Domov Kostol sv. Petra z Alkantary

Kostol sv. Petra z Alkantary

Kláštorný kostol sv. Petra z Alkantary je najväčšou sakrálnou stavbou Liptova a zároveň unikátom gotického staviteľstva na Slovensku.

Kostol pozostáva z halového trojlodia s dĺžkou 25 metrov a 17-metrov dlhej svätyne, osvetlenej 4 gotickými oknami apsidy a prekrytá nádhernou sieťovou klenbou. Uprostred svätyne bola v polovici 18. storočia vybudovaná františkánska krypta. Trojloďový priestor je zaklenutý krásnou hviezdicovou klenbou podopretou 6 stĺpmi. V jej centrálnej časti sú umiestnené 4 stredoveké maľby označované ako „Františkánske nebo“. Ďalšie sa nachádzajú nad triumfálnym oblúkom, uprostred ktorých je situované „Bernardínske slnko“. Maľby boli objavené a obnovené do pôvodnej podoby počas poslednej rekonštrukcie. Vnútorné zariadenie kostola pozostáva z hlavného barokového oltára sv. Petra z Alkantary a 6 bočných barokových oltárov, kazateľnice so sochami štyroch evanjelistov a ozdobne vyrezávaných patronátnych lavíc z r. 1721. Zo severnej strany je k lodi pristavaná kaplnka a pod ňou sú hrobky zemanov z rodu Okoličianskych. Do múzea Ladislava Mattyasovszkého, zriadeného v krížovej chodbe spájajúcej kostol a kláštor, sa vstupuje z kostola gotickým portálom objavenom v r. 2011. Farské múzeum umožňuje návštevníkom nahliadnuť do duchovného života františkánov.

Spoznajte históriu a zaujímavosti vzácneho interiéru Kostola sv. Petra z Alkantary prostredníctvom audio sprievodcov, fotogalérií a krátkych textov.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov