Domov Kalendár podujatí Rodiny s deťmi Noc múzeí a galérií 2023
Toto podujatie sa už skončilo

Noc múzeí a galérií 2023

Liptovské múzeá sa aj tento rok zapájajú do Noci múzeí a galérií. Príďte a zažite noc plnú záhad a tajomstiev! V regióne Liptov sú do projektu zapojené tieto múzeá:

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

  • Ak máš odvahu, zostúp do jaskyniarskej expozície po rebríku! Preskúmaj čarovnú truhličku, vyskúšaj, ako sa drví zrno na zrnotierke, vypočuj si rozhovory s legendou speleoarcheológie Jurajom Bártom i povesti o jaskyniach Liptova.
  • Zabav sa pri skladaní kvapľov, spoznaj záhady svietiacich minerálov, zisti, čo vieme o dinosauroch, či tajomstvách ríše húb.
  • Zapojiť sa môžeš aj do nášho workshopu na tému Vzácne kury.

A NAVYŠE, ak sa ti podarí nazbierať odtlačky pečiatok na všetkých stanovištiach, budeš zaradený do žrebovania o super ceny.

Určite dobre padne aj občerstvenie od Central Perk.

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši

Prehliadka výstav a expozícií vrátane tvorivých aktivít pre deti.

Liptovské múzeum v Ružomberku

Počas hodinových vstupov si budete môcť pozrieť komentovanú prehliadku troch expozícií s názvom Od bronzového meča k obliehaniu hradov a cechom. Pripravené sú zároveň rôzne aktivity pre mladších aj starších.

Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku

Program:

16:00 – 19:00 ZAŽI DEJINY UMENIA 2: VARIŤ A JESŤ
od 15+ / vstupné dobrovoľné, odporúčané 3,00€
V cykle Zaži dejiny umenia 2 sa zoznámime s vizuálnym umelcom Robom Švarcom. Netradičná téma si vyžaduje netradičnú prednášku, počas ktorej budeme dokonca spoločne VARIŤ A JESŤ. Jedlo je identitu budujúca sila – človek je tým, čo zje. Význam varenia a jedenia pre formovanie spoločnosti je predmetom rozsiahleho výskumu nielen pre Roba. Workshop vypichne niekoľko zaujímavých aspektov z tohto labyrintu poznania a odovzdávania, jeho súčasťou bude pohľad na vývoj varenia v rámci industrializovanej, digitalizovanej spoločnosti, ako aj krátky exkurz do hlbších dejín – do paleontológie varenia, do prehistórie ľudskej techniky. Súčasťou bude analýza konkrétneho pokrmu, ktorý sa bude spoločne variť a na záver samozrejme podávať ako hlavný chod celého podujatia. Srdečne pozývame na Gaštanovú polievku s dubákmi. Zažujete, čo ste ešte nezažuli.
Spolupracujeme so Spoločnosťou Kolomana Sokola. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

19:00 Vernisáž výstavy HOME SWEET HOME
otvorenie výstavy / vstup voľný
Ľudia z miestnej komunity, pozvaní jednotlivci z rôznych profesií, páry alebo rodiny vystavujú na stenách v galérii to, čo u seba doma, čo im spríjemňuje, zútulňuje a skrášľuje ich príbytky a čo sami považujú za hodnotné alebo zaujímavé. Participatívna výstava ako nenápadný kultúrno – sociologický prieskum o ľuďoch a hodnote vecí.    

19:30 DŽIPSÍS & GÁDŽOS
koncert / vstup voľný
Skupina sa inšpiruje a hrá gypsy jazz (jazz manouche), ktorý založili v 30. rokoch 20. storočia vo Francúzsku gitarista Django Reinhardt a huslista Stéphane Grappelli.
Trochu hudby do príjemnej atmosféry čerstvo otvorenej výstavy. Aj s drobným občerstvením.
Účinkujú: Lucia Švihlová – spev, Robert Schranz – gitara, Dalibor Berky – gitara, Tomáš Hriň – basa, Oliver Schranz – bicie.

Plánovač Liptov