„Zima bude ťažkou skúškou, chceme v nej obstáť – odkazujú Liptov i Vysoké Tatry“

24. 11. 2020
Domov „Zima bude ťažkou skúškou, chceme v nej obstáť – odkazujú Liptov i Vysoké Tatry“

(Liptovský Mikuláš, 24. 11. 2020) – Zimná sezóna začína na Liptove a vo Vysokých Tatrách vždy začiatkom decembra, ale tá pravá top sezóna je obdobie pred koncom roka. Vianočné sviatky a vstup do nového roka chce verejnosť prežívať v spojitosti so snehom. Lyžovačka je aj preto prirodzenou súčasťou trávenia voľných dní. Budú Slováci lyžovať doma? Alebo budú nútení vycestovať do iných lyžiarskych destinácií? Vysoké Tatry a Liptov sa chystajú zabojovať o lyžiarov. Chcú pracovať a aktuálny „neruch“ v cestovnom ruchu hodlajú pretaviť do spustenia lyžiarskej sezóny s cieľom vrátiť sa k pravej podstate lyžovania. Prirodzene s rešpektovaním ochrany zdravia návštevníkov aj samotných poskytovateľov služieb.

O mesiac zasadne majorita Slovákov k štedrovečernému stolu. To, v čom sa zmieta celý svet, je nespochybniteľné a práve tieto Vianoce budú iné ako veľká väčšina pred nimi. Už teraz je jasné, že slovenské hory s najväčšou pravdepodobnosťou prídu o zahraničnú klientelu, ktorá tiež zvykne tráviť prelom rokov na tunajších kopcoch. Zostanú lyžovať doma aspoň Slováci? „Výpadok v počte prenocovaní v ubytovacích zariadeniach budeme počítať v desiatkach tisícov. Veď len v decembri minulého roku navštívilo Liptov viac ako 15 tisíc zahraničných návštevníkov, ktorí tu strávili minimálne 3 až 8 osobonocí a predstavovali bezmála polovicu návštevníkov nášho regiónu v tomto období. Liptov chce obstáť a zabojovať aspoň o priazeň Slovákov, pre ktorých je december na horách a na lyžiach tiež synonymom pravej bielej zimy,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Nateraz bohužiaľ absentujú pravidlá fungovania lyžiarskych stredísk, čo postihuje tatranské regióny vo všeobecnosti.

Cestovný ruch vytvárajú ľudia. Jednak sú to hostia a na druhej strane tí, ktorí služby poskytujú. Horské regióny na severe Slovenska nemajú významnejší priemysel a zamestnávateľa ako práve cestovný ruch. Turizmus tu vytvára živobytie obrovskému množstvu drobných poskytovateľov služieb, či už v podobe ubytovacích zariadení – hotelov, ale najmä privátov, chát či rodinných penziónov. Pripočítať však treba napríklad aj požičovne lyžiarskeho výstroja, servisy, wellnessy, predajne upomienkových predmetov, poskytovateľov gastro služieb od malých bufetov, pekární či predajní tradičných výrobkov až po reštaurácie. Živoria aj poskytovatelia ďalších menších atrakcií či agentúry.

„My bojujeme spolu s našimi kmeňovými zamestnancami o prežitie. V tomto roku sme fungovali v normálnom režime len v januári a vo februári, leto nebolo zlé, ale nepodarilo sa nám dosiahnuť ani čísla z minulého leta. Zvyšok tohto roka po dnešné dni, to je čistá strata. Napriek tomu držíme ľudí, splácame úvery a veríme, že sa rozbehne lyžovačka a bude nám umožnené robiť to, čo vieme najlepšie, teda poskytovať naše služby. Ak by sme nemohli pracovať od Vianoc do Troch kráľov, tak si za tieto dni pripíšeme výpadok v tržbách rovnajúci sa viac ako jednej tretine tržieb za celú zimnú sezónu. To sú všetko peniaze, ktoré nám budú chýbať. Peniaze, z ktorých žijú naše rodiny a rodiny našich zamestnancov. Pre nás bude najlepším vianočným darčekom čo najskoršie otvorenie lyžiarskej sezóny, od ktorej sme v zime závislí a možnosť privítať v našich prevádzkach aspoň slovenských hostí,“ povedal majiteľ koliby Strachanovka v Liptovskom Jáne Ján Strachan.

Top lyžiarsky rezort na Slovensku hlási návrat k samotnej podstate lyžovania. „Zdravie je najdôležitejšie a práve šport v prírode môže byť cesta ako ho v tejto ťažkej dobe podporiť. Zábava na svahu, na akú sme boli zvyknutí v minulých rokoch, dostáva od nás červenú. Túto zimu to bude najmä o športe a lyžovaní ako takom a o rešpektovaní ochrany zdravia. Lyžovanie je prírodný šport a tentokrát budú musieť aj naši hostia strpieť obmedzenia najmä v gastro prevádzkach či uzatvorené bary a party kluby. Od septembra pracujeme s odborníkmi a štátnymi inštitúciami na návrhu prevádzkového semaforu, máme pripravený plán bezpečnej prevádzky pre lyžiarske rezorty, vrátane veľkého množstva opatrení aj nad rámec existujúcich predpisov. Skipasy máme bezkontaktné, odporúčame návštevníkom, aby si ich kupovali dopredu online a chystáme sa tiež regulovať pohyb lyžiarov už od parkovísk, tak aby nedochádzalo k zbytočnému zgrupovaniu sa. Prekrytie horných a dolných dýchacích ciest je pre lyžiarov síce samozrejmosťou, ale v nadchádzajúcej zime už to bude aj ďalšia podmienka ako si zalyžovať,“ zdôraznil riaditeľ horského strediska Jasná Igor Mráz.

Na poplach bijú aj Vysoké Tatry. „Posledný týždeň v roku predstavuje až 80 percent tržieb decembra a prvý januárový týždeň do 60 percent celkových januárových tržieb. Percentá jednoznačne potvrdzujú fakt, že tieto dni sú pre našich ubytovateľov nesmierne dôležité. Samotné vianočné až novoročné sviatky sú v ponímaní Vysokých Tatier zhruba 170 tisíc prenocovaní, čo v tržbách za ubytovanie predstavuje zhruba 5,5 mil. EUR. Tieto čísla sú úzko prepojené na možnosť lyžovať a preto sme s nádejou privítali ochladenie aj možnosť spustiť zasnežovacie zariadenia v lyžiarskych strediskách,“ podotkla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

V cestovnom ruchu je zamestnaných v tatranských regiónoch viac ako 10 tisíc ľudí a ďalšie tisíce pracujú v pridružených službách. Horské regióny Liptov a Vysoké Tatry vkladajú do zimy veľké nádeje a potvrdzujú, že dovolenka na Slovensku je dobrý nápad aj v zime. Výpadok kongresovej klientely bol absolútny, jesenné obdobie tak prehĺbilo straty v cestovnom ruchu. Skorý štart lyžiarskej sezóny je aj preto pre záchranu zamestnanosti v regiónoch absolútne kľúčový.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov