Domov Miniskanzen zatopených obcí

Miniskanzen zatopených obcí

Jedinečný projekt v Liptovskej Sielnici, ktorý pripomína históriu a kultúru trinástich dedín, ktoré boli zatopené vodou Liptovskej Mary. Nachádza sa na brehu vodnej nádrže, v areáli Koliby Gréta, kde si môžete prečítať informačné tabule, ktoré vám poskytnú zaujímavé fakty a príbehy o živote ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy kvôli výstavbe vodného diela a pozrieť historické fotografie domov, kostolov, škôl a iných budov, ktoré kedysi stáli v týchto dedinách.

Umelo vytvorený zmenšený reliéf Váhu je skoro totožný s pôvodným, všetky meandre dodržané a aj tabule o obciach sú osadené na miestach kde sa v polohe ku korytu rieky pôvodne nachádzali.

13 zaniknutých historicky samostatných obcí

Tu zaniklo 13 historicky samostatných obcí, ktoré boli v roku 1975 zatopené vodou priehrady Liptovská Mara. Ich mená už nebudú zaznamenané iba v starých mapách, ale aj na tomto mieste. Nezabudnime na ľudí, ktorí tu žili a na ich osudy.“ hlása úvodná tabuľa.

Areál Koliby Gréta ako aj susedných prevádzok sa nachádza na mieste, kde v minulosti stála historická Liptovská Sielnica, ktorá bola ako jediná zo zatopených obcí aj nanovo vybudovaná asi dva kilometre severne od pôvodnej obce. 

Projekt miniskanzenu bol vytvorený v spolupráci s Liptovským múzeom a Slovenským vodohospodárskym podnikom, š.p..

Zaplavené obce zo sedla bicykla

Ak máte záujem o ďalšie informácie o zaplavených obciach Liptovskej Mary ako aj výstavbe samotného vodného diela, môžete sa taktiež vybrať na tematickú cykloturistickú trasu z Bešeňovej do Bobrovníka, ktorá prechádza okolo niekoľkých z pôvodných obcí, popri priehradnom múre a ponúka nádherné výhľady na vodu a hory.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov