Domov Ostredok z Liptovských Revúc

Ostredok z Liptovských Revúc

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Možnosť prespania na trase Možnosť prespania na trase
Trasa je okruh Trasa je okruh
Trasa s panoramatickým výhľadom Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime Trasa je sprístupnená aj v zime

TRASA:

Vyšná Revúca – Sedlo Ploskej – Ploská (1532 m n.m.) – Chyžky – Ostredok (1592 m n.m.) – Krížna (1572 m n.m.) – Rybovské sedlo – Vyšná Revúca

Podrobný popis trasy

Ostredok s výškou 1592 m n.m. je považovaný za najvyšší vrchol Veľkej Fatry. Výstup na vrchol je možný z obce Liptovské Revúce, konkrétne z časti Vyšná Revúca. Je tu niekoľko možností výstupu, my odporúčame kombináciu trás, a to okruhom cez Ploskú a Chyžky s návratom cez Krížnu. Táto trasa je členitá, ponúka unikátne výhľady na okolie, ale aj príjemnú prechádzku lesom. Samotná túra má len priemerné prevýšenie, a preto nepatrí medzi najnáročnejšie, no je pomerne dlhá a zaberie vám celý deň.

Celodenná túra začína v obci Liptovské Revúce v časti Vyšné Revúce. Už pri výstupe lúkami a pasienkami po žltej značke do Sedla Ploská sú výhľady na Nízke Tatry smerom na Liptovskú Lúžnu, časť západných Tatier ako aj Malej Fatry. Napravo od tohto sedla možno obdivovať bralá rezervácie Čierny kameň a na trase sa nachádza aj časť z tabúľ Náučného chodníka Čierny kameň. Pokračovaním po žltej značke sa dostanete až na vrchol Ploská (1532 m n.m.), kde sa nachádza pomník z čias SNP a výhľady do oblasti Turca a Martinské hole. Odtiaľ trasa vedie po červenej značke nenáročným terénom a príjemnými hoľami cez Chyžky a Koniarky až na samotný vrch Ostredok (1592 m n.m.). Ďalej pokračujete hlavným veľkofatranským hrebeňom na Krížnu (1572 m n.m.) s panoramatickým výhľadom smerom na Banskú Bystricu.  Návrat k východiskovému bodu túry je z Rybovského sedla po zelenej značke cez Suchú dolinu nazad do Vyšnej Revúce.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Bezplatné parkovanie je možné pri obchode COOP Jednota v časti Vyšná Revúca. Parkovanie je tiež možné pozdĺž cesty pri východiskovom bode trasy pri rázcestníku.

Do obce Liptovské Revúce premávajú aj pravidelné autobusové spoje z Ružomberka. Autobusová zastávka sa nachádza v časti Vyšná Revúca pri obchode COOP Jednota. Cestovný poriadok >>>

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase sa nachádza len útulňa pre núdzové prespanie. Stravovacie možnosti sú taktiež obmedzené, preto odporúčame mať dostatočné zásoby. Ubytovať sa dá v privátnych ubytovacích zariadeniach a penziónoch v obci Liptovské Revúce príp. v Liptovskej Osade.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>


(Náhľad mapy: hiking.sk)

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  1. Dobrý deň,
    neodporúčam ísť z Rybovského sedla po zelenej značke. Treba sa tam brodiť cez vysoký porast a povedal by som, že chodník je na niektorých miestach aj dosť nebezpečný. Keď pôjdem druhýkrát, určite to radšej vyskúšam po červenej na Východné Prašnické sedlo a odtiaľ žltou na Hajabačku.

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov