Svätojánske noci v Jáne

21. 6. 2016
Domov Svätojánske noci v Jáne

(Liptovský Ján, 21. 06. 2016) – Liptovská obec, ktorej názov sa spája s menom Ján už každoročne pripravuje na Jána atraktívny program. Inak tomu nebude ani tento rok a už najbližší piatok a sobotu čaká návštevníkov Liptovského Jána podujatie Svätojánske noci, ktoré sa bude tiahnuť od ranných hodín až do tmy. V piatok je pripravený lampášový sprievod aj zapálenie svätojánskeho ohňa a sobota bude patriť športu aj rodinnému putovaniu rozprávkovým lesom.

Na panské! Aj takto netradične sa prihovoria organizátori Svätojánskych nocí všetkým návštevníkom Liptovského Jána počas živej pozvánky, ktorá prejde celou obcou aj dolinou a otvorí v piatok 24. 6. 2016 o 16,00 hod. dvojdňové podujatie. A pozvánka to bude skutočne originálna, pandúri aj jánsky zemepán budú odetí v dobovom oblečení a povezú sa na konskom záprahu.

„Po prvý krát využijeme na toto podujatie zrekonštruovanú kúriu Eugen Szentiványi. Tá sa od tohto leta stala našim novým kultúrnym centrom aj s priľahlým amfiteátrom. Jeho súčasťou je aj informačné centrum, ktoré bude počas celého víkendu k dispozícii aj ďalším podnikateľom v cestovnom ruchu, ktorí si tu môžu prezentovať svoju ponuku na toto leto. Jánske podujatie otvorí naša trojica postavičiek Minerálik, Turistík a Jaskyniarik a pätnásť minút po dvadsiatej prvej hodine zapálime svätojánske ohne,“ povedal Juraj Filo starosta obce Liptovský Ján.

Kultúrny program v piatok večer bude ladený na ľudovú nôtu. Oživením bude lampášový sprievod, ktorý bude predchádzať jánskym ohňom. Na neskorý večer sú pripravené koncerty so zábavou až do rána. Sobota poteší nielen športovo naladených, ale aj rodiny. „Pre najmenších a ich rodičov, či starých rodičov sme pripravili atraktívnu cestu rozprávkovým lesom. Deti budú plniť zaujímavé úlohy a na konci ich odmeníme. Trasa povedie od Kade k futbalovému ihrisku na Štarte a je skutočne nenáročná, takže ju zvládnu aj mamičky s kočíkmi či skôr narodení,“ prezradila pracovníčka marketingu Lucia Melnová.

S menom Ján sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry.

„Liptovský Ján je z pohľadu turizmu Liptova veľmi významná obec. Okrem toho, že počet prenocovaní je tu jeden z najvyšších, tak predstavuje komplexnosť ponuky regiónu na veľmi malej ploche – termálne pramene, kultúrne pamiatky, turistika, cyklotrasy, jaskyňa, zaujímavé podujatia aj výborná gastronómia. Naviac každoročne sa počet tunajších atrakcií zvyšuje a rovnako rastie aj počet návštevníkov“ uzavrela riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Liptovský Ján bol v minulosti významné zemianske sídlo a dodnes sa tu zachovali kaštiele a kúrie. Obec sa však najviac preslávila 14 minerálnymi a termálnymi prameňmi, ktorých liečivé účinky boli známe už v 16. storočí.

6081_PLAGAT_SVN_2016

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov