Domov Veľký podchod a jeho história v Lipt. Hrádku

Veľký podchod a jeho história v Lipt. Hrádku

Veľký podchod popod železničnú trať, spájajúci dolný Hrádok s horným, je dôležitou súčasťou nášho mesta. Počas letných mesiacov sa jeho steny zmenili na miesto, ktoré nám má pripomenúť našu históriu. Aj keď Liptovský Hrádok nepatrí  počtom obyvateľov medzi veľké mestá, má veľa krásnych miest, historických budov, či monumentov, ktoré denne obchádzame, no neuvedomujeme si, akú historickú úlohu zohrávajú. „Na referáte kultúry sa zrodil nápad, aby sme prostredníctvom tohto priestoru oživili trasu pamätihodností s jej rôznymi prvkami, a tak pripomenuli ľuďom, čo všetko naše mesto má,“ povedala Danica Žiaková z referátu kultúry.

Na stvárnenie minulosti si mestský úrad vybral v skutku netradičný moderný spôsob výtvarného prejavu – grafity. O výzdobu podchodu sa postarali absolventi Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. „Prišlo mi to ako zaujímavá téma. Celkovo to bol dobrý nápad,“ zhodnotil výzdobu podchodu autor grafity Peter Benko. Mladí výtvarníci museli vyriešiť niekoľko problémov, s ktorými zo začiatku málokto počítal. „Farby pôvodných budov si len málokto pamätá, my sme mali k dispozícií väčšinou len čiernobiele fotky,“ vysvetlil Peter. Problémy spôsobovala aj vlhkosť a pleseň, ktorá napadla farbu. Aj na to by však malo existovať riešenie. Sprejeri plánujú vytvoriť ochranný náter. Dvojica výtvarníkov na výzdobu veľkého podchodu minula celkom viac ako 150 farebných sprejov. „Práca to bola síce náročná, ale môj osobný pocit je určite dobrý,“ zhodnotil Peter Benko.

Steny veľkého podchodu v súčasnosti zdobí takmer 50 samostatných obrazcov, ktorým dominujú historická budova Soľného úradu, dnešného Národopisného múzea a Hradu Liptovský Hrádok, dnešného Grand Castle. Aj uponáhľaný beh do práce, či naopak domov sa tak stal pre Hrádočanov aj návštevníkov nášho mestečka krátkou prechádzkou po histórií. O tom, že sa nová výzdoba podchodu občanom páči, svedčia zastavujúci chodci, ktorý si obrazy s obdivom pozerajú a častokrát dokonca fotografujú. Mesto Liptovský Hrádok týmto ďakuje absolventom Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku Petrovi Benkovi a Marekovi Černému za zrealizovanie výzdoby podchodu. (Zdroj: Mesačník Liptovský Hrádok, september 2013)

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov