Liptov v zime

Domov Liptov v zime

Liptov je zážitok pre všetky zmysly. Zažiť ho iba online nestačí.

Jasná, Chopok je v zime rajom pre lyžiarov a termálne pramene v jeho okolí balzamom pre dušu aj telo. V zime, keď mrzne, sneží a dni sú ešte krátke, je pestrosť ponuky regiónu LIPTOV sústredená na malom teritóriu kľúčom k tej najlepšej zimnej dovolenke. Hor sa na Slovensko, do Tatier, na Liptov, na Chopok…

Zima na Liptove je biela rozprávka stvorená najmä na aktívny pohyb na snehu – lyžovanie, skialpinizmus, freeride, bežecké lyžovanie. Výhľady na tatranské končiare sú neprekonateľným zážitkom a pobyt v termálnych vodách pod Chopkom zrelaxuje aj vylieči.

5 dôvodov prečo vyraziť na Liptov, na Chopok – „Like na mobile nestačí, Liptov treba zažiť“:

  1. Slovensko, Chopok, Liptov sú VEĽMI blízko – autom ste na Slovensku za pár hodín a môžete lyžovať v skutočných horách. Vybrať si môžete či prídete lyžovať do Jasnej z južnej strany Chopka alebo lepšie, z atraktívneho Liptova, zo severnej strany
  2. Kvalita lyžiarskej dovolenky je vysokágarancia snehu je až 5 mesiacov v roku, vďaka technickému zasnežovaniu a upravovaným zjazdovkám vo výške od 1000 do 2000 m n. m.
  3. Ceny služieb na Slovensku sú nižšie ako v Alpách = dobrá hodnota za peniaze
  4. Región ponúka atraktívne spojenie hôr a termálnych prameňov na jednom mieste
  5. Široká ponuka ubytovaNIA všetkých kategórií, chutná a pestrá gastronómia sú na Liptove samozrejmosťou

Tá najlepšia lyžovačka na Slovensku je v stredisku Jasná . Lyžuje sa na severnej a južnej strane Chopka na 50 kilometroch zjazdoviek, z ktorých väčšina je technicky zasnežovaná. Trasy sú vhodné pre náročných aj rekreačných lyžiarov, ale aj pre rodiny s deťmi či začiatočníkov. Ako jediné práve toto stredisko môže hostiť svetové poháre v zjazdovom lyžovaní. Nechýbala ani fenomenálna Mikaela Shiffrin či olympijská víťazka v slalome, Slovenska Petra Vlhová, ktorej domovským strediskom je práve Jasná.

Do lyžiarskej sezóny 2022/23 stredisko vstupuje s novou 15-miestnou kabínkovou lanovkou z lokality Biela púť smerom na Priehybu vďaka čomu bude možnosť dostať sa na vrchol Chopka ešte rýchlejšie a užiť si výhľady aj upravené svahy na oboch stranách Chopka – zo severu aj juh. Široká ponuka požičovní lyžiarskeho výstroja, skiservisov, lyžiarskych škôl, gastra na svahu je samozrejmosťou. Nechýba ani bohatý apreski program – diskotéky, koncerty, večere na vrchole Chopka v panoramatickej reštaurácii Rotunda, Tatranská večera zážitkov v horskej reštaurácii Habarka spojená s workshopom varenia bryndzových halušiek a jazdy ratrakom. Pre lyžiarskych fajnšmekrov je ešte pred oficiálnym začiatkom prevádzky strediska pripravený Fresh track – s jazdou na dokonalo upravených svahoch a raňajkami na vrchole. Pre milovníkov skialpinizmu, bežeckého a freeride lyžovania sú v Jasnej tiež výborné možnosti.

Počas zimnej sezóny vozia do Jasnej takmer z celého regiónu bezplatné skibusy. Lyžiari tiež môžu pohodlne a bezplatne zaparkovať svoje auto na záchytnom parkovisku na začiatku Demänovskej doliny a využiť zdarma skibusy, ktoré budú jazdiť v 15 minútových intervaloch. Skibusy sú dostupné samozrejme aj z južnej strany Chopka.

K obľúbeným menším strediskám patrí napríklad Skipark Malinô Brdo, ktoré je ideálne najmä na rodinnú lyžovačku s dostatkom ubytovacích kapacít v okolí a širokými zjazdovkami. Terény sú vhodne aj na skialpinizmus a bežecké lyžovanie. Tipy na iné lyžiarske strediská, ponuka skialpinistických trás, freeride zón aj bežeckých trás sú dostupné na webe regiónu visitliptov.sk.

Zimná dovolenka na Liptove nemusí byť len o lyžovaní a pobyte na snehu. V blízkosti lyžiarskych svahov sú mnohé termálne a minerálne pramene. Vodné parky  – Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, Lúčky Bešeňová sú ideálne po lyžovačke alebo ako alternatíva namiesto lyžovania. Termálne vody, tropické teploty v liptovských vodných parkoch sú doplnené množstvom atrakcií, ktoré prinesú relax aj zábavu. Morská voda, bazén s vlnami, tobogany ako aj animačné programy, saunové svety aj saunové show sú len časťou z nich.

Región Liptov ponúka aj veľmi chutnú gastronómiu. Okrem modernej kuchyne sa oplatí vyskúšať aj bryndzové halušky, vyprážaný syr či špecialitu zo zemiakov Liptovské droby, ktoré získali Chránené zemepisné označenie pôvodu, čím sa stali európskym unikátom, ktorý je vyrábaný len pod Chopkom. Turisti si radi vychutnajú aj lokálne pivo či typický bylinný likér Demänovka.

Široká ponuka ubytovacích kapacít je pod Chopkom samozrejmosťou. V regióne Liptov sú v ponuke hotely rôznych kategórií, rodinné penzióny, obľúbené chalety, menšie chaty aj ubytovanie v súkromí a vo väčšine zariadení sa bez problémov dohodnete aj v poľštine. Navyše vybrané ubytovacie zariadenia majú skipasy priamo v cene ubytovania.

Plánovač dovolenky – online poradí  ako vyskladať program zimnej dovolenky pod Chopkom. Región Liptov je rajom lyžiarov, ale zároveň je nabitý atrakciami, preto je každá rada kam ísť počas zimnej dovolenky vítaná. Vyhľadávanie tipov na dovolenku a programu výletov v online prostredí je jednoduché. Na regionálnej stránke visitliptov.sk  je v angličtine jednoducho dostupný online plánovač dovolenky. Online plánovač dovolenky rýchlo poradí a systém vygeneruje vhodný program, ktorý si dovolenkár pošle na mail, facebook, WhatsApp alebo si ho vytlačí. Ak príde zmena počasia alebo chuť robiť niečo iné, plánovač opäť pomôže a program sa dá vygenerovať nanovo. Plánovač dovolenky na Liptove online poradí, ale región Liptov je zážitok pre všetky zmysly a zažiť ho iba online určite nestačí. Zima volá k severným susedom za lyžovačkou na Chopok.

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby  SR.

Plánovač Liptov