Domov Bežecké lyžovanie Okruh Závažná Poruba – Opalisko

Okruh Závažná Poruba – Opalisko

Typ: Bežkárska trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 5 km
Stúpanie: 183 m
Klesanie: 183 m
Trvanie: 1.5 h
Najnižší bod: 660 m
Najvyšší bod: 745 m
Zobraziť výškový profil
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Ski Opalisko

navigovať
Koniec trasy:

Ski Opalisko

navigovať

Bežecké trate začínajú v areáli telesného pohybu Mateja Staroňa nad obcou Závažná Poruba. Auto môžete bezplatne zaparkovať na parkovisku pod lyžiarskym strediskom Opalisko asi 150 metrov nad začiatkom trasy. Trasa má profil pretekárskych tratí, ale zvládnu ju aj mierne pokročilí. Po zjazde vždy nasleduje protisvah na zníženie rýchlosti alebo minimálne rovinka na pribrzdenie.

Veľký 5 km okruh vás zavedie popri ohrade so zverinou Brestová až na lúky s krásnym výhľadom na liptovskú kotlinu nazývané aj Bánove lazy. Tento okruh sa na mnohých miestach otáča a vytvára tak možnosť trasu takmer kedykoľvek skrátiť. Na tratiach nájdete aj miestne značenie, podľa ktorého sa jednoduchšie zorientujete. V dávnejšej minulosti boli trate upravované až po lyžiarske stredisko v Iľanove (chata Nezábudka), avšak kvôli hustejšej vegetácií je prechod pásovej techniky komplikovanejší. Vytvárajú však fajn možnosť pre nadšencov backcountry lyžovania mimo upravené stopy.

Trate v Závažnej Porube upravujú nadšenci z miestneho Bežeckého klubu Opalisko za podpory obce. V budúcnosti plánujú aj vyhotovenie asfaltovej dráhy pre tréning na kolieskových lyžiach, ktorá taktiež zjednoduší úpravu v zimnom období pri nízkej vrstve snehovej pokrývky.

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Plánovač Liptov