Domov Salaš Priehyba – Jasná

Salaš Priehyba – Jasná

Počas letnej sezóny sa  v Jasnej opäť môžete tešiť na vzácny druh ovečiek Valašiek! Na najvyššie položenom  salaši na Slovensku, na Salaši Priehyba, nájdete vyše 40 kusov ovečiek Valašiek. Ide o pôvodný druh oviec, ktorý v minulosti spásal pasienky vo vysokých nadmorských výškach vyše 1400 m n. m., nenáročný na chov, ktorý sa vyznačuje výraznými zahnutými rohmi. V Jasnej budú mladé ovečky, ktoré budú spásať okolie Priehyby pod dohľadom pastiera a niekoľkých psích strážcov. Deti aj dospelí budú mať možnosť hravou formou nazrieť do histórie ovčiarstva a pozrieť si toto vzácne plemeno a jeho spôsob chovu v nádhernom prostredí Nízkych Tatier.

Môžete sa tešiť na:

  • Salaš Priehyba, kde nájdete rôzne nástroje, náradie na výrobu a spracovanie mlieka a syra
  • Cestu ovečky Valašky – hravou formou môžete spoznať históriu a život na salaši
  • Maxi Fujara – fotopoint pri salaši
  • Život ovečiek – priblíženie života a chovu ovečiek valašiek sprostredkované našim pastierom, pozorovanie ich každodenného života v krásnom horskom prostredí
  • Tradičné špeciality – v Funibare si môžete pochutnať na korbáčikoch
  • Zábavný ovčí park – zabavné detské preliezky a hojdačky v tvare ovečiek

Na Valašky bude okrem skúseného pastiera dozerať hneď niekoľko psích strážcov. Plemená k ovečkám valaškám boli vybrané veľmi starostlivo, tak aby ich ochránili, zorientovali pri pasení a boli spoločenské a nekonfliktné pri stretnutí s návštevníkmi strediska Jasná Nízke Tatry. V lete na Priehybe stretnete hneď niekoľkých psíkov, z týchto dvoch plemien špeciálne určených na pasenie ovečiek: Pyrenejský horský pes a Border kólia.  Príďte si pozrieť ich prácu a spolunažívanie s ovečkami valaškami na vlastne oči. 

Cieľom projektu Salaš Priehyba je udržanie tradičného plemena ovečky valašky v regióne Liptova, kde sa v minulosti vyskytovalo, dnes je však jeho výskyt skôr rarita. Jeho hlavnou úlohou bolo spásanie horských lúk vo vysokých nadmorských výškach. Od jeho chovu sa však začalo upúšťať z dôvodu nízkej produkcie mlieka. Ich úloha pri udržiavaní horských lúk a hodnota v rámci zachovania ovčiarskej tradície je však vysoká.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov