Domov Svätojánska rozhľadňa

Svätojánska rozhľadňa


Liptovský Ján je malebná obec situovaná v kotline Nízkych Tatier na Slovensku, známa svojou prírodou a turistickými atrakciami. Ak chcete navštíviť rozhľadňu v Liptovskom Jáne, môžem vám poskytnúť pár rád :

Štartovací bodom môže byť zástavka autobusu (zástavka ul. Nová Jednota), alebo parkovisko pri kostole ak ste sa do obce dostali autom. Väčšina parkovacích miest je už spoplatnených.

Existuje niekoľko trás, ktoré vedú k rozhľadni. Najpopulárnejšou možnosťou je trasa, ktorá začína pri kostole v Liptovskom Jáne. Túto trasu nájdete označenú turistickými značkami. Môžete sa opýtať miestnych obyvateľov alebo v informačnom centre na odporúčania. Nasledujte turistické značky smerujúce k rozhľadni. Cestou sa môžete zastaviť aj pri Jánskej kadi, v ktorej sa môžete okúpať, alebo si nabrať mineralizovanú vodu – hydrouhličitanovosíranovú, vápenato-horečnatú, silne uhličitú, hypotonickú.

Cez areál Jánskej kadi sa dostanete cez most k tabuli náučného chodníka. Na tabuli uvidíte šípku, ktorá vás nasmeruje doprava, hore kopcom, popri altánku. Nad altánkom už uvidíte po ľavej strane cieľ vašej cesty. Vyjdete pár schodmi a dostanete sa na cestu, kde nájdete aj cvičiace exteriérové prvky, na ktorých si môžete zacvičiť. Ak chcete ísť k rozhľadni stačí zabočiť pri drevenej šípke doprava a serpetnovým chodníkom sa dostanete až k nej. Prevýšenie je náročnejšie, ale trasa je krátka, tak to zvládnu aj tí najmenší. Odmenou vám bude krásny výhľad na čast liptovskej kotliny, liptovskú maru a krásne Západné tatry. Nezabudnite si so sebou priniesť foťák, aby ste zachytili krásne scenérie. Po tom, čo ste si vychutnali krásy z rozhľadne, sa môžete vrátiť späť rovnakou cestou, ktorou ste prišli, alebo sa rozhodnúť pre inú trasu, popri cintoríne a pozrieť sa na krásne historické kaštiele, ktorých je v Liptovskom Jáne neúrekom. Využiť môžete aj audiosprievodcu, ktorý vám rozpovie históriu tejto malebnej obce.

Nezabudnite si so sebou priniesť občerstvenie. Ak ste si nič so sebou nezobrali, v Liptovskom Jáne nájdete niekoľko fantastických reštaurácii, ktoré ponúkajú skvelú nielen slovenskú kuchyňu.

Užite si krásnu prírodu a výhľad z rozhľadne v Liptovskom Jáne!

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, najvyšším vrchom tohto pohoria (2043 m n. m.). Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvetiny: skalnica horská, plesnivec alpínsky, ľalia zlatohlavá, zvonček alpský, papraď a horec. Nechýbajú ani liečivé rastliny. Z plodov tu rastú: jahody, maliny, brusnice, čučoriedky a jarabiny. Na svoje si určite prídu aj hubári.

Živočíšnu ríšu zastupujú: medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica a svišť.
V potoku je vzácnosťou pstruh dúhový a pstruh potočný. Vzdušný priestor patri dravcom ako sú: orol, jastrab, kaňa, sokol, krahulec, výr a ďalšie druhy. Z plazov sa vyskytujú: užovky, vretenice, jašterice a mloky.

Jánska dolina je však bohatá hlavne na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň a priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa (ako jedna z trojice: Veľká, Malá a Nová) je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline v dĺžke 450 m. Pochváliť sa môžeme jaskyňou Starý Hrad ako najhlbšou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku a máme tu aj najhlbšiu jaskynnú priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423 m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier – Čertovica, Ďumbier – Chopok) ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov