Liptov Ride opäť po dvoch rokoch

9. 4. 2022 Liptovský Mikuláš
Domov Liptov Ride opäť po dvoch rokoch

(Liptovský Mikuláš, 9. 4. 2022) – Unikátne spojenie vody, snehu, prírody, mesta, piatich športov, stoviek pretekárov a desiatok dobrovoľníkov… aj o tom sú preteky Liptov Ride. Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši, okolité lúky a kopce po dvojročnej pandemickej pauze ožili druhú aprílovú sobotu 5. ročníkom štafetových pretekov s výnimočnou atmosférou.

Na Slovensku len Liptov ponúka v jeden deň možnosť spojiť leto so zimou cez športové disciplíny akými sú – beh, skialp, freeride lyžovanie, cyklistika a jazda kajakom na divokej vode. Po dvoch rokoch vynútenej pauzy sa na štartovej listine ocitlo 62 tímov a 11 jednotlivcov a to napriek horšiemu počasiu. Zaujímavosťou bolo, že väčšina štartujúcich tímov si preniesla registráciu ešte z roku 2020. Medzi štartujúcimi bolo aj niekoľko jubilantov, ktorí nevynechali ani jeden ročník a dokonca jeden pretekár si trasu prešiel individuálne aj v rokoch 2020 a 2021, kedy sa preteky nekonali. „Trasa našich štafetových pretekov zostala v podstate rovnaká ako predchádzajúce ročníky. Takmer 14 km dlhý beh s prevýšením cez 400 metrov z areálu vodného slalomu cez obec Ploštín, Demänovskú dolinu popri riečke Demänovka na Lúčky v Jasnej. Tam štafetu preberali skialpinisti. Skialpinistov čakalo prevýšenie 1046 metrov smerom na Chopok, kde odovzdávali štafetu freeriderom. Tí si užili jazdu zjazdovkou, nakoľko voľný terén nebol bezpečný. Následne pokračovali z Jasnej dole cez Demänovskú dolinu, Iľanovské lúky a Závažnú Porubu cyklisti až do areálu vodného slalomu, kde už to bolo len na kajakároch, ktorí začínali na tichej vode a končili splavom divokej vody,“  povedala projekt manažérka LIPTOV RIDE Katarína Guothová. Je obdivuhodné, že sa do pretekania pustilo aj 11 jednotlivcov.

„Štafetové preteky Liptov Ride sa stali jarnou tradíciou nielen pre Liptákov, ale aj pre športovcov a dobrovoľníkov z iných kútov Slovenska a Česka. Mnoho tímov sa stretáva len raz ročne práve kvôli pretekom ako sú tieto naše,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Počasie tohtoročnému Liptov Ride neprialo, ale v duchu, že neexistuje zlé počasie, len zle pripravení športovci si jubilejný Liptov Ride našiel svojich víťazov. „Štafetové preteky Liptov Ride vyhrali pretekári Rýchle šípy a napriek vetru, dažďu aj sneženiu predviedli skvelé výkony. Preteky jednotlivcov vyhral Tomáš Kello,“ uzavrela výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Športový deň zavŕši afterparty. Zahrajú La3no Cubano, ktorí Liptov Ride roztancovali už v roku 2017 a znova prinesú na Liptov energické tanečné rytmy z celého sveta – Balkán, Kuba, Afrika, Orient s prímesou slovenského folklóru, etno-elektra, funky či drum’n’bass. Závan autentického folklóru prinesie aj koncert Folk & Bass Orchestra, ktorí kombinujú živé hranie na ľudových nástrojoch (gajdy, píšťaly, šalmaj, fujara) s elektronikou. Záver afterparty bude patriť DJom (DJ Koreň a Slowax DJs).

Od prvého ročníka v roku 2016 preteky narástli, nielen v počte organizátorov a počte pretekajúcich tímov, ale aj skúsenosťami. V spolupráci s občianskym združením TO DO Liptov je časť štartovného venovaná na podporu iných zmysluplných projektov. V minulých rokoch sa napríklad podporili aktivity na ochranu horských lesov, hlavný cestný ťah  v Liptovskom Mikuláši spestril mural “Liptovský Mikuláš, mesto medzi horami“, ktorý mal poukázať na množstvo reklamného smogu v meste. Finančný príspevok z tohto ročníka poputuje cez nadáciu Unicef na humanitárnu pomoc na Ukrajine.

Liptov Ride spolufinancovala Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 9 000,- eur.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov