Domov Východná

Východná

Východná je podtatranská rázovitá obec známa hlavne tradičným folklórnym festivalom Východná, ktorý sa koná každoročne na začiatku júla.

Územie Východnej siaha na severe na vrchol dominantného Kriváňa, na juhu až k hlavnému hrebeňu Nízkych Tatier. Z východu ho ohraničuje obec Važec a Liptovská Teplička, z juhu obce Heľpa, Závadka nad Hronom a Polomka, zo západu Malužiná, Kráľova Lehota a Hybe a zo severu mesto Vysoké Tatry. Hlavnú časť územia tvorí Liptovská kotlina s údoliami Bieleho a Čierneho Váhu. Súčasťou obce sú aj osady Svarín a Čierny Váh s priľahlými samotami.

Vo Východnej sa zachovala ľudová kultúra v mnohých oblastiach, okrem tradičného folklóru je známa výroba krojov a výšivkárstvo, tkanie kobercov, rezbárstvo, stolárstvo a tesárstvo. K šíreniu ľudovej kultúry prispieva Folklórna skupina Kriváň a malé múzeum v podobe Východniarskej izby.

Folklórny festival Východná

Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom (od r. s medzinárodnou účasťou u nás a zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry. Festivalu sa zúčastňuje priemerne 1 700 účinkujúcich, kde sa prezentujú víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súbor, ľudovej hudby, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná a účastníkmi vítaná je účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov. Zaujímavou súčasťou festivalu je množstvo interaktívnych a zážitkových programov.

Farma Východná

Farma Východná je najvyššie položené ekologické hospodárstvo v Liptove (930 m.n.m.). Zameriava sa predovšetkým na bio-chov hovädzieho dobytka a oviec za účelom produkcie mlieka. Vďaka výnimočnej kvalite mlieka z horskej oblasti Vysokých Tatier ponúka exkluzívne syrové delikatesy a lahodné prírodné syry pod značkou Farma Východná, ktoré získavajú popredné ocenenia na slovenských aj českých súťažiach. Okrem produkcie mlieka a mliečnych výrobkov tu pestujú aj liečivé bylinky a drobné ovocie, zároveň sú veľmi zaujímavé prehliadky farmy. Pasienky plné liečivých bylín a horský vzduch s vôňou ihličia a hríbov sú garanciou pre vznik jedinečných farmárskych pochúťok…

Stanica svet Martina Sabaku

STANICA SVET je netradičná a veľmi atraktívna expozícia diel pána Sabaku, ako umelca, rodáka z Východnej. Podstata tohto projektu je prebudenie kreativity, tvorivosti a vzájomná inšpirácia. Súčasťou výstavy navrhujeme kreatívne dielne pre návštevníkov bez ohľadu na vek. Malé deti aj seniori tu môžu veľmi intuitívne tvoriť diela z odpadových a stavebných materiálov. Návod ako na to, nám tu zanechal práve pán Martin Sabaka.

Čierny Váh

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh je našou najväčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou a svojim inštalovaným výkonom aj najväčšou vodnou elektrárňou. Ide o unikátne technické dielo, ktoré je súčasťou série vodných diel na Váhu známych ako Vážska kaskáda. Vodné dielo Čierny Váh sa totiž skladá z dvoch nádrží – Hornej v rekordnej výške 1160 m.n.m. a Dolnej vo výške 733 m.n.m.. Prečerpávacia elektráreň slúži najmä na dodanie elektrickej energie do našich sietí počas najväčšej špičky.

Vodná nádrž je nádherným cieľovým miestom pre cykloturistiku, či dlhšiu prechádzku s deťmi. Ponúka prekrásne panoramatické výhľady na Tatry.


Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov