Domov Legenda Jánošík

Legenda Jánošík

Príďte do Liptovského Mikuláša zistiť, ako sa z obyčajného zbojníka stala legenda. Na zbojníckeho kapitána Jura Jánošíka sa nezabudlo ani po troch storočiach.  Jeho meno dokonca figurovalo v top desiatke ankety o najväčšieho Slováka. Ak vás táto kontroverzná postava slovenských dejín zaujala, v Liptovskom Mikuláši sa o ňom dozviete najviac. Vydajte sa po jeho stopách:

JÁNOŠÍKOVA CESTA

Ako sa z obyčajného zbojníka stala legenda porovnateľná so slávnym Robinom Hoodom? Kto Jánošíka zlákal na zbojnícke chodníčky, aj keď dobre vedel, že zbojníctvo je považované za ťažký zločin? A prečo iba 25-ročný Jánošík odvisol za ľavé rebro na šibenici práve v Liptovskom Mikuláši, keď zbíjal takmer na celom Slovensku? A akú úlohu v jeho príbehu zohrala grófka von Schardon? Online prehliadková trasa vás zavedie na miesta, ktoré sa s Jánošíkom skutočne viažu. Stačí si zobrať len zobrať mobilný telefón a nechať sa k nim navigovať. Po trase sa dozviete mnoho zaujímavostí z Jánošíkovho života i vtedajšej doby.  

JÁNOŠÍKOVA MUČIAREŇ

Temné podzemie Múzea Janka Kráľa skrýva ešte temnejšiu expozíciu s mučiacimi nástrojmi, ktorými kat takmer vždy dosiahol priznanie. Čo všetko podstúpil Jánošík počas mučenia, sa dozviete práve tu. 

JÁNOŠÍKOVA SÚDNA SIEŇ

Oblečte si dobový sudcovský talár a uplatnite nekompromisné zákony spred troch storočí alebo si vyskúšajte úlohu súdeného a tvrdosť dereša. Kulisu vám dotvorí veľký sudcovský stôl či hák šibeniceSOCHA JÁNOŠÍKAKto by si nechcel urobiť foto s najslávnejším zbojníkom? Sochu Jánošíka nájdete v Jánošíkovej záhrade Múzea Janka Kráľa. V záhrade môžete hľadať Jánošíkov poklad, strieľať na terč či sa nechať natiahnuť na škripec

KAŠTIEĽ VRANOVO

Keď Liptovská stolica konečne dolapila Jánošíka, hľadala bezpečné väzenie, z ktorého by nebolo úniku. Práve také našli v kaštieli Vranovo – prístupné len cez otvor v podlahe strážnice. Kaštieľ dodnes stojí v mestskej časti Palúdzka, asi 2 km západne od historického centra. Je súkromným majetkom, môžete sa však potešiť jeho architektúrou. Pred ním sa nachádza socha Jánošíka v nadživotnej veľkosti. 

POPRAVISKO ŠIBENIČKY

Kedysi obávané miesto pohltila výstavba. Všetkým pre výstrahu sa popravisko nachádzalo na vyvýšenine na niekdajšom okraji mesta. Mladého 25-ročného Jánošíka tu povesili za ľavé rebro 17. marca 1713. Na Šibeničky si už nespomínajú ani najstarší pamätníci, veď posledného zbojníka tu sťali pred takmer 200 rokmi. Jánošíkovu popravu ale pripomína pamätník, ktorého dominantou je takmer štvormetrová replika šibenice a reliéf Jánošíka.  Ak by ste sa toto miesto vybrali hľadať, nachádza sa asi 2,5 km východne od historického centra, oproti Liptovskej mliekarni na Ulici 1. mája 124. 

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov