Domov Vyhliadková veža Ostredok

Vyhliadková veža Ostredok

Na vyhliadkovej veži si môžete vychutnať nádherné výhľady na Chopok.

Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier, Ostredok – príďte si oddýchnuť do ticha prírody.

Najkratšia cesta  k symbolickému cintorínu je  z Bielej Púte turistickým chodníkom cez Ostredok, je to nenáročná prechádzka vhodná pre všetkých. Spolu s niekoľkými zaujímavými zastávkami sa stáva zaujímavejšou pre malých aj veľkých.

Jasná – Symbolický cintorín 0.30 h

Východiskový bod: Jasná Biela púť – z hlavnej cesty odbočíme pri kríži a pokračujeme pomerne nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Po asi 10 minútach sa dostaneme k Pamätníku Jána Švermu a po ďalších 20 – 25 minútach prídeme k symbolickému cintorínu pre obete Nízkych Tatier, ktorý bol v roku 2008 zrekonštruovaný.Cestou si oddýchnite na vyhliadkovej veži, kde si môžete vychutnať nádherné výhľady na Chopok.

V kaplnke na symbolickom cintoríne na Stodôlkach v Demänovskej Doline je 146 tabuliek s menami ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Je tam aj súsošie „Horskej piety“, ktorá symbolizuje žiaľ matky nad stratou dieťaťa. Jej autorom je akademický sochár Alfonz Groma. Vo vnútri cintorína sa nachádza slovenský znak a zvon, ktorý uliali umelci z Liptovského Mikuláša. Tiež monumentálny šesťmetrový drevený kríž, ktorý vyrezal rezbár Emil Halaj z obce Kriváň. Prepravovali ho na streche záchranného vozidla Horskej služby, osadili do pripraveného betónového základu a vztýčili pomocou horolezeckých lán.

Zastavte sa na chvíľu na tomto mieste a a zapáľte sviečku tým, ktorí tak veľmi milovali hory, že v nich zanechali to najcennejšie.

Po asi 10 minútach sa dostaneme k Pamätníku Jána Švermu a po ďalších 20 – 25 minútach prídeme k symbolickému cintorínu pre obete Nízkych Tatier, ktorý bol v roku 2008 zrekonštruovaný. Cestou si oddýchnite na vyhliadkovej veži, kde si môžete vychutnať nádherné výhľady na Chopok.

V kaplnke na symbolickom cintoríne na Stodôlkach v Demänovskej Doline je 146 tabuliek s menami ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Je tam aj súsošie „Horskej piety“, ktorá symbolizuje žiaľ matky nad stratou dieťaťa. Jej autorom je akademický sochár Alfonz Groma. Vo vnútri cintorína sa nachádza slovenský znak a zvon, ktorý uliali umelci z Liptovského Mikuláša. Tiež monumentálny šesťmetrový drevený kríž, ktorý vyrezal rezbár Emil Halaj z obce Kriváň. Prepravovali ho na streche záchranného vozidla Horskej služby, osadili do pripraveného betónového základu a vztýčili pomocou horolezeckých lán.

Zastavte sa na chvíľu na tomto mieste a a zapáľte sviečku tým, ktorí tak veľmi milovali hory, že v nich zanechali to najcennejšie.

Živé kamery z rozhľadne Ostredok v Jasnej

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov