V Demänovskej Doline vyvrcholil Natur Creative Festival Jasná

30. 7. 2022 Jasná
Domov V Demänovskej Doline vyvrcholil Natur Creative Festival Jasná

(Demänovská Dolina, 30. 7. 2022)V areáli detského ihriska Barančekovo v Demänovskej Doline dnes vyvrcholil Natur Creative Festival Jasná. Druhý ročník podujatia sa niesol v znamení oviec a ovčiarstva. Na túto tému vytvorili drevorezbári hodnotné diela a dominovala aj programu pre deti.

Ovčiarstvo sa neodmysliteľne spája s Liptovom i s Demänovskou dolinou, nedávno sa tradičné ovečky valašky vrátili aj na svahy zjazdoviek v Jasnej. Druhý ročník Natur Creative Festivalu Jasná sa preto organizátor – obec Demänovská Dolina – rozhodol venovať práve tejto téme. Stala sa aj zadaním pre 6 rezbárov zo Slovenska a Česka, ktorí od štvrtka 28. júla pracovali na svojich dielach. „Rezbári dali dušu takmer šiestim kubíkom dubového dreva. Všetky umelecké výtvory rezbárov, na ktorých pracovali počas festivalu, zostanú skrášľovať viacero lokalít v obci,“ hovorí poverený starosta Demänovskej Doliny Richard Bros.

Rezbári v sobotu zápolili aj v divácky atraktívnom speed carvingu, rýchlostnej súťaži vo vyrezávaní sôch. Ďalších šesť drevených sôch, ktoré rezbári vytvorili v tejto disciplíne, putovali vzápätí do dražby, z ktorej si ich mohli odniesť úspešní návštevníci. „Výťažok z dražby využijeme na dobrú vec, 1030,- € podporí materskú škôlku v Pavčinej Lehote,“ dodáva Richard Bros.

Ovčiarska téma nezostala v programe vyvrcholenia Natur Creative Festivalu iba v drevenom prevedení. Deti sa od rána tešili živým ovečkám a učili sa ich nadháňať tak, ako to robia praví liptovskí bačovia. Radosť im robilo aj zdobenie medovníkov v tvare ovečiek. Nechýbali ukážky práce horských záchranárov či hasičskej techniky a množstvo ďalších atrakcií. Typické črty regiónu zastupovali aj ovčiarske výrobky a originálne liptovské droby v podaní majstra šéfkuchára Ivana Rusinu.

„Ovčiarstvo na Liptove zažíva svoju renesanciu. Ovce sa vrátili na stráne druhého najvyššieho kopca Nízkych Tatier a Liptov čoraz viac hlása návrat k tradíciám. Tomu významne napomáha aj projekt Nepoznaný Liptov.  Sme uprostred leta, okrem ovčiarstva náš región na druhý prázdninový mesiac ponúka veľa atraktívneho programu pre všetkých. Naše kopce lákajú na turistiku, cykloturistické trasy sa však oplatí spoznávať aj zo sedla bicykla a kopec ďalších tipov kam za letnými zážitkami je dostupných na regionálnej stránke visitliptov.sk,“ uzavrela výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Obec Demänovská Dolina už teraz myslí aj na budúci, tretí ročník Natur Creative Festivalu. Tému nateraz neprezradí.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV spolufinancovala podujatie s obcou Demänovská Dolina  aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 5 000,- eur.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov