Domov Kalendár podujatí Turistika Inštruktáž o lavínach
Toto podujatie sa už skončilo

Inštruktáž o lavínach

Chceli by ste sa naučiť viac o bezpečnosti v horách, alebo ste absolvovali lavínový kurz a chcete si vyskúšať vaše znalosti v teréne pod dohľadom Horskej záchrannej služby? Stredisko lavínovej prevencie HZS pripravuje inštruktáž pre verejnosť s cieľom oboznámiť horolezcov, lyžiarov a skialpinistov so základmi lavínovej problematiky a bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí.

Inštruktáž sa uskutoční tradične v stredisku Jasná v Derešskom kotli (ak to klimatické podmienky dovolia) a pre jej účastníkov sú pripravené 3 časti:

1. zameranie na kamarátsku pomoc pri lavínovej nehode
2. testovanie stability snehovej pokrývky a bezpečný pohyb v plánovanej trase lyžiarskej alebo skialpinistickej túry
3. hľadanie s lavínovými prístrojmi.

K dispozícii bude aj tréningová sada na nácvik vyhľadávania a sondovania v lavínach, ktorú Stredisko lavínovej prevencie získalo od VisitLiptov vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy SR.

Zvážte svoju účasť na tejto akcii, aby ste zbytočne nezabrali miesto inému (napr. z dôvodu nekompletnosti výstroje)!

Tešíme sa na stretnutie.

Program

  • Stretnutie účastníkov na Lukovej pri vrcholovej stanice 4-sedačky z Otupného o 9.15 hod. Od 9.15 do 9.30 hod. presun na miesto inštruktáže. Predpokladaná dĺžka akcie – asi 4 hodiny.
  • Miesto Inštruktáže: Derešský kotol v Jasnej – Nízke Tatry (podľa aktuálnych klimatických a snehových podmienok). HZS si vyhradzuje právo zmeny miesta, prípadne zrušenia alebo preloženia Inštruktáže.
  • Vybavenie účastníkov: vlastná kompletná skialpinistická výstroj, lavínová sonda, lavínová lopatka a lavínový vyhľadávací prístroj, oblečenie pre pohyb vo vysokohorskom teréne. Každému odporúčame mať poistenie pre zásah HZS.
  • Cena Inštruktáže: zdarma – každý účastník si hradí dopravu, stravovanie, prípadne ubytovanie z vlastných zdrojov!

Horská záchranná služba nezabezpečuje žiadne súčasti tohto vybavenia! Takisto HZS nezabezpečuje poistenie, stravu ani ubytovanie pre účastníkov Inštruktáže.

Prihlásenie – PLNÁ KAPACITA

Akcia je určená pre max. 40 účastníkov. – Momentálne prihlásenie nie je možné. Kapacita kurzu je vyčerpaná.

Prihláste sa e-mailom s názvom “Prihláška na Inštruktáž 2023” na adresu slp@hzs.sk .

V texte uveďte meno, priezvisko, krajinu, emailovú adresu a nasledujúci text. “Potvrdzujem, že mám kompletnú skialpinistickú výstroj, lavínovú lopatku, lavínovú sondu a lavínový vyhľadávací prístroj.”. Prihláška Vám bude spätne potvrdená. Jeden účastník môže prihlásiť maximálne jednu ďalšiu osobu. Po dosiahnutí počtu 40 účastníkov bude prihlasovanie uzatvorené.

Plánovač Liptov