TS_Lanovka na námestí v Liptovskom Mikuláši

13. 7. 2018
Domov TS_Lanovka na námestí v Liptovskom Mikuláši

(Liptovský Mikuláš, 13. 7. 2018) – Na námestí v Liptovskom Mikuláši vyrástla nová dominanta – lanovka na Chopok z roku 1949 s bočnou sedačkou. Láka návštevníkov Liptova na novú výstavu pod názvom Objektívom Alojza Lutonského. Práve tento človek bol iniciátorom výstavby historicky prvej lanovky v Nízkych Tatrách a priekopníkom tatranského turizmu. Vernisáž výstavy bude v nedeľu 15. júla 2018 o 16,00 hod. v Múzeu Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši, pričom starú lanovku môžu návštevníci obdivovať už teraz.

Na históriou dýchajúcom liptovskomikulášskom námestí vyrástla neprehliadnuteľná dominanta – originálny stĺp prvej lanovky na Chopok z roku 1949 s bočnou sedačkou. „Veľmi radi sme využili možnosť umiestniť tento doslova pamätník aspoň dočasne priamo pred sídelnú budovu nášho mestského múzea. Prečo práve tu? Nie je to žiadny výstrel do prázdna. Alojz Lutonský, iniciátor výstavby historickej prvej lanovky v Nízkych Tatrách, priekopník tatranského turizmu, jaskyniar, publicista, fotograf, bol okrem mnohého iného v rokoch 1963 až 1969 riaditeľom Múzea Janka Kráľa,“ pozval na nevšednú prehliadku Jaroslav Hric, súčasný riaditeľ mestského múzea v Liptovskom Mikuláši. Nová výstava „Objektívom Alojza Lutonského“ bude pre verejnosť prístupná celú letnú sezónu až do 31. augusta 2018. Vznikla vďaka vzácnemu a rozsiahlemu foto-archívu, ktorý múzeu nezištne darovali potomkovia Lutonského.

15. júl 2018 ako termín vernisáže novej výstavy tiež nie je zvolený náhodne. Alojz Lutonský bol totiž aj propagátorom esperanta, preto múzejníci využili príležitosť letného stretnutia esperantistov, ktoré je v Liptovskom Mikuláši. Vernisáž začne túto nedeľu o 16,00 hod.

„Vizionár Alojz Lutonský dokázal získať pre realizáciu svojich predstáv ľudí rôznych povolaní a charakterov, neodradili ho neprajníci, hoci to boli ľudia významného spoločenského postavenia. Aj preto si zaslúži, aby sme si ho uchovali v pamäti. Aktivity Lutonského nám dávajú človečenský rozmer, robia nás ľudskejšími a učia nás vážiť si našu históriu, kultúru a prírodu. Málokto asi vie, že je aj autorom názvu Jasná. Práve on tiež prišiel s ideou postaviť lanovku, ktorá by spájala Liptov a Horehronie. Dnes je toto spojenie realitou a ponúka našim turistom, dovolenkárom, všetkým návštevníkom Liptova aj Horehronia veľké možnosti ako tráviť čas v horách,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

výstava v Múzeu Janka Kráľa lanovka s bočnou sedačkou Lutonský Alojz Lutonský priekopník tatranského turizmu 

V roku 2018 oslavujú Slováci a Česi 100 rokov od vzniku prvého spoločného štátu Československo. Malá stredoeurópska krajina vstala z popola rozpadnutej Rakúsko-Uhorskej ríše. Čechy boli priemyselne vyspelé, Slovensko bolo agrárnou krajinou. Po odchode uhorských štátnych zamestnancov  vzniklo na Slovensku vákuum, ktoré vypĺňali Česi. No nielen zrelí štátni úradníci. Prichádzali aj mladí študenti. Medzi nimi aj Alojz Lutonský, študent obchodnej školy. Turistika má najväčšiu zásluhu na tom, že prišiel na Slovensko, na Liptov. Vďaka nej si obľúbil tento kút našej krajiny a natrvalo sa v nej usadil. Pochovaný je na Vrbickom cintoríne v Liptovskom Mikuláši a od roku 2017 je tiež čestným občanom mesta in memoriam.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov