História, kultúra a pamiatky

Domov História, kultúra a pamiatky

Návštevníkov Liptova región láka najmä pestrosťou ponuky atrakcií. K lákavej ponuke Liptova patrí aj zaujímavá história, kultúra a tunajšie pamiatky.

Vlkolínec – pamiatka UNESCO

Obec Vlkolínec je jednou z najväčších pých Liptova. Obec Vlkolínec zapísali 11. novembra v roku 1993 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zapísanie do zoznamu potvrdzuje výnimočnosť a univerzálnu hodnotu kultúrnych alebo prírodných lokalít, ktoré vyžadujú ochranu v prospech celého ľudstva. Vlkolínec sa oplatí navštíviť celoročne, ale najmä počas letných prázdnin je program v obci ešte obohatení. Špecifikom tohto miesta je to, že obec je stále živá, nejde o bežný skanzen. Vo Vlkolínci stále bývajú domáci obyvatelia a časť domov sa využíva ako víkendové chaty.

Skanzen v Pribyline

Iný pohľad na históriu Liptova ponúka Skanzen v Pribyline. Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Začalo sa stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Okrem expozície v múzeu pravidelne organizujú živé prehliadky, častokrát aj s ochutnávkami jedál z minulosti a chovajú tu domáce zvieratá. Návšteva skanzenu je zážitkom pre malých aj veľkých.

Park MiniSlovensko

Súbor známych slovenských pamiatok v zmenšenej podobe ponúka PARK MINI SLOVENSKO v Liptovskom Jáne. Ide o verné kópie stavieb v mierke 1:25. Návštevníci tu nájdu Bojnický zámok, zrúcaninu hradu Strečno, ale aj zvonicu z Kežmarku či radnicu z Levoče.

Múzeum Janka Kráľa

Po stopách Jánošíka sa oplatí ísť do Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Nie tak dávno prešlo obrovskou rekonštrukciou Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Takéto múzeum na Slovensku nemá obdobu. Je interaktívne a plné zaujímavých informácií o prírode a jaskyniarstve. Len tu môžu návštevníci vstúpiť do medvedieho brloha, metličkou hľadať skameneliny či prejsť jaskynnou plazivkou.

Park MiniSlovensko

Krásnu pamiatku nájdu návštevníci Liptova aj počas turistiky Kvačianskou dolinou. Tunajšie Mlyny – Oblazy, ktoré ukazujú ako si v minulosti ľudia vedeli poradiť a využívať vodný živel. Ide o jednu z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenú do pôvodného prírodného prostredia. V mnohých prevádzkach v je dokonca možnosť využívať zľavy cez Liptov Region Card.

Ďalšie historické pamiatky a múzeá

Plánovač Liptov