Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, najvyšším vrchom tohto pohoria (2043 m n.m.). Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvetiny: skalnica horská, plesnivec alpínsky, ľalia zlatohlavá, zvonček alpský, papraď a horec. Nechýbajú ani liečivé rastliny. Z plodov tu rastú: jahody, maliny, brusnice, čučoriedky a jarabiny. Na svoje si určite prídu aj hubári.
Živočíšnu ríšu zastupujú: medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica a svišť.
V potoku je vzácnosťou pstruh dúhový a pstruh potočný. Vzdušný priestor patri dravcom ako sú: orol, jastrab, kaňa, sokol, krahulec, výr a ďalšie druhy. Z plazov sa vyskytujú: užovky, vretenice, jašterice a mloky.
Jánska dolina je však bohatá hlavne na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň a priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa (ako jedna z trojice: Veľká, Malá a Nová) je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline v dĺžke 450 m. Pochváliť sa môžeme jaskyňou Starý Hrad ako najhlbšou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku a máme tu aj najhlbšiu jaskynnú priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423 m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.
Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier – Čertovica, Ďumbier – Chopok) ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie.
Opíšte nám svoj zážitok