Domov Kalendár podujatí Rodiny s deťmi Noc múzeí a galérií 2024
Toto podujatie sa už skončilo

Noc múzeí a galérií 2024

20. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční v jeden deň na celom Slovensku.

Tretia sobota v mesiaci máj prináša opäť už 20. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées), ktorá sa uskutoční v sobotu 18. mája 2024. V tento večer mnohé kultúrne inštitúcie otvoria svoje brány po celom Slovensku a od súmraku do polnoci sa môžu zapojiť do Európskej noci múzeí a galérií. Zábavné prehliadky so sprievodom, prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia, kultúrne podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea či galérie. Tento zážitok nám dáva príležitosť bez ohľadu na to, aké miesto si vyberiete, ponoriť sa do jedinečného vesmíru múzea, galérie či iného kultúrnej inštitúcie, často plného prekvapení a niekedy aj mágie. Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry, poprechádzať sa tajomnými chodbami, a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére.
Sám, alebo ako pár, či s priateľmi alebo rodinou, táto Noc múzeí a galérií vám môže sprostredkovať dobrodružstvo v čase, priestore a predstavivosti, aby ste detailnejšie spoznali niektoré tajomstvá, ktoré skrývajú naše múzeá, galérie a ostatné inštitúcie zapojené do podujatia.

Liptovské múzeá sa aj tento rok zapájajú do Noci múzeí a galérií. Príďte a zažite noc plnú záhad a tajomstiev! V regióne Liptov sú do projektu zapojené tieto múzeá:

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa / Liptovský Mikuláš

Program:
16:00 – 19:00 prehliadka výstav a expozícií
16:00 – 17:00 tvorivá dielňa v expozícii Pôvod maľby
16:30 – 17:30 – stretnutie s autorkou Alenou Adamíkovou spojené s tanečnou performanciou Súkromného tanečného konzervatória Liptovský Hrádok – na výstave A. Adamíkovej
17:00 – 18:00 tvorivá dielňa v expozícii P.M. Bohúňa
17:30 výklad k umeleckému dielu v expozícii Moderna
18:00 – 18:45 tvorivá dielňa na výstave Aleny Adamíkovej
19:00 – 20:15 koncert ansámblu Alia Amnis, ktorý tvoria štyri umelkyne: Iveta Vajó – spev – mezzosoprán, Frederika Pöhmová – akordeón a klavír, Jana Santovjáková – zobcové flauty, Lenka Novosedlíková – vibrafón, perkusie. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Vstupné: 2 € / dospelí a deti od 3 rokov

Liptovská galéria P. M. Bohúňa, Tranovského 3, 031 01 Liptovský Mikuláš

Galéria Kolomana Sokola / Liptovský Mikuláš
Program:
16:00 – 19:00 prehliadka výstav a expozícií s lektorkou
16:00 – 17:00 tvorivá dielňa (fotogram) na výstave Rudolf Kmeť – Návrat do minulosti
Vstupné: 2 € / dospelí a deti od 3 rokov
Galéria Kolomana Sokola, Námestie osloboditeľov 28, 031 01 Liptovský Mikuláš
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva / Liptovský Mikuláš

Čo všetko vás čaká v múzeu?

Určite bez problémov zostúpite do podzemia po jaskyniarskom rebríku a prejdete sa tajomným svetom jaskýň. Zabavíte sa pri skladaní pexesa turistu, vychutnáte si premietanie starých filmov na historickej premietačke. Vyberiete sa za krivánskym zlatom, i po zvieracom chodníčku. Zistíte, čo ukrýva prírodný chlebník turistu. Overíte si, ako dobre poznáte tatranské turistické chaty.

Okrem toho si užijete nočnú prehliadku našich expozícií a krásny výhľad na mesto a okolie z rozhľadne múzea.

Nebude chýbať ani žrebovanie o super ceny.

Ako sa do neho zapojíte?

Stačí prejsť všetkými stanovišťami, nazbierať pečiatky, pridať kontakt, odovzdať na recepcii a ste v hre. Výsledky žrebovania sa dozviete 20. mája na našich sociálnych sieťach. Traja z vás získajú zaujímavé ceny.

Príďte do múzea 18. mája v čase od 18:00 h do 23:00 h v Slovenskom múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Liptovské múzeum / Ružomberok

Pozrieť si budete môcť výstavu Secesia na Liptove.

Nechajte sa vtiahnuť do krás secesie, posledného univerzálneho výtvarného slohu, ktorého stopy nachádzame aj na Liptove. Výstava pod kurátorským duom Rastislav Molda a Simona Sliacka predstaví secesiu v rôznych oblastiach života na Liptove, akými sú napríklad architektúra, odievanie, grafika, typografia či nábytkársky dizajn.

Múzeu liptovskej dediny / Pribylina
Jazda historickým vláčikom a aktivity s témou Považskej lesnej železničky, podvečerná lektorovaná prehliadka skanzen
Národopisné múzeum / Liptovský Hrádok
Program „Na noc múzejníkom“ ponúka prehliadky stálych expozícií, ale i hravý edukačný program, kde návštevníci na rôznych stanoviskách v múzeu absolvovaním jednoduchých úloh spoznajú akým rôznym činnostiam sa ľudia v múzeu venujú. Úspešným absolvovaním všetkých stanovíšť získajú návštevníci Certifikát malého múzejníka.
Múzeum Čierny orol / Liptovský Mikuláš
Počas Noci múzeí a galérií sa budú v Múzeu Čierny orol konať netradičné prehliadky. Majster a učeň: Rezbárske diela majstra Lofaja a rezbárska dielnička pre malých učňov. Súčasťou je i výstava: Pavol Lofaj – Z TVORBY. A IQ les: Hravé a tvorivé úlohy o lese a jeho obyvateľoch. Stála expozícia: Poľovníctvo a rybárstvo v Liptove

Plánovač Liptov