Domov Mauzóleum Andreja Hlinku

Mauzóleum Andreja Hlinku

Mauzóleum Andreja Hlinku

Mauzóleum Andreja Hlinku alebo Pamätník Andreja Hlinku sa nachádza v Ružomberku priamo pod Kostolom sv. Ondreja. V roku 2007 prijala Národná rada Slovenskej republiky zákon o zásluhách Andreja Hlinku, podľa ktorého sa mauzóleum považuje za pietne miesto. Andrej Hlinka patril k hlavným predstaviteľom hnutia za autonómiu Slovenska. Narodil sa (1864 – 1938) v Černovej, ktorá je dnes súčasťou mesta Ružomberok.

S výstavbou pamätného miesta – mauzólea so sarkofágom, ktoré sa nachádza neďaleko rímskokatolíckeho kostola svätého Ondreja v centre mesta, začali v Ružomberku v roku 1939. V septembri 1944 však zaútočilo povstalecké lietadlo s cieľom zničiť Hlinkovu hrobku a vláda sa rozhodla premiestniť Hlinkove pozostatky na neznáme miesto. Dodnes sa nevie, kde sú. Mauzóleum má dve časti, kaplnku so vstupom a hrobku na ľavej strane od kaplnky. Jeho súčasťou je i busta A. Hlinku spolu s nerezovým krížom, ktoré počas rekonštrukcie v rokoch 1990 až 1991 nahradili sochu Pannu Márie. Vedľa mauzólea stojí novorenesančná budova Mestského úradu, ktorej súčasťou je fara, kde Andrej Hlinka pôsobil.

Pri vchode bola odhalená aj bronzová socha Andreja Hlinku v nadživotnej veľkosti. Jeho vyobrazenie sa tiež nachádzalo na slovenskej bankovke s nominálnou hodnotou 1000,- Sk.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

  1. Nerozumiem prečo cez víkendy,aspoň v soboty nie je sprístupnené mauzóleum a hlavne počas letnej turistickej sezóny… 🙂

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov