Domov Kalendár podujatí Cyklistika Cykloturistický maratón po stopách Martina Rázusa
Toto podujatie sa už skončilo

Cykloturistický maratón po stopách Martina Rázusa

Spolok Martina Rázusa v spolupráci s Mestom Liptovský Mikuláš, Múzeom Janka Kráľa a ŠK Leader Fox bike Liptovský Mikuláš vás pozývajú v sobotu, 12. augusta 2023 na 22. ročník cykloturistického maratónu na aktualizovanej trase z Liptovského Mikuláša (Vrbica) cez Čertovicu (1233 m n. m.), Brezno, Banskú Bystricu, Mýto pod Ďumbierom, Čertovicu do Liptovského Mikuláša.

Zmena tradičnej trasy z dôvodu obmedzenej prejazdnosti horského priechodu Donovaly

Registrácia
je možná len o 8.00 hod. na mieste štartu, pri rodnom dome vo Vrbici – turisti aj pretekári. Štartovné 40 € zahŕňa aj občerstvenie na trase, obed v Banskej Bystrici a služby súvisiace s podujatím, najmä zdravotnícku starostlivosť, zberný autobus, pomocný servis bicyklov.

Priebeh podujatia
Štart podujatia bude o 8.45 h pri rodnom dome Rázusovcov v Liptovskom Mikuláši-Vrbici. Prvá zastávka v Brezne pri pomníku Martina Rázusa (cca o 11.00 h), položenie venca, občerstvenie. V Banskej Bystrici (cca 13.25 h) účastníci položia kyticu na hrob Martina Rázusa a doplnia sily na dobrom obede. Potom sa vydajú na cestu späť po trase smer Brezno, ale odbočia smerom na Mýto pod Ďumbierom, cez Čertovicu. Cieľ maratónu bude pri pamätníku Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši o cca 18.30 hod.

Budú len dve, horské súťažné etapy:
Kráľová Lehota – vrch Čertovice (18 km) 
Jarabá – vrch Čertovice (5,5 km)

v dvoch vekových kategóriách: do 35 a nad 35 rokov s finančnými a vecnými cenami. Účasť na súťažných etapách je dobrovoľná.

Vyhlásenie výsledkov súťažných etáp sa uskutoční na záver podujatia v záhrade mestského Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

Upozornenie:
Cyklomaratón sa uskutoční za neobmedzenej cestnej premávky, preto každý účastník je povinný dodržiavať dopravné predpisy a pokyny organizátorov. Každý cyklista sa zúčastňuje podujatia na vlastné nebezpečenstvo. Vzhľadom na cestný zákon sú povinné aj cyklistické prilby.

Zdôrazňujeme celodennú prítomnosť „zberného“ autobusu, ktorý môžu využiť menej zdatní cyklisti na prekonanie extrémnych častí cykloturistického maratónu. Organizátori zabezpečujú aj zdravotnú službu, nápoje a obed v Banskej Bystrici.

História podujatia

Cykloturistický maratón Po stopách Martina Rázusa je jednou z nosných aktivít Spolku Martina Rázusa (založený 2002). Počas doterajších 21 ročníkov sa ho zúčastnilo takmer dvetisíc cyklistov zo všetkých kútov Slovenska, Čiech aj Kanady, a to na perfektne vybavených, ale aj na amatérskych strojoch. Nejde o víťazstvo, ide o účasť! Pravda, dostatočná fyzická kondícia a vhodné technické vybavenie sú podmienkou úspešnej účasti.

Občianske združenie Spolok Martina Rázusa sa hlási k odkazu významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza, politika, rodáka z Vrbice, dnes súčasti Liptovského Mikuláša. Dalo si za cieľ propagovať stále aktuálne dedičstvo duchovnej, umeleckej i politickej práce Martina Rázusa, preniknutej demokratickým, humanistickým a  etickým posolstvom a úporným zápasom o presadenie poznanej pravdy.

Video z 1.ročníka podujatia:

Podujatie v roku 2023 podporili:

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Plánovač Liptov