Domov Bežecké lyžovanie Žiarsky okruh na lúkach okolo kyslej vody

Žiarsky okruh na lúkach okolo kyslej vody

Dolinky - lúky Kyslá voda - Žiarska dolina
Typ: Okružná túra, Bežkárska trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 5.6 km
Stúpanie: 170 m
Klesanie: 170 m
Trvanie: 1 h
Najnižší bod: 720 m
Najvyšší bod: 1300 m
Zobraziť výškový profil
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Žiar

navigovať
Koniec trasy:

Žiar

navigovať

Oblasť Smrečany – Žiarska dolina už tradične ponúka zaujímavé podmienky pre bežkárov. Podmienkou je len dostatočná snehová pokrývka. Na začiatku zimy upraví trate miestna Telovýchovná jednota Družba Smrečany – Žiar v spolupráci s obcami a dobrovoľníkmi skútrom pre klasickú techniku a neskôr pri lepších podmienkach aj snežným pásovým vozidlom (ratrakom). Na údržbu môžete prispieť na číslo účtu uvedené pri východiskových bodoch trás.

Zaujímavosťou je možnosť pokračovať až ku Žiarskej chate. Nejde o bežkársku trasu v pravom zmysle slova, pretože je využívaná aj pešími chodcami a skialpinistami. Ešte zaujímavejšou, ale o to vzácnejšou trasou, je možné prepojenie trás na Háji v Liptovskom Mikuláši so Žiarskou dolinou, ktoré sa žiaľ pre slabšie zimy už dlhšie nerealizovalo. V prípade možnosti upraviť trať ide o naozajstnú lyžiarsku magistrálu.

Ideálnym nástupným miestom na bežecké trate je parkovisko pri otočke autobusu na konci obce Žiar na ľavej strane. Parkovisko je bezplatné. Trasa vás zavedie na lúky pod Tatranskou magistrálou s pekným výhľadom na Západné Tatry. V strede lúky sa nachádza studnička – Kyslá voda, avšak jej výdatnosť poklesla natoľko, že sa z nej zrejme nenapijete. Občerstviť sa môžete v bufete pri lyžiarskom stredisku, prípadne v zariadeniach v ústí Žiarskej doliny. Okruh je v jeho spodnej časti nenáročný. Horná časť bezprostredne pod magistrálou je profilovaná striedaním krátkych, ale strmých kopcov, na ktorých si prídu na svoje výkonnostní bežkári. Tomuto ťažšiemu úseku sa dá bez problémov vyhnúť a trasu si tak skrátiť pod prvým kopcom.

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Plánovač Liptov