Mesto Ružomberok

Zberateľský pečiatkový pas je určený pre všetkých, ktorý chcú spoznávať Ružomberok a jeho okolie. Navštívte zaujímavé miesta, splňte úlohy a získajte odmenu. Všetky aktivity sú navrhnuté pre všetky vekové skupiny tak neváhajte a hor sa do zbierania.

To najcennejšie, čo k Ružomberku patrí, je podhorská osada Vlkolínec. Pôvodná architektúra horskej osady, ovocné záhrady, lúky, zrubové domčeky pokryté dreveným šindľom zaradené do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Využite audio sprievodcu, ktorá vás prevedie osadou Vlkolínec. Nájdete v ňom zaujímavé informácie, ktoré si môžete prečítať alebo si ich pohodlne vypočuť. Prehliadková trasa ma sedemnásť zastávok a tie sa venujú témam, ktoré súvisia s Vlkolíncom.

So sakrálnou tematikou sa v Ružomberku stretnete takmer v každej jeho časti. V centre mesta sa nachádzajú viaceré kostoly, či už katolícke, evanjelický alebo židovská synagóga. Celé okolie Ružomberka je priam posiate kaplnkami, krížmi a inými pútnickými miestami, za ktorými sa oplatí vybrať, pretože častokrát ponúkajú nielen estetickú a sakrálnu hodnotu, ale aj samotné miesta, kde sa nachádzajú, sú zaujímavé svojou polohou, okolím, výhľadom z nich.

V meste nájdete ešte množstvo ďalších pamiatok ako meštianske domčeky, kostoly, pamätníky, budovy železničnej stanice či Liptovského múzea v Ružomberku. Mestské časti taktiež ponúkajú historické zaujímavosti, medzi ktoré patria rodný dom Andreja Hlinku, v blízkom okolí sa nachádzajú zrúcaniny hradov Likava a Liptovského hradu a mnoho iných.

Ružomberok má vďaka svojej polohe výnimočné danosti. Je obklopený horstvami Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Chočských vrchov, ktoré sú na dosah ruky priamo z centra mesta. Vodopády, rieky, pramene, močiare, rašeliniská, prírodné výtvory, skalnaté bralá, fauna, flóra, jaskyne, výhľady to všetko a mnoho ďalšieho nájdete priamo v meste alebo neďaleko od neho.

Zistite, ako chutí Ružomberok.

Ochutnať môžete tradičnú kuchyňu Liptova, medzinárodné špeciality, ale aj skvelé lokálne pivo a čerstvú praženú kávu. 

Zrnko dobrej kávy ochutnajte si skvelú kávu z dielne rodinnej pražiarne.

Poctivé potraviny od lokálnych dodávateľov, bylinkové čaje, medovníky, Liptovské droby a včelí med nájdete v Hýrošovej špajze.

kolibe Richtárka si môžete objednať tradičné bryndzové halušky a pirohy.

Cyklokorytnička patrí medzi najkrajšie cyklotrasy v okolí Ružomberka. Vedie po telese bývalej úzkorozchodnej železnice z Ružomberka do Korytnice. Po ceste vás určite poteší veľa príjemných zastávok a pozoruhodných miest. Trasa začína v Ružomberku na Šoltýsovej ulici a končí v Korytnici.

Informačné centrum sa nachádza v samotnom srdci mesta a nielen vďaka svojím propagačným materiálom, suvenírom, ale hlavne bohatým skúsenostiam a znalostiam vás dokonale prevedie“ celým Ružomberkom a jeho okolím.

Ďalšie tipy pre vás

Všetko v jednej appke

Stiahni si aplikáciu Liptov – Nízke tatry a získaj kartu do svojho smartfónu. Vďaka našej aplikácii môžeš prehliadať atrakcie a filtrovať podľa svojich záujmov, pozrieť si otváracie hodiny, najbližšiu zastávku verejnej dopravy a vytvoriť si vlastný plán dovolenky. Všetky informácie vrátane mapy sú plne dostupné offline.


Plánovač Liptov