline na Slovensku. Dobre sa najete v kolibe u Dobrého pastiera. V Hrabove si môžete príjemne zrelaxovať, požičať čln, alebo využiť ihrisko pod hrádzou. Ak vám najvyššia zipline nestačila, navštívte Tarzániu a prevezte sa pre zmenu najdlhšou zipkou na Slovensku.

Pri potulkách po regióne Liptov odporúčame navštíviť aj podhorskú dedinku Liptovská Lúžna, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách.  Keď prichádzate od obce Liptovská Osada, tak prejdete celou dedinou Liptovská Lúžna v smere na Železnô. Asi 500 m od konca obce sa po ľavej strane nachádza vyhliadková veža s unikátnym výhľadom. Veža je umiestnená len pár minút nenáročnej chôdze. Cesta k nej vedie lúkou a stále ponúka výhľady na Lúžanské Meandre s čistou, pomaly tečúcou vodou potoka Lúžňanka. Meandrovanie – kľukatenie vzniklo vplyvom nápadného zmiernnia spádu . Riečka vytvára dojem, že tečie hore kopcom. 

Najkrajšie obdobie na navštívenie tejto časti je marec až máj, avšak rozhľadňa je otvorená celoročne.

Vstup na rozhľadňu len na vlastné nebezpečie.

Hubovský okruh je obojsmerným, peším chodníkom, ktorý je prístupný celý rok. Na trase sú miesta, kde si možno nabrať pitnú vodu. Vo vrcholovej oblasti (od sedla Poľana) nájdete prepojenie na modrú turistickú značku, alebo zostup z nad Hlbokou do Hubovej je prepojenie so žltou turistickou značkou.

Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí

Hubová (Gombáš). Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1425 v súvislosti z panstvom hradu Likava. Prví osadníci boli pastieri oviec- Zakladali prvé salaše, s čím súvisel rozvoj garbiarstva. Zo starších období sa dochovali dve drevenice, ktoré slúžili ako sypárne na obilie. V Bystrej doline sú zrúcaniny železnej hute, čo svedčí o kováčskom remesle a pravdepodobne aj o výskyte železnej rudy. Názov obce Gombáš (Gombak – Huba) bol v roku 1948 zmenený na Hubová. V roku 1951 sa od obce osamostatnila obec Ľubochňa. Neskorobarokový kostol sv. Kríža  je z 19. storočia. Lávkou cez Váh sa dá dostať na vlakovú stanicu v susednej obci Švošov.

Šípska Fatra. Podcelok Veľkej Fatry. Nachádza sa v severnej časti pohoria na rozhraní Liptova, Oravy a Turca. Šípsku Fatru rozdeľuje rieka Váh na dve časti. Až do roku 1978 bola súčasťou Chočských vrchov, pre väčšiu geologickú príbuznosť bola preradená do Veľkej Fatry. Z hľadiska ochrany prírody je časť Šípskej Fatry zahrnutá do NP Malá Fatra a časť do NP Veľká Fatra. Z povrchových krasových javov sú najčastejšie škrapy – ostrohranné výbežky vápencov, napr. na Šípe. Skupina závrtov, lievikovitých priehlbní priemeru 15 – 20 m sa nachádza v Žaškovskom sedle nad obcou Stankovany. Z jaskynných krasových foriem sú to menšie jaskyne vo vrcholových častiach príkrovových trosiek. Na úpätí skalných stien je možné nájsť drobnejšie jaskyne a previsy vytvorené mrazovým zvetrávaním, napr. jaskyňa na Šípe, abri v Okrúhlej skale (Jánošíkov stôl), viacero jaskýň v Hrdoši (najdlhšia 120 m, v SV výbežku), puklinová jaskyňa na Čebrati (60 m). Medzi jaskyne, ktoré vznikli pôsobením vodných tokov patrí napr. Stankovianska jaskyňa (25 m) v doline Váhu.

Názvy informačných panelov

 1. Hubovský okruh – náučný chodník
 2. Preprava cez Váh
 3. Pltníctvo, biotopy Váhu
 4. História Hubovej
 5. Živočíšstvo Veľkej Fatry
 6. Rastlinstvo Veľkej Fatry
 7. Geomorfológia
 8. Prales, pasienky, hospodársky les
 9. Veľká Fatra, biotopy Veľkej Fatry
 10. Salašníctvo, senníky
 11. Sypárne – národná kultúrna pamiatka
 12. Kováčňa, mlyn, turňa

Kontakt: Turistický klub Tramp Hubová Pri Váhu 5/5
034 91 Hubová, mail: peter.izo@hotmail.sk

Pribylina – Račkova dolina

Trasa začína na parkovisku pri múzeu Liptovskej dediny. Na parkovisku sa môžete občerstviť v bufete pred múzeom. Ak pokračujete cez areál Liptovskej dediny a zamierite do lesa, dostanete sa až k expozícii Považskej lesnej železnice. Môžete tak vidieť staré vlaky a vlakové depo. Za depom sa nachádza aj model protipovodňovej hrádze.

]

• Trasa: 7 km (3,5 km a späť)
• Značenie: zelená CTT 5462
• Povrch: nová asfaltová cesta výbornej kvality
• Náročnosť: mieste stúpajúca cesta

putovanie dolinou k jaskyni

Popis trasy: Parkovisko pri letnom kúpalisku je štartovným miestom trasy pre tých, ktorí už vedia bicyklovať aj po cestách s premávkou. Ak na túto etapu života vašich ratolestí len čakáte, nemusíte byť smutní. Autom sa môžete odviezť až do doliny na parkovisko pri Stanišovskej jaskyni, odkiaľ cesta pokračuje popri rieke už bez áut. Podklad celej trasy tvorí asfalt, v závere už horšej kvality. Mierne stúpanie cesty spestrujú krátke klesania a strmšie stúpania, ktoré určite zvládnete.

Zážitok z vozenia umocňujú výhľady na bočné hrebene Nízkych Tatier, skalné okno na ľavej strane doliny aj šum kľukatiacej sa rieky. Príjemným osviežením počas horúcich dní je cca 60 minútové putovanie s čelovou lampou a sprievodcom útrobami Stanišovskej jaskyne, ktorého zdarné zvládnutie môžete osláviť tradičnými liptovskými dobrotami v kolibe Strachanovka nižšie na trase. Bojíte sa tmy? V Liptovskom Jáne nevadí ani to. Pri jaskyni sa môžete zvečniť s drevenými postavičkami alebo v blízkosti trasy vybehnúť na vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka krásny výhľad na obec a jej okolie.

Parkovanie: parkovisko pri letnom kúpalisku Termal Raj

• Trasa: 8 km (4 km a späť)
• Značenie: žltá CTT 8418
• Povrch: asfaltová cesta
• Náročnosť: mierne stúpajúca cesta s miestom, kde cesta stúpa prudšie

s obrom cutkom

Popis trasy: Trasa začína na parkovisku pred Kolibou u dobrého pastiera, kde sa nachádza aj domov obra Čutka, v ktorom žltou farbou značená trasa začína. Vedie po mierne stúpajúcej asfaltovej ceste s jedným miestom, kde sa prevýšenie jemne zvyšuje. Cestou si môžete vychutnať pohodu pri jazierku, alebo sa zahrať na ihrisku. Smäd uhasíte pitnou vodou z horských prameňov a hlad zaženiete vlastnoručne opečenou špekačkou na táboriskách s možnosťou zapálenia ohňa, prípadne to nechajte na kuchárov v Kolibe u dobrého pastiera. Po ceste môžete vidieť tiež kŕmidlá lesnej zveri, priehradu, diviačiu oboru alebo stádo ovečiek. Ak sa na konci trasy cítite príliš sviežo, môžete natiahnuť krok a peši dôjsť k Pálenickému vodopádu (40 min. peši).

Parkovanie: možnosť zaparkovať pred Kolibou u dobrého pastiera

obrovo logo

Zažite kopec zábavy s deťmi Obrove – jedinečnom svete obra Čutka v Čutkovskej doline pri Ružomberku. Využite Liptov Region Card a uplatnite si zľavu 20% na vstup do areálu.

• Trasa: 8 km (4 km a späť)
• Značenie: žltá CTT 8418
• Povrch: asfaltová cesta
• Náročnosť: mierne stúpajúca cesta s miestom, kde cesta stúpa prudšie

Popis trasy: Trasa začína na parkovisku pred Kolibou u dobrého pastiera, kde sa nachádza aj domov obra Čutka, v ktorom žltou farbou značená trasa začína. Vedie po mierne stúpajúcej asfaltovej ceste s jedným miestom, kde sa prevýšenie jemne zvyšuje. Cestou si môžete vychutnať pohodu pri jazierku, alebo sa zahrať na ihrisku. Smäd uhasíte pitnou vodou z horských prameňov a hlad zaženiete vlastnoručne opečenou špekačkou na táboriskách s možnosťou zapálenia ohňa, prípadne to nechajte na kuchárov v Kolibe u dobrého pastiera. Po ceste môžete vidieť tiež kŕmidlá lesnej zveri, priehradu, diviačiu oboru alebo stádo ovečiek. Ak sa na konci trasy cítite príliš sviežo, môžete natiahnuť krok a peši dôjsť k Pálenickému vodopádu (40 min. peši).

Parkovanie: možnosť zaparkovať pred Kolibou u dobrého pastiera

obrovo logo

Zažite kopec zábavy s deťmi v Obrove – jedinečnom svete obra Čutka v Čutkovskej doline pri Ružomberku. Využite Liptov Region Card a uplatnite si zľavu 20% na vstup do areálu.

Asi najkrajšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovým masívom, ktorý sa tiahne od ústia dolinky, až do polovice vrcholu Sinej. Na lezenie je oficiálne povolená len spodná časť, rozdelená na Horné a Dolné skaly, a to v dátume od 1.5. do 28.2., Platnosť tejto výnimky trvá do roku 2022. Veríme však, že bude predĺžená aj naďalej.

Lezenie je tu veľmi špecifické. Skala je pevná, platňovitá a teda veľmi technická a silová. Prevahu tu majú malé chyty a stupy. Vo viac ako 100 cestách si zaleziete od VI+ po X+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Treba však rátať s obtiažami o pol stupňom viac oproti iným oblastiam. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená. Celá oblasť, okrem dolnej jaskyne, je tak vhodná najmä na chladné dni. Charakteristika skaly robí túto oblasť určenú skôr pre skúsených lezcov, ktorí návštevu Sinej určite nebudú ľutovať.

Povolené liezť: 1.5. – 28. 2., platnosť výnimky do roku 2022. Aktuálne informácie nájdete TU.

Sektor: Horné skaly
Počet ciest: 70+
Obtiažnosť: VI+ – X+ UIAA
Dĺžka ciest: 15 – 33! m

Prístup

Prístup: 10 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa môžeme vyviezť až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po žltej turistickej značke smerujúcej na vrchol Sinej. Po vstupe do dolinky prechádzame okolo potoka s vymytými meandrami do vápenca. Asi po 200m odbočíme zo žltej značky doprava na vychodený chodník vedúci pod skaly. Z tohto miesta je už nad nami vidieť začínajúci rad skál, ku ktorým prídeme ľahko za 5 minút.

Prekvapenie, VII

Popis: 12 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.

Asi najkrajšia cesta na Horných skalách. Na začiatku potrápi boulder pod prvým istením, kde je lepšie si prvý cvaknúť zo zeme. Cesta ďalej pokračuje po mierne položenej platni s dobrými chytmi a krásnymi tanečnými krokmi.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Asi najkrajšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovým masívom, ktorý sa tiahne od ústia dolinky, až do polovice vrcholu Sinej. Na lezenie je oficiálne povolená len spodná časť, rozdelená na Horné a Dolné skaly, a to v dátume od 1.5. do 28.2., Platnosť tejto výnimky trvá do roku 2022. Veríme však, že bude predĺžená aj naďalej.

Lezenie je tu veľmi špecifické. Skala je pevná, platňovitá a teda veľmi technická a silová. Prevahu tu majú malé chyty a stupy. Vo viac ako 100 cestách si zaleziete od VI+ po X+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Treba však rátať s obtiažami o pol stupňom viac oproti iným oblastiam. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená. Celá oblasť, okrem dolnej jaskyne, je tak vhodná najmä na chladné dni. Charakteristika skaly robí túto oblasť určenú skôr pre skúsených lezcov, ktorí návštevu Sinej určite nebudú ľutovať.

Povolené liezť: 1.5. – 28. 2., platnosť výnimky do roku 2022.

Info james.sk:         Zoznam lezeckých oblastí na Slovensku, obmedzenia, správcovia skál

Sektor: Dolné skaly
Počet ciest: 35
Obtiažnosť: VI+ – X UIAA
Dĺžka ciest: 10 – 12 m

Prístup

Prístup: 10 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa môžeme vyviezť až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po žltej turistickej značke smerujúcej na vrchol Sinej. Po vstupe do dolinky prechádzame okolo potoka s vymytými meandrami do vápenca. Asi po 200m odbočíme zo žltej značky doprava na vychodený chodník vedúci pod skaly. Z tohto miesta je už nad nami vidieť začínajúci rad skál, ku ktorým prídeme ľahko za 5 minút.

Quick Jump, VII

Popis: 7 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.

Jedna z toho mála rozliezacích ciest, ktoré Siná má. Vedie výrazným blokom po dobrých chytoch, ktorý nás núti liezť na sokolíka. Výlez na balkónik trošku potrápi a záverečné kroky sú po dobrých lištách mierne do previsu.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Najmladšia oblasť na Liptove, ktorú tvorí zlepencové bralo vysoké 50m. Týči sa na rozmedzí dedín Studničná a Komjatná v Ružomberskom okrese. Ponúka krásne lezenie pre lezcov všetkých obtiažností s možnosťou si vyskúšať aj viac dĺžkové lezenie. Zlepenec má úžasnú vlastnosť formovať sa do príjemných veľkých chytov, šupín a zárezov, čo z tejto oblasti robí top na Liptove s jedným z najkrajších výhľadov z vrcholu brala. Väčšina ciest je okolo VI a VII stupňa. Cesty sú technické a tie dlhšie aj značne vytrvalostné.

Povolené liezť: 8. – 31. 1., a od 1. 2. – 31. 7.. Aktuálne informácie nájdete TU.

Počet ciest: 35
Obtiažnosť: V – X- UIAA
Dĺžka ciest: 20 – 45! m

Prístup

Prístup: 15 min.

Z Ružomberka, cestou na Dolný Kubín, odbočíme do dediny Komjatná. Po asi 2 km vychádzame na kopec pod ktorým sa nachádza čast zvaná Studničná. Auto zaparkujeme na tomto kopčeku, hneď pri kaplnke, ktorá stojí vedľa cesty. Odtiaľto ďalej pešo po poľnej ceste smerom nad Komjatnú. Prejdeme lúku a strmým krátkym výšvihom prídeme k lesu. Tu odbočíme vľavo do lesa po výraznom vychodenom chodníku. Po asi 5 minútach prídeme k vrcholu brala. Odtiaľto vedie chodník z obidvoch strán dolu pod skaly.

lezenie

Veľkonočná hrana, VIII

Popis: 15 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.

Jedna z naj ciest v Komjatnej. Začína asi 10 metrovým kútom po ktorom sa dostaneme na oddychovú policu. Pokračuje ťažko oblou hranou po ktorom sa prehupne do záverečnej platne. Veľmi vzdušná vytrvalostná cesta.

 

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Najmladšia oblasť na Liptove, ktorú tvorí zlepencové bralo vysoké 50m. Týči sa na rozmedzí dedín Studničná a Komjatná v Ružomberskom okrese. Ponúka krásne lezenie pre lezcov všetkých obtiažností s možnosťou si vyskúšať aj viac dĺžkové lezenie. Zlepenec má úžasnú vlastnosť formovať sa do príjemných veľkých chytov, šupín a zárezov, čo z tejto oblasti robí top na Liptove s jedným z najkrajších výhľadov z vrcholu brala. Väčšina ciest je okolo VI a VII stupňa. Cesty sú technické a tie dlhšie aj značne vytrvalostné.

Povolené liezť:      bez obmedzenia

Info james.sk:       Zoznam lezeckých oblastí na Slovensku, obmedzenia, správcovia skál

Počet ciest: 35
Obtiažnosť: V – X- UIAA
Dĺžka ciest: 20 – 45! m

Prístup

Prístup: 15 min.

Z Ružomberka, cestou na Dolný Kubín, odbočíme do dediny Komjatná. Po asi 2 km vychádzame na kopec pod ktorým sa nachádza čast zvaná Studničná. Auto zaparkujeme na tomto kopčeku, hneď pri kaplnke, ktorá stojí vedľa cesty. Odtiaľto ďalej pešo po poľnej ceste smerom nad Komjatnú. Prejdeme lúku a strmým krátkym výšvihom prídeme k lesu. Tu odbočíme vľavo do lesa po výraznom vychodenom chodníku. Po asi 5 minútach prídeme k vrcholu brala. Odtiaľto vedie chodník z obidvoch strán dolu pod skaly.

lezenie

Televíkendová, V+

Popis: 11 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.
Pekná cesta na zoznámenie sa s oblasťou. Cesta končí v pohodlnom štande, z ktorého sa dá ďalej pokračovať do cesty Zuzkina za VI. Pozor na krátke lano! Cesta je pomenovaná po televíznej relácii Televíkend, v ktorej sa táto cesta liezla.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Príjemná tichá oblasť ukrytá v lese Bielej dolinky, za obcou Liptovský Ján. Tvorí ju niekoľko vápencových brál, rozdelených do štyroch hlavných sektorov. Vhodná je tak pre začiatočníkov, ako aj pre skúsených lezcov obľubujúcich prevažne technické cesty. Veľkou výhodou je lezenie povolené celoročne a tak sa tu v teplých zimných dňoch dá stráviť príjemný deň. Väčšina ciest je okolo VI a VII stupňa. Cesty sú technické a tie dlhšie aj značne vytrvalostné.

Povolené liezť: 8. – 31. 1., a od 1. 2. – 31. 7.. Aktuálne informácie nájdete TU.

Sektor: Hrádocká
Počet ciest: 16
Obtiažnosť: V – IX UIAA
Dĺžka ciest: 10 – 33! m

Prístup

Prístup: 15 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Liptovský Ján. Prejdeme dedinou a po vstupe do Jánskej doliny prechádzame popri termálnom kúpalisku a kolibe Strachanovka. Po pravej strane míňame hotel Bystrá a na najbližšej odbočke, za hotelom vpravo zaparkujeme na parkovisku pri budove vodárne. Odtiaľto ďalej pešo dolinkou popri potoku asi 10 minút. V mieste kde lesná cesta križuje potok, my sa držíme stále po pravej strane a po chodníčku vystúpame 5 min. hore kopcom pod skaly.

Rieka, VII+

Popis: 12 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.

Krásna dlhá vytrvalostná cesta, ktorá na začiatku potrápi prsty a na záver preverí vytrvalosť

Novo vzniknutá drytoolingová oblasť v Demänovskej doline. Drytooling je lezecký štýl, pri ktorom sa používajú na lezenie cepíny a mačky. Lezec teda nechytá skalu rukami, ale do chytov a dierok zakladá cepíny. Lezenie na Ertoide je veľmi silové a vytrvalostné. Oblasť tvorí široký vápencový previs, ktorý má na výšku len okolo 10 metrov. No jeho sklon je veľmi prudký a v najvyššom mieste tvorí krátky strop.

Lezenie je tu povolené celoročne. Veľký previs kryje aj pred dažďom, ale pri výdatných zrážkach začne pretekať a tiecť. Počas zimných mesiacov sú tu ponechané erárne expresky, ktoré sa ale na leto zvešiavajú.

Štýl: drytooling

Povolené liezť: celoročne povolené, platnosť výnimky do roku 2022. Viac info.

Počet ciest: 22
Obtiažnosť: D5+ – D12
Dĺžka ciest: 5 – 15 m

Prístup

Prístup: 5 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Auto zaparkujeme na parkovisku pred Demänovskou ľadovou jaskyňu. Odtiaľto ďalej pešo kúsok po asfaltovej ceste popri hoteli RiverSide. Ďalej kráčame po turistickom chodníku po ľavej strane potoka. Po 5 minútach nás chodník vedie asi 10 metrov popod výrazný široký previs v ktorom visia erárne expresky.

Traja kamaráti, D10-

Popis: 12 vŕtaných nerezových nitov + zlaňovacia reťaz.

Vytrvalostná cesta s dlhými náčahmi po dobrých dierkach. Pomerne ľahko čitateľná kde dlhý lezci majú výhodu.

Foto: Marek Černý

Foto: Igor Pap

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Novo vzniknutá drytoolingová oblasť v Demänovskej doline. Drytooling je lezecký štýl, pri ktorom sa používajú na lezenie cepíny a mačky. Lezec teda nechytá skalu rukami, ale do chytov a dierok zakladá cepíny. Lezenie na Ertoide je veľmi silové a vytrvalostné. Oblasť tvorí široký vápencový previs, ktorý má na výšku len okolo 10 metrov. No jeho sklon je veľmi prudký a v najvyššom mieste tvorí krátky strop.

Lezenie je tu povolené celoročne. Veľký previs kryje aj pred dažďom, ale pri výdatných zrážkach začne pretekať a tiecť. Počas zimných mesiacov sú tu ponechané erárne expresky, ktoré sa ale na leto zvešiavajú.

Štýl: drytooling

Povolené liezť: celoročne povolené, platnosť výnimky do roku 2022. Viac info.

Počet ciest: 22
Obtiažnosť: D5+ – D12
Dĺžka ciest: 5 – 15 m

Prístup

Prístup: 5 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Auto zaparkujeme na parkovisku pred Demänovskou ľadovou jaskyňu. Odtiaľto ďalej pešo kúsok po asfaltovej ceste popri hoteli RiverSide. Ďalej kráčame po turistickom chodníku po ľavej strane potoka. Po 5 minútach nás chodník vedie asi 10 metrov popod výrazný široký previs v ktorom visia erárne expresky.

SUE, D5+

Popis: 5 vŕtaných nerezových nitov + zlaňovacia reťaz.

Najľahšia cesta vhodná na zoznámenie sa s drytoolingom. Hlboké dierky v kolmej stienke. V kombinácii s vedľajšou cestou Snaživec vhodné na rozlez.

Foto: Marek Černý

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Asi najťažšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovou klenbou, ktorá sa vypína nad hotelom Repiská. Tvoria ju tri výrazné klenby a technická platňa v pravej spodnej časti. Oblasť je oficiálne povolená na celoročné lezenie.

Lezenie je tu silové a vytrvalostné. Skala je pomerne pevná a väčšina ciest vedie do výrazného previsu. Vo  viac ako 50 cestách si zaleziete od V+ po 10+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená, pričom samotná klenba je nahriata ešte o čosi viac. Vhodná je skôr na zimné a jesenné dni, prípadne za daždivého počasia. Vhodná prevažne pre silných športových lezcov, kde si môžu posúvať osobné maximá.

Povolené liezť: celoročne povolené, platnosť výnimky do roku 2022. Viac info.

Počet ciest: 50
Obtiažnosť:
V+ – X+ UIAA
Dĺžka ciest:
10 – 33 m

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Prístup

Prístup: 15 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa vyvezieme až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po asfaltovej ceste ku hotelu Repiská, 15 min. Nad hotelom sa týči klenba. Ďalej môžeme pokračovať asfaltkou naokolo alebo pri opornom múre pred hotelom prudko hore do kopca po vychodenom chodníku priamo do klenby.

Slniečkár, X-

Popis: 19 vŕtaných nerezových nitov + zlaňovacia reťaz. Ponechané erárne expresky.

Cesta najviac charakterizujúca danú oblasť. Začiatok v technickej platni po sérii záporov a bočákov. Potom výrazná jaskyňa s oddychom. Ďalej pokračuje ťažkým previsom až stropom za hranu klenby. Sekvencia krokov po dvoj a troj prstových dierkach.

Asi najťažšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovou klenbou, ktorá sa vypína nad hotelom Repiská. Tvoria ju tri výrazné klenby a technická platňa v pravej spodnej časti. Oblasť je oficiálne povolená na celoročné lezenie.

Lezenie je tu silové a vytrvalostné. Skala je pomerne pevná a väčšina ciest vedie do výrazného previsu. Vo  viac ako 50 cestách si zaleziete od V+ po 10+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená, pričom samotná klenba je nahriata ešte o čosi viac. Vhodná je skôr na zimné a jesenné dni, prípadne za daždivého počasia. Vhodná prevažne pre silných športových lezcov, kde si môžu posúvať osobné maximá.

Povolené liezť: celoročne povolené, platnosť výnimky do roku 2022. Viac info.

Počet ciest: 50
Obtiažnosť:
V+ – X+ UIAA
Dĺžka ciest:
10 – 33 m

Prístup

Prístup: 15 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa vyvezieme až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po asfaltovej ceste ku hotelu Repiská, 15 min. Nad hotelom sa týči klenba. Ďalej môžeme pokračovať asfaltkou naokolo alebo pri opornom múre pred hotelom prudko hore do kopca po vychodenom chodníku priamo do klenby.

Ivanov pilier, VII-

Popis: 13 vŕtaných nerezových nitov + zlaňovacia reťaz.

Krásny výrazný pilier v pravej časti rozdeľujúci najväčšiu klenbu a spodnú stenu. Dlhá cesta na mierne položenom pilieri, ktorý sa na konci zostrmý. Stredná časť vedie po prírodných dierkach, ktoré preveria techniku a silu.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.