Domov Jasná Nízke Tatry v lete

Jasná Nízke Tatry v lete

Letná dovolenka v stredisku Jasná neponúka len čistý čerstvý vzduch, horské slnko, relax a tie najkrajšie výlety na Slovensku, ale aj možnosť získať kondičku hneď niekoľkými spôsobmi. Pohyb na čerstvom vzduchu si určite užije celá rodina! Jasná je jedinečným miestom s modernými športovými možnosťami pre každého.

Chopok 2024 m n. m. je v letnej sezóne 2023 dostupný bezbariérovo zo severnej aj južnej strany, a to vďake novej kabínkovej lanovke A6. Modernými lanovkami Funitel sa zo severnej strany dostanete na výstupnú stanicu na Chopku vo výške 2004 m n. m. a odtiaľ môžete vyraziť na vrchol aj na príjemné hrebeňové túry či letné prechádzky.

Užívajte si aj vy leto plné zážitkov! 

TURISTIKA

Jasná Nízke Tatry ponúka veľký počet trás pre pešiu turistiku a treking s rôznymi úrovňami obtiažnosti, od náročných, kde sa vyžaduje určitý stupeň prípravy až po tie, ktoré sú určené pre rodiny s deťmi, prípadne začiatočníkov. Vyberte si podľa vašej fyzickej kondície a v prípade, že sa v horách necítite ako doma, využite služby horských vodcov, vďaka ktorým sa vaše aktivity v horách, stanú bezpečným dobrodružstvom. Ponúkame vám jednodňové ľahšie pešie horské túry i viacdňové stredne ťažké až ťažké vysokohorské túry.

Ak sa inšpirujete našou ponukou a príjmete pozvanie do sveta ticha, objavíte nádherný dar, ktorým príroda obdarila Demänovskú dolinu a Nízke Tatry.

Jedinečným zážitkom je výlet lanovkami na hrebeň Nízkych Tatier.

Letný čas na horách, horské slnko a ten najkrajší výhľad na Slovensko si užijú všetky vekové kategórie. Pestrá príroda i pestrá ponuka služieb čaká len na Vás!

1. NA NAJVYŠŠÍ VRCHOL NÍZKYCH TATIER – ĎUMBIER A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 8.8 km
Čas Trasy: 4 hod
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

2. Z CHOPKU CEZ SEDLO POĽANY NA TRI VODY A BIELU PÚŤ

Dĺžka Trasy: 9.1 km
Čas Trasy 2: 3 hod 20 min
Čas Trasy 2a: 4 hod
Obtiažnosť: Ľahká

3. Z CHOPKU DO DEMÄNOVSKÉHO SEDLA A ŠIROKOU DOLINOU NA LÚČKY

Dĺžka Trasy: 9.5 km
Čas Trasy 3: 3 hod
Čas Trasy 3a: 3 hod 45 min
Obtiažnosť: Ľahká

4. NÁUČNÝ CHODNÍK DEMÄNOVSKÁ DOLINA

Dĺžka Trasy: 13 km
Čas Trasy: 4 hod 30 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

5. K SYMBOLICKÉMU CINTORÍNU, DEMÄNOVSKEJ JASKYNI A SPÄŤ

Dĺžka Trasy 5: 1.8 km
Čas Trasy 5: 50 min
Dĺžka Trasy 5a: 5.2 km
Čas Trasy 5a: 120 min.
Obtiažnosť: stredne ťažká

6. PRECHÁDZKA OKOLO VRBICKÉHO PLESA

Dĺžka Trasy: 1 km
Čas Trasy: 20 min
Obtiažnosť: Ľahká

7. MAGISTRÁLOU Z KOSODREVINY POD ĎUMBIER, NA CHOPOK A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 10 km
Čas Trasy 7: 5 hod 30 min
Čas Trasy 7a: 6 hod 10 min
Čas Trasy 7b: 6 hod 20 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

8. Z KOSODREVINY NA CHOPOK A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 3 km
Čas Trasy: 3 hod 30 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

9. Z KOSODREVINY NA CHATU GEN. M. R. ŠTEFÁNIKA A NA TRANGOŠKU

Dĺžka Trasy: 9 km
Čas Trasy: 2 hod 40 min
Obtiažnosť: Ľahká

10. Z KOSODREVINY NA CHOPOK CEZ PRÍSLOP, DEREŠE A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 6.5 km
Čas Trasy: 4 hod
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

11. Z KOSODREVINY NA CHOPOK CEZ KRÍŽSKE SEDLO A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 14 km
Čas Trasy: 5 hod 30 min
Obtiažnosť: Ťažká

12. POĽOVNÍCKYM CHODNÍKOM K JASKYNI MŔTVYCH NETOPIEROV

Dĺžka Trasy: 8.8 km
Čas Trasy: 2 hod
Obtiažnosť: Ťažká

VRBICKÉ PLESO

Jasná – Vrbické pleso 0.15 h

Východiskový bod: parkovisko hotela Grand – po pravej strane cesty vystúpime po náučnom chodníku Demänovská Dolina a pokračujeme nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Pri plese si môžete oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou. Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Na brehoch jazera sa nachádzajú objekty rekreačného strediska Jasná. Od roku 1975 je prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.

V tomto čase prebieha príprava rozsiahleho projektu záchrany Vrbického plesa, ktorý má zabrániť jeho zmenšovaniu. Jeho plocha v posledných dvoch desaťročiach rapídne zarástla porastom pálky, rastlinou, ktorá sa vyskytuje vo výrazne nižších polohách. Verejnosť sa obáva jeho úplného zániku a týmto projektom by sa pokúsili zachrániť túto národnú prírodnú pamiatku. Pod Chopok by sa mohli podľa vzoru svojho brata Štrbského plesa vrátiť malé loďky v obmedzenom počte, ktoré sa využívali na člnkovanie od 60. tych rokov minulého storočia. Z Nízkych Tatier zmizli v osemdesiatych rokoch. Vrbické pleso môže ďalej slúžiť na vzdelávanie žiakov základných škôl pomocou náučného chodníka a tabúľ.

Vrbické pleso je východiskovím bodom viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy a zaujímavé výlety:

 • Vrbické pleso – Repiská – Demänovská jaskyňa slobody 1.00 h – modrá trasa
 • Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – žltá trasa
 • Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – Sedlo Poľany 2.30 h  – žltá trasa

LUTONSKÉHO PROMENÁDA

Náučný chodník histórie cestovného ruchu a lyžiarskeho strediska.

Viac o trase TU!

 

DRAČIA NEVESTA NA CHOPKU

Vedeli ste o začarovanej dračej neveste, ktorá leží priamo pod Chopkom? Určite ju počas vášho výletu v Jasnej navštívte a možno práve vy budete mať to šťastie uvidieť ako sa prebúdza zo sto ročného spánku!

Kde ju nájdete?

Na vrchol Chopku sa pohodlne vyveziete lanovkami zo severnej aj južnej strany. Na to aby ste mali čo najlepší výhľad na Dračiu nevestu, sa musíte vydať pešo dole zjazdovkou 1c (severná strana), cca po 50 metroch odbočíte do prava k dreveným zábranám. Odtiaľ sa Vám naskytne výhľad na skamenelú Dračiu nevestu.

Spoznajte príbeh Dračej nevesty.

Priateľský drak Demián, strážca čarokrásnej Demänovskej doliny, miloval prírodu a najviac si ju vedel vychutnať počas výhliadkových letov. Obľuboval prelety pozdĺž celou Demänovskou dolinou, ponad nádherné jaskyne, zubaté skaliská, cez Chopok na južnú stranu a späť. Bláznivé otočky, saltá a manévrovanie vo vzduchu bola pre neho neskutočná zábava. Niečo tomu však chýbalo. Cítil sa osamelý, veď bol jediným drakom široko ďaleko v okolí.
Až do jedného letného dňa, kedy začul hrôzostrašný nárek a plač, ktorý sa ozýval od Vrbického Plesa. Neveril vlastným očiam! Keď tam doletel, na brehu jazera sedela nešťastná dračica, ktorá do doliny nechtiac zablúdila. Dozvedel sa, že sa volá Alica a priletela sem z ďalekých krajov. Drak  Demián dračicu Alicu upokojil a sľúbil jej, že po tom ako jej ukáže Demänovskú Dolinu, jej pomôže nájsť cestu späť domov. Alica súhlasila a vyrazili spolu na výhliadkový let. Okamžite sa do nádhernej prírody Nízkych Tatier zamilovala a rozhodla sa, že tu nejaký čas pobudne.
Ubehlo niekoľko dní, týždňov, mesiacov a dračica Alica svoj odchod domov stále odkladala, Demänovská dolina jej učarovala, a navyše doma ju nič dobré nečakalo. Mala sa vydať za ohavného sedemhlavého draka Maximiliána, aby tak zachránila svoju krajinu od zničenia. To sa však nepozdávalo drakovi Demiánovi. Nechcel aby dračica Alica odišla a už vôbec nechcel, aby sa vydala za ohavného sedemhlavého draka! A tak sa rozhodol že Alicu nikam nepustí,  vezme si ju za ženu a budú spolu nažívať v Demänovskej Doline až do smrti. Dračica Alica súhlasila, veď boli do seba zaľúbení a bolo im spolu tak krásne.
Ich svadobný deň bol čarovný, dračica Alica vyzerala ako ozajstná nevesta. Smaragdová tiara,  hodvábny snehovo biely závoj, drak Demián sa nevedel vynadívať na jej krásu. Svoje áno si mali povedať na Chopku. Dračica Alica na svadobný obrad letela zo severnej strany a drak Demián z južnej. Keď tu zrazu v priebehu pár sekúnd prekrásne slnečné počasie vystriedala preukrutne silná búrka plná ohnivých bleskov, ktorú  mal na svedomí ohavný sedemhlavý drak Maximilián. Dopočul sa o Alicinej zrade, a tak na svadobčanov zoslal ničivé blesky. Jeden  z nich zasiahol dračicu Alicu, ktorá skamenela a ďalší zasiahol draka Demiána, ktorý sa premenil na kovovú sochu. Prekliatie zamilovaných drakov má trvať celých sto rokov, sto dní, sto hodín a sto minút.

Už nejaký ten čas od nešťastného svadobného dňa ubehol. Kto vie či sa neblíži koniec ich krutého trestu? Dobre sa pozerajte, či náhodou neožije dračica Alica a drak Demián priamo pred vašimi očami!

SALAŠ PRIEHYBA

Počas letnej sezóny sa  v Jasnej opäť môžete tešiť na vzácny druh ovečiek Valašiek! Na najvyššie položenom  salaši na Slovensku, na Salaši Priehyba, nájdete vyše 40 kusov ovečiek Valašiek. Ide o pôvodný druh oviec, ktorý v minulosti spásal pasienky vo vysokých nadmorských výškach vyše 1400 m n. m., nenáročný na chov, ktorý sa vyznačuje výraznými zahnutými rohmi. V Jasnej budú mladé ovečky, ktoré budú spásať okolie Priehyby pod dohľadom pastiera a niekoľkých psích strážcov. Deti aj dospelí budú mať možnosť hravou formou nazrieť do histórie ovčiarstva a pozrieť si toto vzácne plemeno a jeho spôsob chovu v nádhernom prostredí Nízkych Tatier.

KDE?: Priehyba, Jasná Nízke Tatry
KEDY?: Počas celej letnej sezóny

Viac info

SKY PICNIC

Chcete si užiť nádherné výhľady z lanovky na krásy Horehronia a popritom si vychutnať aj skvelé jedlo? V Jasnej je možné aj toto.

Počas letnej sezóny sme si pre Vás pripravili skvelú novinku v podobe SKY PICNIC. Začnite prípitkom v Rotunde, následne Vás odprevadíme do špeciálnej upravenej luxusnej picnic kabínky, v ktorej si počas 40 min. môžete vychutnávať picnic menu.

V kabínke lanovky bude na Vás čakať pripravený piknikový kôš, v ktorom nájdete napríklad:

 • prosciutto šunku
 • syry
 • rôzne druhy pečiva
 • ovocie
 • perlivá voda
 • prosecco

Viac info

LETNÉ AKTIVITY

V Jasnej sa určite nudiť nebudete!

 • horské káry
 • e-bike požičovňa
 • tubing
 • trampolíny
 • člnkovanie

Viac info TU!

Chopok sa v lete mení na oázu sýtej zelene. Hrebeň dlhý približne 100 km roztvára svoju náruč a láka do nej zvedavých návštevníkov na potulky po spleti  turistických chodníkov. Demänovská dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde je najcennejší Demänovský kras, svetoznáme jaskyne – Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Vrbické pleso. Demänovská jaskyňa Slobody je otvorená celoročne, Demänovská ľadová jaskyňa len počas letnej sezóny. Vrbické pleso je najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Možnosť letnej turistiky, skalolezenie, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami to všetko sú dôvody pre letnú dovolenku v Nízkych Tatrách.

Živé kamery z rozhľadne Ostredok v Jasnej

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov