Domov Okruh Smrečany – Veterná Poruba a späť

Okruh Smrečany – Veterná Poruba a späť

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Trasa vhodná pre bicykel s prívesným vozíkom Trasa vhodná pre bicykel s prívesným vozíkom
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Vlaková stanica na trase Vlaková stanica na trase
Možnosť prespania na trase Možnosť prespania na trase
Trasa je okruh Trasa je okruh
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Možnosť stanovania na trase Možnosť stanovania na trase
Pamiatka na trase Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime Trasa je sprístupnená aj v zime

Obec Smrečany je od centra mesta Liptovský Mikuláš vzdialená 7km a je ľahko dostupná autobusovou linkou LM – Žiar alebo autom. Pred OC Jednota je možné zaparkovať auto a v blízkosti je aj autobusová zastávka. Od Jednoty začína 10 km okruh ideálny na prechádzku v technike Nordic walking. 

Ide o okruh, takže miesto štartu je identické s miestom ukončenia trasy, počas ktorej sa Vám naskytnú krásne panoramatické výhľady na Západné aj Nízke Tatry, Chočské vrchy, v prípade dobrej viditeľnosti v diaľke uvidíte aj vysielač Kráľová Hoľa a najväčšou dominantou trasy bude zaručene magický pohľad na najznámejší Slovenský štít Kriváň. 

Od Jednota Smrečany sa vyberiete cca 100 m smerom na sever popri hlavnej ceste, kde pri prvej možnej odbočke v pravo zabočíte a pokračujete cestou ďalších 300 m pomedzi domy. Prechádzate okolo Matejovho zrubu, tu si môžete urobiť prvú zastávku, keďže za zrubom je obora pre daniely, ovce, a kozu s kozliatkami.  Za Matejovým zrubom sa už dostanete nad dedinu a na cestu medzi poliami Zhruba po prvom km od Jednoty prechádzate okolo Rázcestia Smrečany – Žiar. Je to križovatka na všetky štyri svetové strany, Vy pokračujete rovno na východ k Veternej Porube.  Pri družstve Veterná Poruba neodbočujete do obce ale smerom nad dedinu. Obídete najskôr družstvo, po pár metroch ďalej cintorín a cestou pokračujete smerom na sever ďalej za dedinu. Na piatom km štartu máte po ľavej strane zaniknutú osadu Svätý Štefan a na pravo označník NOVINY a novú trasa smerom na L. Ondrej. Vy ale pokračujete ďalej rovno smerom na sever a pri prvej možnej odbočke v ľavo odbočujete a pokračujete  asfaltovou cestou nad obec Žiar.  Prechádzate okolo 100 ročnej jabloni rastúcej v poli a neskôr brezovou alejou nad dedinu Žiar. Tu máte dve možnosti : 1.pokračovať dole do obce a prejsť cez obec až k autu alebo 2. pár metrov na cintorínom stále medzi družstevnými poliami zabočíte vľavo a dostávate sa na rázcestie Smrečany – Žiar kde to už poznáte. 

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  1. Velmi pekna trasa, mozeme odporucit ako nenarocnu turistiku, isli sme v hmlistom a mrazivom decembrovom rane, da sa potiahnut az smerom k ustiu Ziarskej doliny.

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov