Domov Ovečka Valaška v Jasnej

Ovečka Valaška v Jasnej

Počas leta bude v Jasnej na Priehybe veľmi vzácna návšteva! Svoj dočasný domov tam nájde vyše 40 kusov pôvodných Ovečiek Valašiek. Ide o pôvodný druh oviec, ktorý v minulosti spásal pasienky vo vysokých nadmorských výškach vyše 1400 m n. m., nenáročný na chov, ktorý sa vyznačuje výraznými zahnutými rohmi. V Jasnej budú mladé ovečky, ktoré budú spásať okolie Priehyby pod dohľadom pastiera a niekoľkých psích strážcov. Deti aj dospelí budú mať možnosť nazrieť do histórie ovčiarstva a pozrieť si toto vzácne plemeno a jeho spôsob chovu v nádhernom prostredí Nízkych Tatier.

Môžete sa tešiť na:

  • priblíženie života a chovu ovečiek valašiek sprostredkované našim pastierom
  • ukážky vyháňania a zháňania ovečiek 
  • ukážka výcviku psov
  • osobný kontakt s ovečkami a psíkmi
  • pozorovanie ich každodenného života v krásnom horskom prostredí
  • tradičné špeciality z ovčieho mlieka ako sú syry, žinčica a bryndzové halušky

Cieľom projektu Valaška Jasná je udržanie tradičného plemena ovečky valašky v regióne Liptova, kde sa v minulosti vyskytovalo, dnes je však jeho výskyt skôr rarita. Jeho hlavnou úlohou bolo spásanie horských lúk vo vysokých nadmorských výškach. Od jeho chovu sa však začalo upúšťať z dôvodu nízkej produkcie mlieka. Ich úloha pri udržiavaní horských lúk a hodnota v rámci zachovania ovčiarskej tradície je však vysoká.

Neodmysliteľnou súčasťou Valašky Jasná sú aj vynikajúce ovčie výrobky a špeciality podávané na Priehybe v stánku U Valašky. Milovníci bryndzových halušiek, pirohov, syru či žinčice si tu môžu do sýta užiť tieto tradičné ovčiarske pochutiny. Vzhľadom na to že naše ovečky valašky sú ešte veľmi mladé na produkciu mliečka, budú tieto výrobky dodávané z tradičného Liptovského salaša. 

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov