Domov Kalendár podujatí Kultúrne podujatie Unikátne dedičstvo SK – PL pohraničia
Toto podujatie sa už skončilo

Unikátne dedičstvo SK – PL pohraničia

Tatry ožijú goralským spevom.

V sobotu 18. júna 2022 sa v Starom Smokovci stretnú gorali slovensko-poľského pohraničia, aby  milovníkom tradícií, dobrého jedla a návštevníkom Tatier predstavili svoju unikátnu goralskú kultúru.

Podujatie s názvom Unikátne dedičstvo SK-PL pohraničia organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n.o. s finančnou podporou Európskej únie v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Intereg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.

Naše najväčšie hory sú miestom, ktoré rád navštívi nejeden z nás. Sú pre nás miestom oddychu, miestom aktivít, miestom prekonávania samých seba. Pre mnohých sú Tatry domovom. Domov si tu našlo aj Goralské etnikum žijúce na poľsko-slovenskom pohraničí. Už v sobotu 18.6.2022 sa pre nich Tatry stanú aj miestom spoločného stretnutia na podujatí Unikátne dedičstvo SK-PL pohraničia.

Všetkým milovníkom ľudovej kultúry organizátori odhalia krásy, zvyky, tradície a špecifiká goralských obcí mnohých regiónov Slovenska ako sú Spiš, Orava, Kysuce, Liptov a Poľska. Tatry sú srdcom a dušou goralskej kultúry, a práve preto si symbolickým výstupom zo Starého Smokovca na Hrebienok počas podujatia pripomenú putovanie valachov, kolonizovanie a formovanie svojráznych obyvateľov hôr – Goralov.

Program:

  • 08:30 Slávnostné otvorenie a sv. omša za Goralov v kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci
  • 09:30 Výstup na Szilágyiho pavilón na Hrebienku / kultúrny program a ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova a Poľska v areáli Hrebienok Resort
  • 13:00 Kultúrny program v areáli Hrebienok Resort – Gorali so svojimi tradičnými remeslami, hudbou a tancom

Nenechajte si ujsť tradičnú goralskú pasovačku, množstvo workshopov, krásu ručne vyšívaných pestrofarebných krojov a tradičné čierne klobúky zdobené mušličkami a pierkom, ktoré dodajú  podujatiu ten správny šmrnc. Čaro Tatier ozvláštni goralské nárečie a z každej strany bude znieť hlas goralov volajúcich ,,Goralu, wracaj do hal!“

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Plánovač Liptov