Domov Za liptovským adrenalínom

Za liptovským adrenalínom

Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 60 km
Stúpanie: 460 m
Klesanie: 460 m
Trvanie: 2 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

rieka Váh (napr. Kráľová Lehota)

navigovať
Koniec trasy:

Jasná Nízke Tatry (Tarzánia)

navigovať

TRASA:

rieka Váh – rieka Belá – Areál vodného slalomu Liptovský Mikuláš – Pavčina Lehota – Jasná Nízke Tatry

Podrobný popis trasy

Rieka Váh (1), Rieka Belá (2), Areál vodného slalomu Liptovský Mikuláš (3) a odtiaľ je len na skok do Pavčinej Lehoty na Bobovú dráhu (4), do Tarzánie v Jasnej (5), alebo na Paragliding (6).

(1) Rieka Váh – najdlhšia rieka Slovenska

Rieka Váh vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Váhu pri obci Kráľova Lehota v nadmorskej výške 664 metrov. Je najdlhšou slovenskou riekou, tečúcou spod Tatier až na juh, kde sa vlieva do Dunaja. Splavovaný úsek začína v obci Kráľova Lehota a končí v Uhorskej Vsi. Je dlhý 11 km. Môžete vidieť Váh z rovnakého pohľadu, ako liptovskí pltníci na prelome 19. a 20. storočia. V tých dobách sa používali jednoduché plte z vyťaženého dreva, ktoré sa vedeli doplaviť až do Čierneho mora. Splav Váhu patrí medzi najmenej náročné a je vhodnou zábavou aj pre rodiny s deťmi.

(2) Rieka Belá – Najkrajšia horská rieka Európy

Táto najdravšia rieka Slovenska tečúca priamo spod Kriváňa vám ponúkne okrem adrenalínu aj krásny pohľad na nádhernú prírodnú scenériu Vysokých Tatier. Splav začína na Podbanskom v lokalite Kokavský most. Je pomerne náročný, preto sa odporúča iba skúsenejším raftérom, alebo v sprievode skúsených sprievodcov. Končí sa po 17 km plavbe v Liptovskom Hrádku, neďaleko historického hradu Grand Castle, kde sa môžete buď dobre najesť alebo si odpočinúť vo wellnes centre. Rafting po Belej určite patrí medzi najkrajšie prírodné splavy na Slovensku.

(3) Liptovský Mikuláš – Areál vodného slalomu

Areál vodného slalomu vznikol v Liptovskom Mikuláši, najmä vďaka dlhodobo úspešným vodákom. Od centra mesta je vzdialený 1,5 km. Je to umelo vytvorený kanál, na ktorom vás čakajú veľké vlny, spenené veľké valce a skoky. Počas dvoch hodín (cca 10 jázd) sa s pomocou inštruktora naučíte zdolávať umelo vytvorené vodné prekážky. Obtiažnosť kanálu je stredná až vysoká. Všetci adrenalínoví nadšenci si tu určite prídu na svoje! (4) Pavčina Lehota – Bobová dráha Bobová dráha v Pavčinej Lehote je najstrmšia bobová dráha na Slovensku. Umožňuje skvelý zážitok z jazdy po jedno koľajnicovej alumíniovej dráhe v špeciálne navrhnutých boboch pre jednu alebo dve osoby. Prevýšenie dráhy je 120 m a jej dĺžka 1000 m. Nechajte sa prekvapiť krásnym výhľadom na okolie Nízkych Tatier a pocitom vrcholného zážitku z jazdy.

(5) Tarzánia – Jasná Tarzánia

Jasná Tarzánia je prírodný lanový park postavený z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške a to buď na stromoch alebo na umelo postavených stĺpoch. Pozostáva z dvoch trás vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, pre ktoré je vytvorená detská dráha. Ponúka Vám patričnú dávku adrenalínu, miernu dávku fyzickej námahy a hlavne perfektný zážitok. Demänovská dolina dlhá 16 km, je najnavštevovanejšou dolinou Nízkych Tatier pre svoje ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne, možnosť letnej turistiky a prekrásnu faunu a flóru. Súčasťou doliny je rekreačná časť Jasná, ktorá poskytuje ubytovacie možnosti v hoteloch rôznych kategórií.

(6) Paragliding

Paragliding je najslobodnejší a najľahšie prístupný letecký šport. V sprievode skúseného inštruktora môžete absolvovať tandemový zoskok z Chopku, druhého najvyššieho vrchu Nízkych Tatier. Ak chcete zažiť voľné lietanie a vidieť krásu liptovskej krajiny zhora, poďte sa vybrať do oblakov a vychutnať si dokonalý pocit, ktorý vám tento let ponúka.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.025345; 19.788791

V meste Liptovský Hrádok, ako aj miestach so spomínanými atraktivitymi sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku alebo Liptovského Mikuláša. Odtiaľ je možné využiť autobusovú dopravu do jednotlivých obcí.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku a okolitých obciach sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov