Domov Demänovská Dolina

Demänovská Dolina

Najnavštevovanejšia dolina Nízkych Tatier ležiaca južne od mesta Liptovský Mikuláš je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. Nachádza sa tu najdlhší jaskynný systém na Slovensku (21 km), z ktorého sú verejnosti sprístupnené dve jaskyne: Demänovská jaskyňa slobody, známa mohutnými sintrovými vodopádmi a stalagmitmi a Demänovská ľadová jaskyňa.

Lyžiarom je známa časť Jasná, ležiaca pri dolnej stanici lanovky na Chopok, najväčšie a najobľúbenejšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Množstvo lanoviek, lyžiarskych vlekov a terénov v lokalitách Záhradky, Otupné a Chopok – sever poskytuje výborné podmienky na lyžovanie – pre začiatočníkov, skúsených jazdcov a vyznávačov freestyle, ako aj skialpinistov, free ride a bežeckých lyžiarov. V zime si možno zašportovať aj formou lezenia v ľade, korčuľovania, sánkovania a prechádzkami v zasneženej prírode.

Milovníci pešej turistiky ocenia rozsiahly komplex značkovaných turistických chodníkov. V dolnej časti doliny vedú chodníky lesným terénom cez hlboké kaňony a pomedzi strmé bralá, v hornej časti prevažuje kosodrevina a trávnaté hole. Fyzicky zdatnejší turisti vyhľadávajú výstupy na najvyššie nízkotatranské končiare Chopok (2024 m) a Ďumbier (2043 m), ktoré ponúkajú výhľady takmer na polovicu Slovenska či hrebeňové túry. Pohodlnejší návštevníci sa môžu vyviezť sedačkovou či kabínkovou lanovkou.

Vyhľadávači extrémneho bicyklovania si môžu svoje skúsenosti a odvahu vyskúšať v letných mesiacoch na označených tratiach. Medzi nadšencami horolezectva sú už dobre známe časti skalných stien Machnatô s rôznym stupňom náročnosti lezenia.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov