Domov Náučný chodník Medvedia cesta

Náučný chodník Medvedia cesta

Medvedia cesta je určená pre detských i dospelých návštevníkov Hrabovskej doliny a okolia. Cesta ich nenáročným spôsobom oboznámi so životom medveďa hnedého, ktorý sa v tejto lokalite vyskytuje. Okrajovo približuje aj ostatnú faunu a flóru doliny. V rámci nenáročnej pešej trasy sa návštevníci zastavia pri siedmich stanovištiach Medvedej cesty a získajú základné informácie o medveďovi hnedom a jeho zvyklostiach. Okrem textových informačných tabúľ cestu tvoria fototapety, medvedí bunker či medvedia „kúpeľňa“.

Trasa začína v Hrabovskej doline pri priehrade a končí pod Sidorovom pri Mini Farme. Dá sa ale pekne skombinovať s ďalšou pešou turistikou. Pretože v okolí je takýchto možností nespočetne veľa a rodinný výlet nemusí zákonite skončiť pod Sidorovom. Odtiaľ sa totiž ponúkajú ďalšie možnosti prechádzok – napríklad do Vlkolínca (pamiatka Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), na vyhliadku na Sidorovo alebo na Malinné Brdo. Po absolvovaní Medvedej cesty je okrem pešej turistiky možné pohodlne nadviazať aj na iné atraktívne formy turizmu – cyklotrasy rôznej náročnosti, kolobežky, lanovku a ďalšie. Rozličné možnosti aktívneho odpočinku, ale aj relaxu ponúka po návrate z výletu Hrabovská dolina – vodné a adrenalínové športy či oddych pri priehrade.

Povesť o ružomberskom medveďovi

Málokto možno vie, že vnučka legendárnej cisárovnej „Sissi“ – grófka Alžbeta žila so svojím manželom Ottom von Siegfriedom v ružomberskom kaštieli na začiatku minulého storočia. Ten si v okolí Ružomberka prenajal poľovné revíry a v roku 1908 tu ulovil medveďa. Poľovní asistenti odrali trofej z kože – bola určená na predložku pred kozub. Mrcinu odhodili do Váhu. Z rieky ju vylovili pltníci a obhliadači, podľa niektorých zdrojov prišiel aj lekár, a svorne označili pozostatky medveďa za zavraždeného chlapa. Keď neskôr vyšla najavo nepríjemná pravda, legenda už obletela svet a poletuje ním dodnes. Odvtedy si Ružomberčania vyslúžili označenie „medvediari“.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov