Domov Skicentrum Žiar-Dolinky

Skicentrum Žiar-Dolinky

Lyžiarske stredisko Skicentrum Žiar-Dolinky leží na úpätí južných svahov pohoria Západné Tatry, 10 km od Liptovského Mikuláša, v závere obce Žiar.

Stredisko je vhodné pre začiatočníkov, ale aj stredne náročných lyžiarov. V areáli sú v prevádzke 2 lyžiarske vleky s dvoma zjazdovkami, z ktorých jedna je mechanicky zasnežovaná. Dĺžka zjazdoviek je 0,65 km. Lyžiarske svahy sú každodenne upravované snežným pásovým vozidlom typu Kässbohrer PB 240.D.

Zjazdovka areálu má vybudované večerné osvetlenie, takže v areáli sa hojne využíva večerné lyžovanie. V areáli pôsobí aj lyžiarska škola, ktorej inštruktormi sú členovia našej TJ. Do areálu vedie prístupová cesta, končiaca parkoviskom pre osobné motorové vozidlá i autobusy. Vedľa parkoviska je v prevádzke skiservis a požičovňa lyžiarskej výstroje. Od autobusovej zastávky SAD na konci obce Žiar je lyžiarsky areál vzdialený len 200.

Neďaleko lyžiarskeho strediska môžete navštíviť PERMONÍKOVO – Medvediu štôlňu.

Žiarska chata

Žiarska chata (1325 m.n.m.) je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov v Západných Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách z liptovskej strany. Je nielen miestom oddychu a základňou pre nástup vysokohorských túr, ale aj miestom, ktoré prispelo k záchrane nemála ľudských životov.

Dolinou vedie 6 km dlhá asfaltová cesta až po chatu a turistický chodník vhodný pre rodinné výlety po modrej značke v trvaní približne 1:30 hod. Od ústia Žiarskej doliny až ku Žiarskej chate vedie náučný chodník.

Žiarska chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná. V súčasnosti je v plnej prevádzke a poskytuje svojím návštevníkom kompletné ubytovacie a stravovacie služby. Otvorená je celoročne.

Žiarska dolina je pre svoju malebnosť a ľahkú prístupnosť jedna z najznámejších a najnavštevovanejších dolín u na Slovensku. Dolina sa nachádza na južnej strane Západných Tatier, 10 km od mesta Liptovský Mikuláš cez obec Žiar. Je oblúbeným miestom pre horské túry, výlety do prírody, ako aj cieľom cyklistov či rodinných prechádzok.

Ideálne možnosti pre bežecké lyžovanie a skialpinizmus poskytuje dolina v zime, pričom sa tu konajú sa tu významné skialpinistické preteky.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov