Domov Nordic walking na Liptove Okruh zo Smrečian do Veternej Poruby a späť

Okruh zo Smrečian do Veternej Poruby a späť

Smrečany - Veterná Poruba
Typ: Okružná túra
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 10 km
Stúpanie: 0 m
Klesanie: 0 m
Trvanie: 2.5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Smrečany, Jednota

navigovať
Koniec trasy:

Smrečany, Jednota

navigovať

Obec Smrečany je od centra mesta Liptovský Mikuláš vzdialená 7 km a je ľahko dostupná autobusovou linkou LM – Žiar alebo autom. Pred OC Jednota je možné zaparkovať auto a v blízkosti je aj autobusová zastávka. Od Jednoty začína 10 km okruh ideálny na prechádzku v technike Nordic walking. 

Ide o okruh, takže miesto štartu je identické s miestom ukončenia trasy, počas ktorej sa Vám naskytnú krásne panoramatické výhľady na Západné aj Nízke Tatry, Chočské vrchy, v prípade dobrej viditeľnosti v diaľke uvidíte aj vysielač Kráľová Hoľa a najväčšou dominantou trasy bude zaručene magický pohľad na najznámejší Slovenský štít Kriváň. 

Od Jednota Smrečany sa vyberiete cca 100 m smerom na sever popri hlavnej ceste, kde pri prvej možnej odbočke v pravo zabočíte a pokračujete cestou ďalších 300 m pomedzi domy. Prechádzate okolo Matejovho zrubu, tu si môžete urobiť prvú zastávku, keďže za zrubom je obora pre daniely, ovce, a kozu s kozliatkami.  Za Matejovým zrubom sa už dostanete nad dedinu a na cestu medzi poliami Zhruba po prvom km od Jednoty prechádzate okolo Rázcestia Smrečany – Žiar. Je to križovatka na všetky štyri svetové strany, Vy pokračujete rovno na východ k Veternej Porube.  Pri družstve Veterná Poruba neodbočujete do obce ale smerom nad dedinu. Obídete najskôr družstvo, po pár metroch ďalej cintorín a cestou pokračujete smerom na sever ďalej za dedinu. Na piatom km štartu máte po ľavej strane zaniknutú osadu Svätý Štefan a na pravo označník NOVINY a novú trasa smerom na L. Ondrej. Vy ale pokračujete ďalej rovno smerom na sever a pri prvej možnej odbočke v ľavo odbočujete a pokračujete  asfaltovou cestou nad obec Žiar.  Prechádzate okolo 100 ročnej jabloni rastúcej v poli a neskôr brezovou alejou nad dedinu Žiar. Tu máte dve možnosti : 1.pokračovať dole do obce a prejsť cez obec až k autu alebo 2. pár metrov na cintorínom stále medzi družstevnými poliami zabočíte vľavo a dostávate sa na rázcestie Smrečany – Žiar kde to už poznáte. 

Plánovač Liptov