Toto podujatie sa už skončilo

FULLOVE DNI 2022

Fullove dni, to je mestský festival, ktorého poslaním je pripomínať Fullov príbeh a ponúkať jeho dielo ako inšpiráciu každému z nás.
Organizátori pre vás pripravili fullovsky pestrú paletu výtvarných, hudobných, filmových, divadelných, tanečných, dizajnérskych, tvorivých, jednoducho pestrofarebných zážitkov a veríme, že si ich tu v Ružomberku spoločne vychutnáme.

Program

STREDA

17:00 FULLA A BENÁTKY (Galéria Ľ. Fullu)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na vernisáž výstavy Fulla a Benátky.
Ľudovít Fulla je autorom vari najnádhernejšieho diela v našich dejinách umenia, ktoré je venované Benátkam. Obraz  sa volá Spomienka na Benátky a umelec ho namaľoval v roku 1930. Spolu s kurátorkou výstavy sa aspoň fragmentárne pozrieme, ako vstúpilo toto mesto do jeho tvorby, ako aj do tvorby ďalších slovenských výtvarníkov (E. Zmeták, V. Kraicová, A. Klimo, D. Binderová a ďalší), aké dostalo výtvarné podoby.
17:10 FINAL SALE (Galéria Ľ. Fullu)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na vernisáž výstavy Final Sale.
Opäť trochu provokujeme; v objekte, v ktorom už nemôžeme vystavovať Fullove diela vytvorili dizajnérky Michaela Chmeličková a Paulína Ebringerová na žiadosť kurátorky Zuzany Gažíkovej exkluzívny supermarket fullovského strihu. V ňom nájdete len originálny sortiment. „Tovar“ od odevov, šperkov a doplnkov, cez hračky či niečo praktické do domácnosti, až po dekoratívne predmety a obrazy dodali známe značky: Michaela Bednárová, Simona Čechová, Michal Hanula, Renata Ormandíková, Monika Pascoe Mikyšková, Mira Podmanická, si.li. (Simona Janišová, Linda Viková), Lenka Sršňová, Martin Smatana… Výnimočná ponuka pre tých, ktorí slovenské umenie a dizajn vedia oceniť.
17:20 PRED ZRKADLOM (Galéria Ľ. Fullu)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na vernisáž výstavy Pred zrkadlom.
Najmladšia generácia autoriek z rôznych oblastí aplikovaného umenia a dizajnu (Jana Vaterková, Kristína Ligačová, Ester Turečková, Laura Morovská, Jana Budaiová) vytvorila s dôrazom na originálnosť prevedenia a kvalitu umelecko – remeselnej práce spoločnú inštaláciu. Usporiadané, vyvážené a elegantné prostredie navodzujúce atmosféru  výnimočnosti odkazuje k tradícii Bauhausu a jeho realizácia v susedstve súkromných priestorov Ľudovíta Fullu je len logickou voľbou.
18:00 O HODNOTE UMENIA (Galéria Ľ. Fullu)
Čo a kto určuje cenu umenia? Aký je rozdiel medzi trhovou a skutočnou hodnotou umenia?
Na všetky tieto a ďalšie otázky odpovedia odborníci z oblasti umenia: Nina Gažovičová – kunsthistorička a licitátorka aukcií výtvarných diel a Katarína Bajcurová – kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia v Slovenskej národnej galérii.
19:00 ZUZANA MIKULCOVÁ DUO (Galéria Ľ. Fullu)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na koncert Zuzany Mikulcovej.
Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová je výnimočným zjavom na slovenskej scéne. Jej hudba sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov s výraznými prvkami pop-soulu a elektronickej hudby. Na Fullových dňoch sa špeciálne prepojí s priestorom galérie, v ktorom predstaví svoju hudobnú tvorbu.
20:20 PECHAKUCHA NIGHT ŠPECIÁL (Galéria Ľ. Fullu)
Vždy, keď máme plný dom umelcov (zväčša práve počas festivalu Fullove dni), si hovoríme, že by bola škoda vám ich lepšie nepredstaviť. V dynamickom formáte 20 obrázkov à 20 sekúnd sa vám však najlepšie predstavia sami.

ŠTVRTOK

19:00 PÁN STROM (Veľká dvorana KDAH)
Divadelné predstavenie Radošinského naivného divadla Pán Strom.
Nevšedná, poetická hra Stanislava Štepku ponúka veľa nečakaných a prekvapujúcich humorných situácií a nepriamo
aj smeruje k morálnemu apelu.
Vstup na voľné vstupenky.

PIATOK

13:00, 14:25 a 15:35 MARTIN GEIŠBERG A ONDREJ KOVAĽ (križovatka ulíc Mostová a A. Bernoláka)
Pozývame vás na vystúpenia Martina Geišberga a Ondreja Kovaľa.
Koncert Martina Geišberga a Ondrej Kovaľa je stretnutím dlhoročných priateľov. Cez autorské piesne rozprávajú o svete
okolo nás.
13:30 – 16:00 GĽF OUTDOOR (križovatka ulíc Mostová a A. Bernoláka)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na tvorivé dielne pod holým nebom.
Tešiť sa môžete na náučno – tvorivé programy, ktoré inšpiračne vychádzajú z tvorby Ľudovíta Fullu.
13:30 a 14:40 FASHION SHOW ŠUP (križovatka ulíc Mostová a A. Bernoláka)
Pozývame vás na módnu show „Fashion show ŠUP“. Jednotlivé kolekcie aktuálnych študentov Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku sú v súzvuku s Fullovým dielom. Buď sú ním priamo inšpirované, alebo ladia farebnosťou, tvarmi, ľudovými prvkami či výtvarným štýlom daného obdobia.
13:45 a 14:55 FOLKLÓRNY SÚBOR LIPTOV (križovatka ulíc Mostová a A. Bernoláka)
Pozývame vás na vystúpenia Folklórneho súboru Liptov.
Folklórny súbor Liptov pôsobí na scéne už viac ako 75 rokov, čím sa radí medzi najstaršie zoskupenia svojho druhu na Slovensku. Zameriava sa na spracovanie folklórneho materiálu Dolného Liptova.
14:10 a 15:20 NEBÁ – FASHION SHOW PÔJD (križovatka ulíc Mostová a A. Bernoláka)
Pozývame vás na módnu show „Nebá – Fashion show Pôjd“. Idea kolekcie „Nebá“ vznikla v tej zvláštnej dobe, keď jedným z najradostnejších momentov bolo jednoduché dýchanie čerstvého vzduchu, nachádzanie ľudoprázdnych miest a hľadenie na oblohu. Odevy sú tvorené v štýle one size, no dopĺňajú ich aj limitované kúsky odevov vo veľkostiach.
16:30 OD MATERIÁLU K SOCHE (Galéria Ľ. Fullu)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na tvorivú dielňu 15 + s Mirou Podmanickou: Od materiálu k soche. Viete aký je rozdiel medzi skulptúrou a plastikou? Alebo sochou a objektom? Uvažovanie a práce súčasných aj minulých študentov katedry VŠVU s názvom Socha, objekt, inštalácia predstaví v cykle Zaži dejiny umenia I. sochárka Mgr. art. Mira Podmanická ArtD. Povedie aj workshop, v ktorom s ňou prejdeme od materiálu k soche.
18:30 TRI TVORIVÉ TVORY (Galéria Ľ. Fullu)
Galéria Ľ. Fullu vás pozýva na stand up show Troch Tvorivých Tvorov. Tri Tvorivé Tvory je divadelno – improvizačná skupina troch hercov, ktorými sú Juraj “Šoko” Tabaček, Lukáš “Pucho” Púchovský a Stanislav “Stanley” Staško. Ich improvizácie sú tvorené vždy na mieste na základe vylosovaných tém od divákov.
20:30 ČO JE DOMA, TO SA POČÍTA (Galéria Rozeta)
Galéria Rozeta vás pozýva na vernisáž výstavy Čo je doma, to sa počíta. V novovzniknutom výstavnom priestore Galéria Rozeta slávnostne odštartujeme výberom z aktuálnej umeleckej scény mesta. Svoju tvorbu predstavia jednotliví výtvarne a architektonicky činní členovia rovnomenného združenia, každý člen pozval aj svojho hosťa.

21:00 AFTERKA (Galéria Rozeta)
Pozývame vás na neformálne zavŕšenie festivalu. Piatkový večer bude v znamení zdieľanej pozitívnej tvorivej atmosféry v konverzačnom štýle.

SOBOTA

09:00 BICYKLOM ZA FULLOM (spred Galérie Ľ. Fullu)
Pozývame vás na bicyklový výlet.
Za originálnou architektonickou pamiatkou, tentoraz sakrálnou, povedie naša 12 km dlhá trasa v tohtoročnom
Bicyklom za Fullom. V cieli nás čaká výklad jej architekta osobne. Uhádnete kam sa chystáme?
10:00 – 17:00 REMESLOBRANIE VO VLKOLÍNCI (Vlkolínec)
Mesto Ružomberok vás pozýva na remeselnícky deň pod názvom Remeslobranie vo Vlkolínci. Môžete sa tešiť
na množstvo ľudových remesiel, ľudovú muziku a aj niečo iné.
Hlavný program:
– prezentácia remeselníkov
– enviroaktivity pre deti
– ukážka výroby vlkolínskej bryndze
O dobrú náladu sa postará heligonkár a ľudová hudba Hravé struny

Vstup na podujatia je voľný do naplnenia kapacity.

Plánovač Liptov