Baranec (2 184 m n.m.) zo Žiarskej doliny

Domov Baranec (2 184 m n.m.) zo Žiarskej doliny

Oblasť: Západné Tatry
Cieľ trasy : Baranec (2184 m n. m.)
Náročnosť: náročná vysokohorská túra
Trvanie: 7 ¼ h
Východisko: Ústie Žiarskej doliny
Prevýšenie: 1 304 m

Trasa: Ústie Žiarskej doliny – Stará stávka 1 1/2 h – Baranec 2 h – Smrek 1/2 h – Žiarske sedlo 1/2 h – rázcestie v Malých Závratoch 1/2 h – Žiarska chata 1 h – ústie Žiarskej doliny 1 1/4 h

Táto náročná túra s namáhavým výstupom začína v ústí Žiarskej doline (880 m.n.m.) a pokračuje po žltom asfaltovom chodníku. Pri smerovníku sa mení na lesnú cestu, ktorá vás serpentínami privedie na hrebeň Starej stávky (1 299 m.n.m.). Ďalším oporným bodom je prístrešok, okolo ktorého len prejdeme a potom už stúpame hrebeňom až nad hormú hranicu lesa do pásma kosodreviny.

Ako vychádzame vyššie kosodrevina sa mení na hole a kamenistý chodník nás privedie až k cieľu výletu – Baranec 2 184 m.n.m. Tento vrch je najvyšší vrchol Západných Tatier a preto Vám ponúkne krásny výhľad na región Liptov z výšky. Po vychutnaní si výhľadu, začneme schádzať do Žiarskeho sedla (1 917 m.n.m.) až do Malých Závratov ku spojnici zeleného a modrého chodníka. Chodník nás privedie až k Žiarskej chate, v ktorej si môžete dať niečo pod zub, alebo sa osviežiť, prípadne ubytovať. Pri Žiarskej chate sa nachádza pietne miesto obetí horských nešťastí v Západných Tatrách, ktoré by ste nemali obísť. Do cieľa našej cesty – Žiarskej doliny sa dostaneme po modro označenom chodníku.

Plánovač Liptov