Domov Evanjelický kostol v Liptovskom Jáne

Evanjelický kostol v Liptovskom Jáne

Evanjelici si svoj cirkevný zbor v Liptovskom Jáne založili už v polovici 16. storočia. Pôvodne využívali gotický kostol, ktorý bol však neskôr evanjelikom odobratý a dnes slúži ako rímskokatolícky kostol. Cirkevný zbor sa opäť obnovil v období jozefínskych reforiem po vydaní Tolerančného patentu cisárom Jozefom II.

Klasicistický kostol postavili na pozemku, kde sa slúžili služby Božie pod šírym nebom, neskôr v dome zemepána Michala Sentivániho. Po vyhlásení Tolerančného patentu položili v roku 1783 základný kameň kostola, ktorý dokončili v roku 1785.

V roku 1907 sa rozšíril požiar, ktorý pôvodný tolerančný kostol na tomto mieste zničil. V roku 1909 ho obnovili podľa projektov Juraja Kossutha, staviteľa z Popradu, ktorý pri obnove použil tvaroslovné prvky novogotického slohu. V novo­gotickom slohu obnovili aj stĺpový oltár z roku 1902 s obrazom Ukrižovaného Krista. Sieňový priestor kostola je zaklenutý dvoma poľami českej placky a vypĺňajú ho betónové empory. Pred kostol po­sta­vili novogotickú vežu s ihlancovitou strechou. Oltár a kazateľnica, diela svätojánskeho stolára Andreja Melichara, sú kópiou oltára a kazateľnice z kostola v rumunskom Arade.

Na budove evanjelickej fary, ktorá je v susedstve kostola, sú umiestnené dve pamätné tabule, ktoré  pripomínajú účinkovanie farárov v cirkevnom zbore: otca štúrovského básnika Janka Kalinčiaka Jána Kalinčiaka st., a tiež Jána Čajaka nájsť.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov