Domov Turisti z Pobaltia prichádzajú našim horám na chuť

Turisti z Pobaltia prichádzajú našim horám na chuť

23. 3. 2015

(Liptovský Mikuláš, 23.03.2015) – Nová letecká linka, noví turisti a lepšie podmienky pre dovolenkárov z východnej a severnej Európy. S týmto cieľom spustili spoločnosť airBaltic a jeho slovenskí partneri v polovici decembra dopravné spojenie medzi Rigou a Popradom. Prvá sezóna novej linky sa skončila 7. marca a pre región Vysokých a Nízkych Tatier priniesla hneď niekoľko pozitív. 

Dovolenkári z pobaltských krajín začali objavovať naše hory. Dôvodom je práve nová letecká linka, vďaka ktorej sa naše strediská dostali aj do hľadáčika turistov, ktorí sa dosiaľ orientovali len na Alpy. Napriek tomu, že predsezónny cieľ, prepraviť v tejto sezóne 2 600 cestujúcich, sa podarilo naplniť len na 65 %, na Letisku Poprad-Tatry nie sú týmto výsledkom sklamaní. „Práve naopak. Linka sa za necelé tri mesiace ukázala ako životaschopná. Z uvedených  štatistík vyplýva, že airBaltic, ktorý ju prevádzkuje, plne nahradil výpadok leteckých turistov z Ruska a Ukrajiny. Okrem toho, v porovnaní s vlaňajškom ešte navýšil počet leteckých turistov o 509 cestujúcich. Dôvody, prečo sa nepodarilo prepraviť plný počet cestujúcich, budú predmetom rokovaní s dopravcom v priebehu nasledujúceho mesiaca,” povedal Ivan Hečko z letiska.

Z celkového počtu prepravených cestujúcich bolo 80% turistov smerujúcich k nám a v 20 % išlo o obchodných cestujúcich a pasažierov, ktorí smerovali do Rigy a severnej Európy za prácou. “Nová letecká linka sa pozitívne prejavila na návštevnosti v regióne, keďže cestujúci z Rigy  uskutočnili v období od 13.decembra 2014 do  7. marca 2015 viac ako 4 500 prenocovaní u ubytovateľov vo Vysokých Tatrách a na Liptove. Veríme, že ide len o začiatok dlhodobej spolupráce, ktorý naštartuje projekt do ďalších rokov. Cieľom je totiž postupne zvyšovať počet turistov z týchto krajín v našich strediskách a najmä v pobaltských krajinách zvýšiť povedomie i záujem o túto linku,” informuje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Celkovo sa počas 13 príletov a rovnakého počtu odletov podarilo prepraviť 1 679 pasažierov. Priemerné obsadenie predstavovalo 65 cestujúcich na jeden let. Najviac (425) ich k nám prišlo z Lotyšska, nasledovali Estónci (357) a Rusi (280). Vďaka leteckej linke sa však u nás objavilo aj viac Fínov, Švédov a Kazachov. „V porovnaní s vlaňajškom nám mierne stúpol počet hostí z pobaltských krajín. Letecká linka je určite prínosom pre región, zrejme však chýba globálny marketing a prezentácia Slovenska a Tatier, najmä pre nových klientov, individuálne sa presadiť ako hotel alebo zariadenie v tom prípade nie je jednoduché,“ pripomína Lucia Blašková z akvaparku AquaCity Poprad.

Záujem z doletových destinácií zaznamenali aj v zariadeniach najväčšieho prevádzkovateľa horských stredísk a hotelov v tatranskom regióne. Prevažne však ide o rezervácie realizované priamo samotnými klientmi. Ešte vyššie nárasty sa očakávajú v budúcej sezóne, keďže v súčasnosti sú v plnom prúde rokovania o spolupráci so zahraničnými tour operátormi a cestovnými kanceláriami. „Netreba zabúdať na fakt, že takúto spoluprácu je potrebné pripravovať s dlhodobým predstihom. Počas aktuálnej sezóny evidujeme z Lotyšska takmer 80 % nárast prenocovaní, stále sú však až 15. národnosťou čo do podielu obsadenosti. Prevažná väčšina týchto klientov sú individuálni cestujúci. Prenocovania z Litvy vykazujú vyššie čísla prenocovaní, no nárast bol len o necelých 20 %,“ bilancuje hovorkyňa spoločnosti Tatry Mountain Resorts Zuzana Fabiánová.

„Pobaltské krajiny sú pre nás ešte veľká neznáma. Postupne spoznávame spotrebiteľské správanie hostí z týchto krajín a usilovne pracujeme už tri roky na tom, aby  Slovensko a  Tatry boli značka a ľudia chceli prísť práve k nám na zimnú dovolenku. Počas tejto zimnej sezóny sme sa zamerali prevažne na online marketing a PR a výsledky ukazujú, že sme zvolili správnu cestu,“ dodala s úsmevom výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Lenka Maťašovská.

Projekt predpokladá vytvorenie pravidelného leteckého spojenia medzi Rigou a Popradom počas zimnej turistickej sezóny v rokoch 2014/15, 2015/16 a 2016/17 prevádzkovaného spoločnosťou airBaltic lietadlami s kapacitou 76 – 136 cestujúcich podľa záujmu turistov na konkrétny letový  deň.  Lety sú operované každú sobotu v časoch tak aby umožňovali jednoduchý  a rýchly prestup  pre cestujúcich z destinácií ako Moskva, Tallin, Vilnius, Štokholm, Helsinky a Riga.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov