Domov Žiarska chata

Žiarska chata

Žiarska chata – 1.325 m n. m. je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách – v strednej časti Žiarskej doliny vzdialená asi 5,5 km od jej ústia. Je veľmi často navštevovaná turistami, nakoľko je vynikajúcim východiskom na rôzne túry do oblasti Baníkova a Baranca.

Žiarska dolina je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších dolín nielen v rámci Západných Tatier, ale aj v rámci celých Tatier ako celku, a to nielen z dôvodu geologickej stavby, rastlinstva či živočíšstva, ale hlavne pre jej výhodnú polohu, dobrú prístupnosť, pre množstvo kilometrov značkovaných chodníkov, ktoré vedú hlavne po okolitých hrebeňoch, pre nádherné a neopakovateľné výhľady z nadmorskej výšky cez 2000 metrov.

Okolo chaty prechádza modrá turistická značka vedúca od ústia Žiarskej doliny, cez Smutné sedlo na Ťatliakovu chatu a zelená turistická značka vedúca z Otrhancov, Hrubého vrchu a Jamníckej doliny na Baníkov a do Roháčskej doliny. Od chaty sa dá ísť ďalej do Smutného sedla (1,50 hodiny), Žiarskeho sedla (1,45 hodiny) na Baranec (3,30 hodiny), Plačlivé (2,20 hodiny), Ostrý Roháč (3,25 hodiny), Baníkov (2,45 hodiny) a Volovec (4,20 hodiny).

Na chate sa nachádza aj nabíjacia stanica na e-bike.

Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná. V súčasnom období je už chata v plnej prevádzke a poskytuje svojím návštevníkom kompletné ubytovacie a stravovacie služby. Je otvorená celoročne (s výnimkou údržby v čase od 1.11. do 25.12. a v čase vysokého lavínového nebezpečenstva). Ubytovať sa môžete v 13-tich 2 – 4 lôžkových izbách. Sociálne zariadenia sú spoločné. Pre ubytovaných hostí na izbách je povolený prístup k chate vlastným motorovým vozidlom, ktoré môže počas pobytu hosťa parkovať na parkovisku pri Žiarskej chate.

V chate je aj možnosť vypožičania si kolobežky, s ktorou sa dá pohodlne zviesť po asfaltovej ceste do ústia doliny. Pri chate je aj parkovisko, ale nie je použiteľné pre bežných turistov. Do Žiarskej doliny sa totiž autom nesmie (výnimku tvorí zásobovanie a horská služba).

Blízko chaty je detské ihrisko, zimný sklad, pietne miesto obetiam Západných Tatier a stanovisko Horskej služby. 15 minút cesty od chaty po zelenej turistickej značke je vidieť Šarafiový vodopád.

Ubytovacia kapacita: 40 lôžok
Kapacita jedálne: 60 stoličiek
Kapacita bufetu: 30 stoličiek
Kapacita terasy: 50 miest

Horská záchranná služba
Tiesňové volanie tel.: 18 300

čítať viac skryť

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov