Domov Exotická Veľká noc na Liptove

Exotická Veľká noc na Liptove

27. 3. 2015

(Liptovský Mikuláš, 27.03.2015) – Korbáč, voda, lyže, vajcia a kokosové orechy. Čo majú tieto veci spoločné? Všetky budú totiž dominovať veľkonočným sviatkom na Liptove. Okrem tradičných osláv dostanú aj exotický nádych. Veď kto to kedy videl oberať v marci v Nízkych Tatrách kokosové orechy a pri tom sa voziť v oblakoch na maľovanej kraslici?… Nuž, Veľká Noc na severe Slovenska môže mať aj takúto podobu.

Zima sa skončila a vládu prebrala jar, nie však vo všetkých regiónoch Slovenska. Na liptovských kopcoch sa to stále viac podobá na zimnú rozprávku a tak by to malo zostať aj počas Veľkej Noci. „Na oboch stranách Chopku v Nízkych Tatrách sú ideálne podmienky na jarnú lyžovačku. Na zjazdovkách je stále od 40 – 120 cm snehu a podmienky sú veľmi dobré. Predpokladáme, že ak nám bude počasie priať, lyžovať u nás sa bude do konca apríla a pri troche šťastia možno aj v máji. Prvé aprílové dni však budú mať hostia možnosť vyviezť sa na Chopok veľkonočnou kraslicou a zažiť uletenú šibačku s populárnym Tatrancom,“ prezrádza hovorkyňa tatranských stredísk Zuzana Fabiánová.

Lyžovať by sa malo aj na neďalekom Maline Brde, kde chcú natiahnuť sezónu aspoň do utorka 7. apríla. „Podmienky v našom stredisku sú stále veľmi dobré, naďalej sa nám darí udržiavať otvorenú aj našu najdlhšiu takmer štvorkilometrovú zjazdovku, ktorá vedie až do Hrabova. Počas veľkonočných sviatkov tiež vyzdobíme jednu kabínovú lanovku ako maľované vajíčko. Okrem toho, na sviatočnú sobotu 4. apríla sme pripravili nultý ročník skialpového vertikálneho preteku so štartom o 10:00 hodine,“  informuje marketingový manažér strediska Tomáš Gazdarica.

Kto má však už zimy plné zuby a namiesto snehu preferuje piesok, vodu a palmy, nemusí zúfať. Stačí si odskočiť na oberačku kokosových orechov do akvaparku Tatralandia. „Ide už o tretí ročník obľúbenej zábavy pre všetkých, ktorých omrzelo hľadanie vajíčok a čakanie na vedrá studenej vody. Pre návštevníkov sme pripravili kokosové súťaže, tropické tance, teplučkú morskú aj termálnu vodu a tropické teploty počas celého dňa,“ pozýva marketingová manažérka akvaparku Andrea Lehotská. Najveselšiu Veľkú Noc sľubujú aj v susednom GINO Paradise Bešeňová, kde na hostí čaká veľkonočný jarmok s tvorivými dielňami a ukážkami ľudových remesiel. „Voda neodmysliteľne patrí k sviatkom jari, tak prečo nepriniesť tradície priamo k bazénom,“ kladie si otázku riaditeľka marketingu Lýdia Chovancová. „Pokúsime sa zdolať rekord v pletení maxi korbáča, vyrobiť zajove uši a pri ľudovej hudbe Haluška budeme zdobiť tie najkrajšie kraslice,“  dopĺňa.

Na tradície nezabudli ani v KÚPEĽOCH LÚČKY, kde pripravili okrem Veľkonočného pobytu a výstavy maľovaných vajíčok aj druhý ročník akciezdobenia Veľkonočného stromčeka. Každý kto príde vo štvrtok 2.4. alebo piatok 3.4. do AQUA-VITAL Parku (okrem ubytovaných klientov) a prinesie na pokladňu veľkonočné vajíčko, získa 10 % zľavu na 2-hodinový a 3-hodinový vstup do vonkajších bazénov. „Toto vajíčko následne zavesíme na stromček pred vstupom do aquaparku, aby potešilo klientov, ktorí si prídu na Veľkú noc užiť vodu práve k nám,“ vysvetľuje obchodno-ekonomická námestníčka kúpeľov Slávka Medveďová.

Kraslice na všetky spôsoby skrášlia aj pribylinský skanzen. Rodičia i deti sa budú môcť zapojiť do zdobenia veľkonočných vajíčok, pokochať sa výstavou kraslíc, pozrieť si strom bohyne Vesny a zažiť na vlastnej koži jarné zvyky vrátane poriadnej oblievačky v podaní folklórneho súboru Liptov.„Snažíme sa, aby tradície z nášho regiónu nadobro nezmizli. Sú totiž kultúrnym bohatstvom, ktoré nám v cudzine závidia a mali by sme byť preto naň hrdí. Teší ma, že niektoré ľudové zvyky sú aj dominantnou súčasťou moderných podujatí a prostredníctvom nich sa o našej kultúre dozvedá aj stále viac návštevníkov Nízkych Tatier,“ hovorí Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Netradičná Veľká Noc sa na Liptove začína už 1. apríla a treba veriť, že nejde o žiadny žart.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov