Domov Lesopark Háj-Nicovô

Lesopark Háj-Nicovô

Vitajte v kultúrno-prírodnej oddychovej zóne situovanej na vrchu Háj na severnom okraji Liptovského Mikuláša. Lokalita Háj-Nicovô je vyhľadávaná pre krásu prírody, široké možnosti športovania a vojenskú históriu.Neopakovateľné výhľady z jeho vrcholu na scenériu okolitých hôr, hladinu vodnej nádrže Liptovská Mara a mesto patria k emotívne silným zážitkom. V minulosti sa po úbočiach Hája spúšťali prví mikulášski lyžiari, bol tu postavený prvý skokanský mostík v Liptove, konali sa tu aj školské plesy či majálesy. Háj zároveň slúžil ako pasienky pre chov dobytka a od 50. rokov minulého storočia bol zalesňovaný do dnešnej podoby.

História vojenského pamätníka a cintorína Háj-Nicovô

Dominantou lokality Háj-Nicovô je vojenský pamätník a cintorín Háj-Nicovô. Areál piety tvoria cintorín a pamätník padlým, hlavne počas jari 1945. Toto miesto by malo ostať symbolom patriotizmu, ktorý sa postavil na odpor fašizmu aj za cenu vlastnej krvi. Práve na mieste tohto pietneho areálu sa koncom 2. svetovej vojny odohrávali jedny z najťažších a najdlhších bojov. Môžeme ich prirovnať k tým na Dukle.

Areál piety bol verejnosti odhalený 9. mája 1961, jeho autorom je Ing. arch. Ladislav Bauer, Ing. arch. Aladár Búzik a akademickí sochári Alfonz Groma a Miroslav Ksandr. Uprostred rozľahlého areálu je monumentálne schodište. Na jeho ľavej strane sa nachádza súsošie, ktoré predstavuje prísahu na bojovú zástavu a na pravej strane je symbolika mieru a víťazstva. Na najvyššom stupni schodišťa sa nachádza dominanta – pilón, ktorého vrchol zdobí päťcípa hviezda. V spodnej časti sa nachádzajú reliéfy, ktoré zobrazujú: uctenie zástavy, pomoc ranenému, kladenie venca a výjav nad hrobom. Na oboch stranách pamätníka sa nachádza cintorín.

V súčasnosti tu odpočíva viac ako 1350 hrdinov. Toto miesto bolo určené na boje zámerne, okolitú krajinu máte ako na dlani. Ak si budete chcieť tento pohľad vychutnať, stačí prejsť z Rachmaninovho námestia v Liptovskom Mikuláši doľava, na ulicu Kpt. Nálepku a po prechode železničného priecestia vás Cesta hrdinov zavedie priamo k areálu.

Vydajte sa za zaujímavosťami lesoparku Háj-Nicovô
  • Náučný chodník VOJENSKÁ HISTÓRIA dokumentuje boje o Liptovský Mikuláš počas 2. svetovej vojny. Vedie k pamiatkovo chránenému Pietnemu areálu s pamätníkom a najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov v bývalom Československu. Je vybudovaný na miestach, kde sa konali druhé najťažšie boje na Slovensku.
  • Na vrchu OKRÚHLICA havarovalo americké bojové lietadlo Liberator 2. decembra 1944. Smerovalo z Talianska do Poľska, keď sa po zásahu nad Považskou Bystricou,  zrútilo nad Liptovským Mikulášom. Dnes príbeh amerických letcov pripomína nepriestrelná vesta jedného z nich v Múzeu Janka Kráľa.
  • Náučný chodník PRÍRODA A KRAJINA OKOLO NÁS s detským ihriskom je zameraný na ochranu a  zaujímavosti prírody lokality Háj-Nicovô, ktorá je od roku 1996 zaradená do kategórie chránený areál s rozlohou 7,6 ha.
  • Vrchol HÁJA (748 m n. m.) je jeden z najkrajších a ľahko dostupných vyhliadkových bodov Liptova. Ponúka panoramatické výhľady na jedinečnú tatranskú krajinu.
  • Bežecké KYSLÍKOVÉ TRASY, ktoré nesú mená mikulášskych olympionikov, sú doplnené o prvky na cvičenie (vo výstavbe).
  • Regionálna CYKLOTRASA prechádza v blízkosti lesoparku Háj-Nicovô.  Smeruje z Liptovského Mikuláša do Žiarskej doliny, s odbočkou na vrchol Hája a možnosťou oddychu v cykloprístrešku. Nadväzuje na ďalšie cyklotrasy vedúce popod Západné Tatry.
  • Za pozornosť stojí fascinujúci svet hmyzu, ktorý môžete obdivovať v hmyzom domčeku a detské ihrisko s výhľadom na Liptov.

Projekt je financovaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

  1. Háj Nicovô má dozaista veľmi veľký potenciál pre vznik lesoparku mesta LM a blízkeho okolia. Už bolo niekoľko šumov v nedávnej minulosti ako by sa malo toto miesto zatraktívniť- výhlidaková veža, open aitr museum venivané 2. svetovej vojne ale bohužiaľ, dodnes nič. Na druhej strane chválim ihrisko z participatívneho rozpočtu, menší altánok s výhliadkou pred parkoviskom aj bežecké trasy M. Martikána a P. Vlhovej ako aj náúčné tabule a pietnu kaplnku pre veteránov. Ale chcelo by to viac, potenciál je ako na Háj Nicovô prilákať ľudí je podľa mňa dosť veľký…

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov