Región Liptov potiahol Žilinský kraj na špičku v počte prenocovaní

16. 2. 2023 Liptovský Mikuláš
Domov Región Liptov potiahol Žilinský kraj na špičku v počte prenocovaní

(Liptovský Mikuláš, 16. 2. 2023) – Liptov bol v roku 2022 atraktívny najmä pre Slovákov, ale aj návštevníkov spoza hraníc. Počet prenocovaní za rok 2022 na Liptove medziročne podrástol na 1 721 649. Čísla spred pandémie sú však ešte ďaleko. V porovnaní s rokom 2019 chýbalo v prenocovaniach takmer 14 percent. Počet zahraničných návštevníkov medziročne stúpol. Rozhodujúci, viac ako dvojtretinový, podiel návštevnosti regiónu v roku 2022, tvorili opäť domáci Slováci, aj keď ich celkový podiel oproti roku 2021 bol nižší.

Štatistický úrad SR zverejnil údaje o výsledkoch v cestovnom ruchu na Slovensku. Regiónu Liptov sa darilo a vyšvihol Žilinský kraj na špičku v počte prenocovaní za rok 2022. Liptov síce nedosahuje čísla spred pandémie, ale trendy nasvedčujú tomu, že cestovný ruch je na vzostupe.

„Podľa údajov štatistického úradu sme si medziročne výrazne polepšili, prenocovania za rok 2022 predstavovali 1 721 649, pričom takto pred rokom to bolo len 1 014 269. Do predpandemických čísel ešte máme čo doťahovať. Najviac hostí sa ubytovalo v okrese Liptovský Mikuláš, kde návštevníci vyhľadávali najmä horské stredisko Jasná, vodný park Tatralandia a komplex atrakcií a prírodných krás najmä v Demänovskej, Jánskej, Žiarskej ako aj Prosieckej či Kvačianskej doline. Veľmi významnú časť prenocovaní za rok dosahuje pravidelne obec Demänovská Dolina. Verím, že si to všimne i Žilinský samosprávny kraj, pod ktorý spadá aj hlavná dopravná tepna vedúca cez túto turisticky atraktívnu obec vo vysokom stupni ochrany prírody,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Vyšší trend rastu prenocovaní aj návštevnosti dlhodobejšie vykazuje v rámci regiónu Liptov Okres Ružomberok. Ťažiskový, viac ako dvojnásobný podiel na výsledkoch regiónu z pohľadu cestovného ruchu, však stále vytvára okres Liptovský Mikuláš, kde sa sústreďuje najviac atrakcií regiónu aj väčšina ubytovacích kapacít.

Zaujímavý je aj pohľad na vývoj štatistických ukazovateľov regiónu počas jednotlivých kvartálov. Najväčší prepad v porovnaní s rokom 2019  zaznamenal región v prvom kvartáli 2022, kedy sa ešte len postupne oživoval cestovný ruch. Región vykázal prepad v prenocovaniach až 77 %. Postupne sa čísla zlepšovali. V druhom kvartáli bol pokles len 11 %, štvrtý kvartál takmer 12 % a v lete len necelých 5 %.

Začiatok roku 2023 priniesol nezvyčajne teplé počasie, no záujem o lyžiarske pobyty počas tejto zimnej sezóny to výraznejšie neovplyvnilo. Navyše už od nadchádzajúceho víkendu čaká región dôležité obdobie jarných prázdnin na Slovensku. Podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré, jednotlivé lyžiarske strediská si pochvaľujú aj aktuálnu návštevnosť hostí zo zahraničia, ktorým prázdniny začali skôr. Prístupné a v prevádzke sú takmer všetky zimné atrakcie vrátane vodných parkov, ktoré robia Liptov celoročne top pobytovou destináciou Slovenska. „Každý kto by sa chcel počas jarných prázdnin ubytovať v blízkosti lyžiarskych svahov by už nemal váhať, lebo sa dopredávajú posledné voľné kapacity v strediskách. Ďalej od lyžiarskych svahov máme ešte dostatočné možnosti výberu ubytovania. Hosťom, ktorí sa ubytujú mimo lyžiarskych stredísk, odporúčame využitie našich bezplatných skibusov,“ doplnil Ján Blcháč. Jasná, najvyššie položené lyžiarskej stredisko na Liptove očakáva, že lyžovačka potrvá až do konca apríla.

Štatistiky potvrdzujú, že dobre zvládnutá zimná sezóna je základom pre kvalitné výsledky destinácie aj v ďalších mesiacoch. Liptov robí maximum preto, aby sa vrátil k číslam spred pandémie.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov