Domov Kostol Obetovania Pána

Kostol Obetovania Pána

Najstaršia zachovalá stavba v Smrečanoch

Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je gotický Kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r. 1349.

Je to jednoloďová stavba so štvorcovou svätyňou, ktorá je na východnej strane preklenutá krížením masívnych románskych rebier a zo severu k nej prilieha sakristia. Strop lode bol do dnešnej podoby upravený pre r. 1517. Loď má drevený maľovaný strop, nosné hrady zdobia ornamenty, zachované sú i gotické okná s kružbami či gotické nástenné maľby a fresky (národná kultúrna pamiatka).

Interiér

Interiér zdobia tri vzácne neskorogotické oltáre zložené z maľovaných tabúl, rámov zlátených a zdobených zalamovaným pletencom. Organ je barokový z r. 1750. Neskorogotický zvon pochádza z dielne majstra Andreja z r. 1509.

Reformácia

Kostol bol počas reformácie v r. 1574 prevzatý evanjelickou cirkvou a slúžil jej až do r. 1707, kedy bol natrvalo vrátený katolíckej cirkvi. Kostol je vďačným objektom znalcov histórie, fotografom či maliarom a právom patrí medzi najcennejšie sakrálne pamiatky Slovenska.

Kontakt na sprievodcu: Gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie) – Katolícky kostol Ing. Zuzana Uramová TEL.: 0904 485 064, 044/5586356

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

  1. Prekrásna pamiatka, úžasný zážitok, a vaše sprevádzanie p. Ing. Zuzana Uramova ďakujeme odporúčame vsetkym

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov