Domov Náučný chodník v Žiarskej doline

Náučný chodník v Žiarskej doline

V piatok 5. augusta 2011 bol otvorený Náučný chodník v Žiarskej doline na základe grantového programu Živé chodníky 2008, ktorý pojednával o výstavbe náučných chodníkov na území Tatier.

Náučný chodník Žiarska dolina má celkom päť zastavení a pätnásť tematických oblastí, tri informačné tabule a dva smerovníky.

Umiestnenie informačných tabúľ je nasledovné:
Prvá sa nachádza pri otočke autobusu SAD, druhá je umiestnená v hornej časti odstavných plôch. Táto informuje návštevníkov o náučnom chodníku, ktorí peši pokračujú na Žiarsku chatu.
Tretia informačná tabuľa je umiestnená pri Žiarskej chate a informuje návštevníkov, ktorí odchádzajú zo Žiarskej chaty po náučnom chodníku.

Podľa projektu má náučný chodník päť zastavení. Prvé je v ústí Žiarskej doliny pri Bani a na jednotlivých paneloch sú uvedené tri tematické okruhy (Žiarska dolina, obec Žiar – krátka história, obyvatelia Žiaru vo vojnách). Druhé zastavenie je pri treťom moste, a ďalšie dva pod Hladkým a na Mlákach, kde chodník prechádza po pôvodnej starej ceste na Žiarsku chatu. Tematické okruhy fauna, flóra, potok Smrečianka, horstvá, lavíny, chov oviec – salašníctvo. Posledné zastavenie je pri Žiarskej chate a obsahuje tematické okruhy – stará Žiarska chata a história zjazdového lyžovania. Pri sprievodných textoch, ktoré sú v slovenskom a anglickom jazyku, sú umiestnené aj fotografie.

Žiarska dolina patrí medzi najnavštevovanejšie doliny Západných Tatier. Predurčujú ju na to prírodné krásy a ľahká dostupnosť, je vzdialená len 12 km od centra Liptova – mesta Liptovský Mikuláš. Záver doliny tvoria mohutné štíty a hrebene. Návštevníci doliny, turisti, účastníci rodinných a školských výletov ocenia informácie, ktoré im fotografie a texty na paneloch náučného chodníka poskytnú v lone tichej ešte neporušenej tatranskej prírody.

Po dobudovaní II.etapy náučného chodníka Žiarska dolina a to na úseku Žiarska chata – Smutné sedlo (celkom 3 zastavenia), bude náš náučný chodník spojený v Smutnom sedle s Oravskou stranou pohoria Západné Tatry.

Tip na výlet Permoníkovo – Medvedia štôlňa.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov