Čo vidieť v Demänovskej doline? Tieto miesta sa ti budú určite páčiť

Demänovská dolina v regióne Liptov patrí medzi obľúbené horské lokality na Slovensku. Prečítaj si článok, v ktorom so dal dokopy niekoľko zaujímavých tipov na výlety práve tu.

Čo vidieť v Demänovskej doline?

Popri viacerých známejších miestach, sa v Demänovskej doline nachádza aj niekoľko miest a zákutí, kde nestretneš až tak veľa ľudí a sú zdarma. Myslím, že medzi nimi nájdeš aj tipy na príjemné a nenáročné výlety pre všetky vekové kategórie či rodinky s deťmi.

Náučný chodník Príbeh vody

Inšpiráciou pre vznik tohto náučného chodníka je rieka Demänovka. Chodník začína na vstupe do Demänovskej doliny, konkrétnejšie pri zastávke Autocamp, a prechádza pozdĺž spomínanej rieky. Využíva trasu existujúceho turistického chodníka (zelená), jeho prvá tretina vedie po chodníku popri hlavnej ceste a následne sa prechádza cez most na druhú stranu.

Je dlhý 4 kilometre, postupne sa dostaneš k viacerým infotabuľám, ktoré ti priblížia význam vody, upozornia na jej dôležitosť a silu, ktorá za dlhé obdobie vytvorila celú dolinu. Chodník nepatrí medzi náročné, skôr ide o príjemnú prechádzku. V jeho závere môžeš pokračovať do Doliny Vyvieranie.

Dolina Vyvieranie

Dolina Vyvieranie je jednou z bočných vetiev Demänovskej doliny a jedno z najkrajších miest, ktoré som v poslednom období navštívil. Východiskovým bodom je Jaskyňa slobody, kde sa vieš dostať autom či autobusom, odtiaľ sa celý čas treba držať zelenej značky. Na začiatku som si trošku pomohol mapami, aby som zistil, ktorým smerom sa mám presne vydať.

Nádherné miesto, ktoré je vhodné pre menších i veľkých turistov. Kvôli bezpečnosti sú na viacerých miestach reťaze či lávky. Ak sa sem vyberieš, nezabudni si kvalitnú obuv a treba byť opatrný, lebo je tam dosť klzko, pretože v niektorých častiach je trasa v blízkosti potoka. Po jej absolvovaní je možné pokračovať na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu. Ja som sa však vrátil späť, lebo začalo pršať. Aspoň mám dôvod sa tam ešte niekedy vrátiť.

Rozhladňa Ostredok

Rozhľadňa Ostredok, známa aj ako “Bencúrova veža” je dvojposchodová rozhľadňa, vypína sa vo výške približne 7 metrov, vďaka ktorej ponúka jedinečné výhľady na Chopok, Ďumbier, Poľanu či samotnú dolinu. Vydať sa k tejto rozhľadni môžeš od záchytného parkoviska v Jasnej – časť Biela Púť. Stačí ísť po žltej turistickej značke vedúcej cez celý hrebeň Ostredka, nemalo by ti to zabrať viac ako 30 minút.

Fotka: Asi kilometer od rozhľadne sa nachádza Symbolický cintorín venovaný obetiam Nízkych Tatier.

Rozhľadňa Ostredok Demänovská Dolina

Tip na túru s krásnymi výhľadmi

Chopok a Ďumbier patria k obľúbeným cieľom nejedného turistu a ja sa veľmi teším, že som bol štúrovať na týchto vrchoch už aj ja. Ak nepatríš práve k zdatnejším turistom, môžeš si pomôcť tým, že sa na Chopok vyvezieš lanovkami, ktoré tam premávajú aj počas letnej sezóny, nástup je v časti – Záhradky. Viac sa o lanovkách dozvieš TU. V prípade, že sa na Chopok vyberieš po vlastných, zaberie ti to približne dve hodiny. Hore si môžeš dať v reštaurácii chutné jedlo či kávičku a vychutnávať si krásne výhľady, ktoré Chopok ponúka.

Z Chopku som sa vybral, už po vlastných, na Ďumbier, po červenej turistickej značke. Trvalo mi to približne 2 hodinky, ale veľa som si fotil a nemal som nejaké prehnané tempo. Podobne ako na Chopku, tak aj na Ďumbieri, ma výhľady doslova dostali.

Z Ďumbiera som sa vrátil kúsok späť a šiel po zelenej cez Širokú dolinu, ktorá je rovnako krásna. Dole mi to tiež trvalo asi 2 hodiny, ale ku koncu som bol už dosť unavený. Za mňa super tip na túru dať takto všetko spolu!

Fotka: Chopok je tretí? najvyšší vrch Nízkych Tatier. 

Fotka: Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier.

—-

BONUSOVÝ TIP NA ZÁVER: Liptov a špeciálne Demänovská dolina ponúkajú veľa možností outdoorového vyžitia, do ktorého patrí aj lezenie. Pri návšteve regiónu môžeš vyskúšať aj to!

—-

Každé z týchto miest jednoducho #TrebaZazit!, a preto verím, že som ťa inšpiroval k tomu, aby si niektoré z nich navštívil/a. Keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura.

Článok vznikol v spolupráci s VISIT LIPTOV / www.visitliptov.sk, kde ťa čakajú ďalšie zaujímavé tipy na výlety. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Plánovač Liptov