Domov Rumanský art centre

Rumanský art centre

Súkromná galéria Rumanský Art Centre je venovaná dielu bratov – akademických maliarov Rumanských.

RUMANSKÝ ART CENTRE je súkromná galéria v Liptovskom Mikuláši, ktorá vznikla v roku 2010 hlavne za účelom prezentácie výtvarných diel bratov Ivana a Igora Rumanských, rodákov z Demänovej, ale aj iných umelcov ktorí majú vzťah k Liptovu. Zakladateťom a nositeľom myšlienky vytvorenia výstavnej siene pre svojich zosnulých bratov, je Ing. Michal Rumanský, ich najmladší brat. Založením neziskovej organizácie RUMANSKÝ ART CENTRE, n.o., ktorá je prevádzkovateľom galérie a následne samotným otvorením galérie Michal Rumanský sprítomnil Igora a Ivana v prostredí rodného Liptova, kraja, ktorý považovali za svoj domov a ktorý sa stal dôležitou inšpiráciou pre ich tvorbu.

V prípade galérie RUMANSKÝ ART CENTRE bolo už od začiatku jasné, na čo bude priestor slúžiť a tak bol projektovaný aj jeho interiér. Pri projekte sa stretli investor a architekt, ktorým išlo o spoločnú vec a ostatné bolo druhoradé. O kvalitnom výsledku ich spoločného snaženia hovorí aj fakt, že interiér bol jedným z troch nominovaných na Cenu za architektúru CE.ZA.AR 2011.

Ivan Rumanský (1944-1990) sa venoval maľbe, kresbe a grafike. Jeho talent sa nemohol naplno rozvinúť kvôli chorobe, s ktorou zápasil až do konca života. Prekonával ju maľovaním, čítaním a štúdiom kníh. Svoju úlohu v nej zohrala aj nešťastná láska. Často zobrazoval milenecké dvojice, objatia, svadby, ženské portréty. Zaujímavé je, že jeho portréty nikdy nemali mená, dokonca ženy niekedy nemajú ani tvár. Keď začal nad chorobou víťaziť, dostal infarkt a ako 46-ročný zomrel.

Igor Rumanský (1946-2006) pôsobil 25 rokov na VŠVU v Bratislave,  najskôr ako odborný asistent, potom docent a napokon profesor na katedre grafiky. Vo svojej tvorbe sa sústreďoval na grafiku a ilustráciu, známkovú tvorbu a ex libris. Ilustroval asi 150 kníh, najviac od Milana Rúfusa. Galéria je ojedinelá a výnimočná aj svojím architektonickým a výtvarným riešením, ktoré navrhol Ján Revaj, žiak Igora Rumanského. Interiér bol jedným z troch nominovaných na Cenu za architektúru CE.ZA.AR 2011.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov