Domov Jasná Nízke Tatry

Jasná Nízke Tatry

Letná dovolenka v stredisku Jasná Nízke Tatry neponúka len čistý čerstvý vzduch, horské slnko, relax a tie najkrajšie výlety na Slovensku, ale aj možnosť získať kondičku hneď niekoľkými spôsobmi. Pohyb na čerstvom vzduchu si určite užije celá rodina! Jasná Nízke Tatry je jedinečným miestom s modernými športovými možnosťami pre každého.

Strávte letný čas u nás, užite si kopec srandy a zažite leto na Slovensku ako nikdy predtým!

DRAKOPARK CHOPOK

Demänovskej doline sa oddávna povrávalo, že skrýva mnoho drahocenných pokladov. Nikto sa k nim však neodvážil dostať, pretože ich vraj stráži drak. Aká je pravda?

Lesným strážcom chrániacim poklady celej Demänovskej doliny je milý kamarátsky DRAK DEMIÁN. Pripravte sa na putovanie po Demiánových stopách. Netreba sa ničoho báť, pri putovaní spoznáte tajomstvá horskej prírody a zabavíte sa s vaším novým kamarátom – legendou Demänovskej doliny.

RODINNÉ DOBRODRUŽSTVO V NOVOM DRAKOPARKU CHOPOK

Obľúbená rodinná hra v prírode Vás zabaví novými úlohami. Drakopark nie je nejaký uzatvorený park, je to hravé putovanie lanovkami, pričom na každej nástupnej a výstupnej stanici lanoviek nájdete úlohy. Je výnimočný v tom, že na siedmich stanovištiach úloh vás privítajú umelecké sochy dráčikov, ktorí držia knihu, v ktorej keď polistujete, úlohu sa dozviete. Dráčiky sú dielom umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho, tvorcu draka Demiána na Chopku. Každý z nich je jedinečný, môžete sa pri nich odfotografovať a odniesť si tak domov jedinečnú pamiatku z Jasnej.

Rodinná hra Drakopark Chopok, je zaručenou zábavou na čerstvom horskom vzduchu, pre veľkých aj malých. Stačí postupovať podľa mapy, ktorú nájdete v brožúrke Drakopark Chopok. Na začiatku riešenia úloh si  zvolíte ich náročnosť. Na svoje si tak prídu maličkí aj veľkí kamaráti draka Demiána a dobrodružstvo sa môže začať.

Priateľský drak Demián sa už teší na svojich kamarátov, ktorí sa vydajú po jeho stopách. Na Južnej strane Chopku, na lanovke A5 Krupová – Kosodrevina, nájdete jedinečnú Drakoparkovskú gondolu, ktorou sa môžete voziť počas celého leta.  Gondolou sa môžete previezť aj keď putujete zo severnej strany Chopka. Jazdy piatimi lanovkami na opačnú stranu kopca sú zahrnuté v cene lístka Chopok package. 

Brožúrku dostanete zadarmo k detskému lístku v Infocentre Biela Púťv pokladni lanovky Biela Púťv pokladni lanovky Chopok Juh alebo aj v pokladni Záhradky.

Ak deti s pomocou rodičov vylúštia aspoň TRI ZÁHADY v brožúre Drakopark Chopok, odmena ich neminie!

Tú si môžete vyzdvihnúť v infocentre na Bielej Púti, v pokladni lanovky Chopok Juh alebo na pokladni Záhradky.

LOKALITY KDE NÁJDETE JEDNOTLIVÉ ÚLOHY

1. Pri jazierku na Bielej Púti, 1117 m n.m.
2. Pri preliezke na Bielej Pútipri Hoteli Pošta **** 1117 m n.m.
3. Pri reštaurácii Happy End, 1117 m n.m.
4. Pri Vrbickom Plese, 1113 m n.m.
5. Pri nástupnej stanici lanovky TWINLINER, 1226 m n.m.
6. Pri FUNIBARE na Priehybe, 1342 m n.m.
7. V reštaurácii Rotunda, 2004 m n.m.
8. Chopok Rotunda, 2004 m n.m.
9. Pri reštaurácii KosodrevinaChopok Juh, 1488 m n.m.
10. Na KrupovejChopok Juh, 1084 m n. m.

OKREM RIEŠENIA ÚLOH NA VÁS ČAKAJÚ AJ DETSKÉ ATRAKCIE

  • Drevená prekážková dráha DRAČIA OBRATNOSŤ Biela Púť
  • Dračia VEŽA Priehyba
  • DRAKOLEZ Kosodrevina Chopok Juh
  • Veselé písmená DRAKOPARK CHOPOK na Priehybe
  • Bungee trampolína na Priehybe
  • ECO-preliezka VTÁK pri Vrbickom Plese
  • Drevené vyrezávané sochy zvierat z Nízkych Tatier
  • Pieskovisko na Priehybe
  • Dračie VAJÍČKO Happy End Biela Púť
  • Dračie VAJÍČKA Priehyba
  • Hojdačky na Kosodrevine
  • Trampolína pri reštaurácii KOSODREVINA
  • a mnoho ďalších atrakcií

Projekt je financovaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

TURISTIKA

Jasná Nízke Tatry ponúka veľký počet trás pre pešiu turistiku a treking s rôznymi úrovňami obtiažnosti, od náročných, kde sa vyžaduje určitý stupeň prípravy až po tie, ktoré sú určené pre rodiny s deťmi, prípadne začiatočníkov. Vyberte si podľa vašej fyzickej kondície a v prípade, že sa v horách necítite ako doma, využite služby horských vodcov, vďaka ktorým sa vaše aktivity v horách, stanú bezpečným dobrodružstvom. Ponúkame vám jednodňové ľahšie pešie horské túry i viacdňové stredne ťažké až ťažké vysokohorské túry.

Ak sa inšpirujete našou ponukou a príjmete pozvanie do sveta ticha, objavíte nádherný dar, ktorým príroda obdarila Demänovskú dolinu a Nízke Tatry.

Jedinečným zážitkom je výlet lanovkami na hrebeň Nízkych Tatier.

Letný čas na horách, horské slnko a ten najkrajší výhľad na Slovensko si užijú všetky vekové kategórie. Pestrá príroda i pestrá ponuka služieb čaká len na Vás!

1. NA NAJVYŠŠÍ VRCHOL NÍZKYCH TATIER – ĎUMBIER A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 8.8 km
Čas Trasy: 4 hod
Obtiažnosť: Stredne Ťažká 

Ľahšia hrebeňová túra na najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Z vrcholu Ďumbiera je veľmi rozsiahly kruhový rozhľad na takmer všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

Štart a Cieľ: Výstupná stanica Funitelu na Chopku 2004 m n.m.

Popis Trasy: po červenej turistickej značke popri Kamennej chate, ďalej cez Demänovské sedlo a Krúpovu hoľu až na Ďumbier 2043 m n.m. Späť na Chopok rovnakou trasou.

Mapa: https://goo.gl/Jz9hqt

2. Z CHOPKU CEZ SEDLO POĽANY NA TRI VODY A BIELU PÚŤ

Dĺžka Trasy: 9.1 km
Čas Trasy 2: 3 hod 20 min
Čas Trasy 2a: 4 hod
Obtiažnosť: Ľahká

Ľahšia hrebeňová túra a zostup do Jasnej s krásnymi výhľadmi na masív Skalky, Liptovskú Maru a doliny Nízkych Tatier.

Štart: výstupná stanica Funitelu na Chopku 2004 m n.m.
Cieľ: Biela Púť 1117 m n.m.

Popis Trasy: po červenej turistickej značke cez Dereše do sedla Poľany. V sedle odbočiť vpravo na žltú turistickú značku smerom na Tri Vody a pokračovať po žltej turistickej značke až k Mikulášskej chate, popri Vrbickom Plese k Wellness Hotelu Grand Jasná a na Bielu Púť.

Alternatívna trasa 2a: Na Troch vodách odbočiť na červenú značku smer Brhliská a pod Orlou skalou odbočiť na modrú turistickú značku smer Otupné a po ceste pokračovať na Bielu Púť.

Mapa: goo.gl/FAVW7c

3. Z CHOPKU DO DEMÄNOVSKÉHO SEDLA A ŠIROKOU DOLINOU NA LÚČKY

Dĺžka Trasy: 9.5 km
Čas Trasy 3: 3 hod
Čas Trasy 3a: 3 hod 45 min
Obtiažnosť: Ľahká

Ľahšia túra Širokou dolinou s výhľadom na severné žľaby Chopku a Ďumbiera.

Štart: výstupná stanica Funitelu Chopok 2004 m n.m.
Cieľ: Lúčky, zastávka

Popis Trasy: Po červenej značke popri Kamennej chate hrebenom do Dem. sedla, kde je potrebné odbočiť vľavo na žltú turistickú trasu a po cca 20 min. odbočiť vľavo na zelenú turistickú trasu, po ktorej pokračujeme Širokou dolinou popri potoku Demänovka až na Lúčky.

Alternatívna Trasa 3a: Cez Tanečnicu a sedlo Javorie: Z Dem. Sedla pokračujeme po žltej turistickej značke bočným hrebenom cez Tanečnicu do sedla Javorie. Tu odbočíme vľavo na červenú značku, ktorou sa dostaneme na zelenú turistickú značku a po nej pokračujeme na Lúčky (+1 km, 45 min.).

Mapa: https://goo.gl/LRAqg9

4. NÁUČNÝ CHODNÍK DEMÄNOVSKÁ DOLINA

Dĺžka Trasy: 13 km
Čas Trasy: 4 hod 30 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Popis Trasy: Stredne náročná túra, ktorá v celej dĺžke sleduje náučný chodník Demänovská dolina s 12 informačnými panelmi. Jeden z najkrajších chodníkov v Nízkych Tatrách.

Štart: Wellness Hotel Grand Jasná, parkovisko
Cieľ: Lúčky, zastávka SAD.

Náučný Chodník: Za Wellness Hotelom Grand Jasná začína chodník a prvá náučná tabula, trasa pokračuje popri Vrbickom Plese a Mikulášskej chate smerom na Otupné a Tri Vody. Odbočíme doľava na červenú turistickú značku na Brhliská, ďalej Pod Orlou skalou a chodník začína strmšie stúpať na Lukovú. Následne klesá k Peknej vyhliadke a traverzuje až k rázcestiu v Širokej doline. Pokračujeme ďalej vľavo po zelenej turistickej značke až na Lúčky.

Mapa: goo.gl/2IrP7K

5. K SYMBOLICKÉMU CINTORÍNU, DEMÄNOVSKEJ JASKYNI A SPÄŤ

Dĺžka Trasy 5: 1.8 km
Čas Trasy 5: 50 min
Dĺžka Trasy 5a: 5.2 km
Čas Trasy 5a: 120 min.
Obtiažnosť: stredne ťažká

Popis Trasy: Ľahkou prechádzkou z Bielej Púte po žltej turistickej značke popri hoteli Ostredok a popri vyhliadkovej veži ponúkajúcej úžasný výhľad na hrebeň a Demänovskú dolinu sa dostanete až k Symbolickému cintorínu obetí Nízkych Tatier. Spať rovnakou trasou.

Alternatívna Trasa 5a: Zachádzkou je možné pokračovať ďalej po žltej trase (+2,6 km,+1 hod.), ktorou sa dostanete k Demänovskej Jaskyni Slobody. Na cestu späť k Symbolickému cintorínu využijete rovnakú trasu.

Mapa: https://goo.gl/OV1Ghn

6. PRECHÁDZKA OKOLO VRBICKÉHO PLESA

Dĺžka Trasy: 1 km
Čas Trasy: 20 min
Obtiažnosť: Ľahká

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopku a Derešov.

Popis Trasy: Od parkoviska za Wellness Hotelom Grand Jasná vedie chodník k Vrbickému plesu. Po pravej strane jazera vedie náučný chodník s informačnými tabulami, ktorý pokračuje ďalej na Tri Vody. Pri plese si môžete oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Mapa: https://goo.gl/dPujNQ

7. MAGISTRÁLOU Z KOSODREVINY POD ĎUMBIER, NA CHOPOK A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 10 km
Čas Trasy 7: 5 hod 30 min
Čas Trasy 7a: 6 hod 10 min
Čas Trasy 7b: 6 hod 20 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Stredne ťažká túra s výhľadmi na najvyššie vrcholy Nízkych Tatier.

Štart a cieľ: Kosodrevina Restaurant, 1494 m n.m.

Popis Trasy: po modrej značke nad Kosodrevinou ideme vpravo smerom k rázcestiu na Krúpove sedlo, následne odbočíme vľavo na červenú značku a po nej sa dostaneme až do sedla. Tu odbočíme vľavo a stále po červenej turistickej značke pokračujeme až na Chopok. Z Chopku po žltej značke späť dolu na Kosodrevinu.

Alternatívne Trasy:
7a: Z rázcestia na Krúpove sedlo je možná zachádzka na chatu Generála M. R. Štefánika (+40 min.).

7b: Z Krúpovej Hole je možná zachádzka a výstup na Ďumbier (+50 min).

Mapa: https://goo.gl/78FGcV

8. Z KOSODREVINY NA CHOPOK A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 3 km
Čas Trasy: 3 hod 30 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Výstup na druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier – Chopok. Tesne pod vrcholom sa nachádza vysokohorská Kamenná chata s reštauráciou.

Štart a Cieľ: Kosodrevina Restaurant 1494 m n.m.

Popis Trasy: Z lanovky vyjdeme na chodník nad reštauráciou Kosodrevina, odbočíme vľavo a po žltej turistickej trase a pokračujeme približne 10 minút k rázcestiu, kde odbočíme vpravo a stúpame ďalej po žltej turistickej značke až na Chopok. Spať na Kosodrevinu zostúpime po žltej turistickej značke.

Mapa: https://goo.gl/f3fnyx

9. Z KOSODREVINY NA CHATU GEN. M. R. ŠTEFÁNIKA A NA TRANGOŠKU

Dĺžka Trasy: 9 km
Čas Trasy: 2 hod 40 min
Obtiažnosť: Ľahká

Ľahká túra južnou magistrálou s výhľadmi na najvyšší vrchol Nízkych Tatier a návštevou vysokohorskej chaty.

Štart: Kosodrevina Restaurant 1494 m n.m.
Cieľ: Trangoška – parkovisko

Popis Trasy: Z chodníka nad reštauráciou Kosodrevina odbočíme vpravo a po modrej turistickej značke sa dostaneme až na chatu generála M. R. Štefánika. Z chaty zostúpime po zelenej turistickej značke na parkovisko Trangoška.

Mapa: https://goo.gl/zUSsWz

10. Z KOSODREVINY NA CHOPOK CEZ PRÍSLOP, DEREŠE A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 6.5 km
Čas Trasy: 4 hod
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Štart a Cieľ: Kosodrevina Restaurant 1494 m n.m.

Popis Trasy: z chodníka nad reštauráciou Kosodrevina odbočíme vľavo a po modrej turistickej značke pokračujeme do sedla Príslop kde odbočíme vpravo na žltú značku a začíname stúpať smerom na hrebeň. Na hrebeni odbočíme vpravo a po červenej značke sa dostaneme až na Chopok. Spať na Kosodrevinu zostúpime po žltej značke

Mapa: https://goo.gl/1iw84I

11. Z KOSODREVINY NA CHOPOK CEZ KRÍŽSKE SEDLO A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 14 km
Čas Trasy: 5 hod 30 min
Obtiažnosť: Ťažká

Náročnejšia túra, ktorá ponúka najkrajší výhľad na masív Skalky a Vajskovskú dolinu.

Štart a cieľ: Kosodrevina Restaurant, 1494 m n.m.

Popis Trasy: Z chodníka nad reštauráciou Kosodrevina odbočíme vľavo a po modrej turistickej značke traverzujeme južné svahy až do Krížskeho sedla. V sedle odbočíme vpravo na červenú značku a po hrebeni sa dostaneme až na Chopok. Späť na Kosodrevinu zostúpime po žltej turistickej značke. 

Mapa: https://goo.gl/bP85b0

12. POĽOVNÍCKYM CHODNÍKOM K JASKYNI MŔTVYCH NETOPIEROV

Dĺžka Trasy: 8.8 km
Čas Trasy: 2 hod
Obtiažnosť: Ťažká

Štart: Kosodrevina, 1494 m n.m.
Cieľ: Jaskyňa mŕtvych netopierov, 1750 m n.m.

Popis Trasy: Po vystúpení z lanovky na Kosodrevine sa vydáme turistickým chodníkom po modrej značke smerom ku chate M. R. Štefánika, z ktorej po 700 m odbočíme vpravo na lesný chodník na žltú značku, ktorý vedie lesom po vrstevnici až sa napojí na zelenú turistickú značku vedúcu dolinou Trangoška ku chate M. R. Štefánika. Chvíľu pokračujeme po tejto značke a pri rozcestníku odbočíme vpravo ku Jaskyni Mŕtvych netopierov, ktorá je už na dohľad. Späť rovnakou trasou k lanovke, prípadne zostúpiť dolinou Trangoška. Ďalej je možné pokračovať na chatu M. R. Štefánika alebo až na vrchol Ďumbier a po hrebeni na Chopok.

Mapa: https://goo.gl/PHxknT 

VRBICKÉ PLESO

Jasná – Vrbické pleso 0.15 h

Východiskový bod: parkovisko hotela Grand – po pravej strane cesty vystúpime po náučnom chodníku Demänovská Dolina a pokračujeme nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Pri plese si môžete oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou. Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Na brehoch jazera sa nachádzajú objekty rekreačného strediska Jasná. Od roku 1975 je prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.

V tomto čase prebieha príprava rozsiahleho projektu záchrany Vrbického plesa, ktorý má zabrániť jeho zmenšovaniu. Jeho plocha v posledných dvoch desaťročiach rapídne zarástla porastom pálky, rastlinou, ktorá sa vyskytuje vo výrazne nižších polohách. Verejnosť sa obáva jeho úplného zániku a týmto projektom by sa pokúsili zachrániť túto národnú prírodnú pamiatku. Pod Chopok by sa mohli podľa vzoru svojho brata Štrbského plesa vrátiť malé loďky v obmedzenom počte, ktoré sa využívali na člnkovanie od 60. tych rokov minulého storočia. Z Nízkych Tatier zmizli v osemdesiatych rokoch. Vrbické pleso môže ďalej slúžiť na vzdelávanie žiakov základných škôl pomocou náučného chodníka a tabúľ.


Vrbické pleso je východiskovím bodom viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy a zaujímavé výlety:

 • Vrbické pleso – Repiská – Demänovská jaskyňa slobody 1.00 h – modrá trasa
 • Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – žltá trasa
 • Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – Sedlo Poľany 2.30 h  – žltá trasa

Detská prírodná preliezka

Novinkou letnej sezóny 2015 v stredisku Jasná Nízke Tatry je aj detská prírodná preliezka v tvare vtáka, nachádzajúca sa v okolí Vrbického plesa. Preliezka zapadá do koloritu okolia a deťom poskytne kopec zábavy.

Chopok sa v lete mení na oázu sýtej zelene. Hrebeň dlhý približne 100 km roztvára svoju náruč a láka do nej zvedavých návštevníkov na potulky po spleti  turistických chodníkov. Demänovská dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde je najcennejší Demänovský kras, svetoznáme jaskyne – Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Vrbické pleso. Demänovská jaskyňa Slobody je otvorená celoročne, Demänovská ľadová jaskyňa len počas letnej sezóny. Vrbické pleso je najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Možnosť letnej turistiky, skalolezenie, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami to všetko sú dôvody pre letnú dovolenku v Nízkych Tatrách.

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia