Liptovské droby, šanca pre gastro

14. 6. 2021
Domov Liptovské droby, šanca pre gastro

(Liptovský Mikuláš, 14. 6. 2021) – Liptovské droby získali certifikát od Európskej únie o chránenom zemepisnom označení pôvodu. Ide o tradičné regionálne jedlo zo zemiakov, ktoré má na Liptove veľkú obľubu, ale pre mimo-regionálnu verejnosť je takmer neznáme. Oživovanie gastra na Liptove, tak môže mať o výhodu naviac oproti ostatnému Slovensku. Natíska sa otázka, vytlačia Liptovské droby z jedálnych lístkov obľúbené bryndzové halušky?

Liptovské droby môžu byť vhodným impulzom na rast dopytu po dovolenkovaní na Slovensku a najmä po spoznávaní regiónu aj cez jeho originálne jedlo. Liptovské reštaurácie majú práve toto leto jedinečnú šancu doplniť svoju ponuku o nenáročné a chutné jedlo zo zemiakov, ktoré poznali už Liptáci v minulosti. „Liptovské droby patria medzi jedenásť značiek na Slovensku, ktoré sa môžu hrdiť chráneným zemepisným označením pôvodu. Popravde sme trošku závideli Skalici ich Skalický trdelník a na tradičnom zemiakovom podujatí Švábkafest sme sa začali zamýšľať nad tým, či by sme našli špecifický regionálny produkt, ktorý je vyrábaný len na Liptove. Parenice a syry sú síce známe, ale my sme sa rozhodli, že náš región bude prezentovať tradičná špecialita, ktorá je typická len preň a navyše výborne chutí.Trvalo dlhých päť rokov, pokiaľ sa podarilo absolvovať všetky legislatívne a iné procesy pre získanie označenia. Inicioval som vznik OZ Liptovské droby a som rád, že konečne dostávame droby na stoly reštaurácií. Možno je to také symbolické, že sa to stalo práve v týchto časoch. Naši prevádzkovatelia môžu opätovný reštart turizmu aj gastra poňať regionálnejšie a lákať nielen na bryndzové halušky, ale trebárs aj na Liptovské droby,“ povedal nositeľ myšlienky ochránenia, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV a primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč.

Originálne Liptovské droby sú len tie, ktoré sú vyrábané v zmysle schválenej receptúry na území regiónu. Pokiaľ výrobný proces či použité suroviny nezodpovedajú certifikovanej receptúre, tak nie je možné používať označenie Liptovské droby ani benefitovať z podpory regionálneho brandu. Podstatou Európskou úniou schváleného originálneho receptu sú jemne rozotrené zemiaky, ktoré sú doplnené o rozomleté škvarky, soľ a zmes korenín. Dochrumkava upečené črievko Liptovských drobov chuť európskeho unikátu ešte zvýrazňuje. Podávajú sa zväčša s kyslou kapustou, uhorkami či cviklou. Kreativite jednotlivých šéfkuchárov pri podávaní sa však medze nekladú.

„V Liptovských droboch vidíme veľký potenciál, aj preto sme boli aj my od začiatku pritom a aktívne sme sa spolu s OZ Liptovské droby a druhým lokálnym výrobcom podieľali pri navrhovaní receptúry. Už teraz máme viacero reštaurácií v regióne, ktoré ponúkajú naše droby a dokonca aj naše „šialence“, čo sú v podstate droby plnené v tenkom baraňom črievku. Zároveň dodávame svoje produkty aj do obchodných sietí, čiže si ich môžu záujemcovia upiecť aj doma,“ povedal Richard Makovický z Liptovskej potravinárskej spoločnosti z Ružomberka. Podľa originálnej receptúry vyrába Liptovské droby aj druhý lokálny výrobca – rodinná firma Štefana Tkáča z Beňadikovej. Žiadosť o pridelenie ochranného označenia má podanú a očakáva v tejto veci schválenie.

„Veľká časť práce už prebehla tým, že Liptovské droby získali zemepisné označenie pôvodu, ale ešte väčšia je pred nami. Postupne začíname oslovovať prevádzky v regióne, aby sme dostali túto pochúťku do čo najväčšieho množstva jedálnych lístkov. Pre reštaurácie zabezpečíme vizibilitu tohto brandu na začiatok v centre Liptovského Mikuláša a jeho okolí, tiež sme vytlačili letáčiky o tradičnej pochúťke aj stojančeky na stoly. V júli nasadíme online kampaň na podporu známosti tejto značky a rokujeme aj o rádiovej kampani,“ navnadila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Na webe regiónu sú dostupné aj komplexné informácie o Liptovských droboch.

Je jasné, že Liptovské droby nemajú ambíciu vytlačiť z jedálnych lístkov bryndzové halušky. Tie majú svoje stabilné miesto a obrovskú popularitu u domácich aj zahraničných návštevníkov. Liptovské droby však môžu byť výborným doplnkom v lokálnej gastronómii Liptova a ich potenciál preverí už nadchádzajúce leto.

Otvorenie letnej sezóny financovala Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 15 000,- eur.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov