11 výrobcov získalo certifikát Produkt Liptova

15. 3. 2022
Domov 11 výrobcov získalo certifikát Produkt Liptova

(Liptovský Mikuláš, 15. 3. 2022) – Celkovo jedenásť výrobcov z regiónu Liptov získalo historicky prvé certifikáty PRODUKT LIPTOVA. Pýšia sa nimi regionálne produkty, ktoré reprezentujú tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo, a tým dotvárajú zážitok návštevníka Liptova. Ide o výrobcov medovníkov, bylinných čajov, prírodných bylinných mydiel, producenta kravského mlieka, masla a syrov, medov, ale aj tkáčov kobercov, výrobcov krojov či regionálnej špeciality Liptovské droby.

Na Liptove pôsobí množstvo lokálnych výrobcov, ktorí obohacujú ponuku Liptova o regionálne produkty a vychádzajú z tradícií. Časť z nich za zapojila do prvej výzvy na získanie oficiálneho certifikátu Produkt Liptova. Certifikačné kritéria splnilo nateraz 11 subjektov. Produkt Liptova  je regionálna značka kvality, ktorú Liptáci môžu použiť na poľnohospodárske produkty a potravinárske výrobky, remeselné a iné spotrebné výrobky s pôvodom v ich regióne. „Certifikovali sme jedenásť producentov, ktorí splnili náročné kritéria našej certifikačnej komisie. Niekomu sa to môže zdať málo, ale nám nešlo o kvantitu, zamerali sme sa na kvalitu. Vybrali sme takých výrobcov, ktorí budú náš región v dobrom reprezentovať a sprostredkujú aj jeho pestrosť. Liptov má čo ponúknuť, patrí k najkrajším oblastiam na Slovensku a chceme to potvrdiť aj certifikáciou Produkt Liptova. Kritérií na získanie značky bolo hneď niekoľko, ale z najdôležitejších spomeniem výrobu v regióne, tradíciu výrobného procesu, samozrejme kvalitu, využívanie ručnej práce či ekologické hospodárstvo,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Celý proces vytvorenia značky Produkt Liptova začal spojením síl miestnych akčných skupín – Dolný a Horný Liptov, združenia CR Klaster Liptov a Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV, ktorá projekt aj koordinuje. Po ukončení prihlasovania do prvej otvorenej výzvy zasadala certifikačná komisia, ktorej súčasťou bol vždy aj odborný garant. Podľa toho, o aký výrobok išlo, to boli kontrolóri kvality z Liptovskej mliekarne, zástupkyňa Národopisného múzea z Liptovského Hrádku, bylinkárka a ľudová liečiteľka, chovateľ včiel či producent výrobkov z medu.

„Dôležité pre nás bolo, aby išlo o produkty skutočne z regiónu, ktoré vyrábajú lokálni ľudia tradične a s láskou. Ocenenie získali dvaja výrobcovia medovníkov, producent bylinkových čajov, aj producent prírodného bylinkového mydla či dvaja výrobcovia medu. Som rada, že nechýbajú ani mliečne výrobky od dvoch producentov v podobe kravského masla, kravského čerstvého syra a mlieka ako aj jeden výrobca európskeho unikátu zo zemiakov Liptovské droby. Produktom Liptova sa od dnešného dňa môžu pochváliť taktiež tkané koberce a prestieradlá na stoly ako aj kroje z Liptovských Sliačov,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. V príjemnom prostredí Marina Liptov pri Liptovskej Mare odovzdali certifikáty za hlavného koordinátora projektu Oblastnú organizáciu cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč a za miestne akčné skupiny Rastislav Horváth a Marcela Herichová.  Do konca roka pripravujú Liptáci aj druhú výzvu na producentov a výrobcov na získanie certifikátu Produkt Liptova.

Ak niekomu medzi ocenenými chýbajú spracovatelia ovčieho mlieka, tak nejde o náhodu. Čerstvé ovčie mlieko a výrobky z neho budú dostupné až v máji, takže certifikačná komisia zasadne aj dodatočne.

„Liečivé bylinky poznali už dávno naši predkovia, ktorí ich zbierali, sušili a vedeli nimi poliečiť mnohé neduhy. Tie naše pestujeme v neporušenej prírode Tatranského národného parku priamo pod majestátnym Kriváňom, severne od obce Východná. Sme hrdí na naše čaje a vážime si, že sa stali Produktom Liptova aj v spoločnosti ďalších skvelých produktov z nášho regiónu,“ povedal konateľ Bio Tatry Ľubomír Kružliak. Bylinky certifikovaných čajov sú pestované ekologicky, bez použitia akejkoľvek chémie.

„Produkt Liptova je pre nás veľký krok vpred, ktorý pomáha a podporuje región, v ktorom žijeme. Budem rád, keď si každý kto si zakúpi certifikovaný výrobok uvedomí, že v podstate jeho kúpou dáva prácu ľudom na Liptove a získava aj poctivý kúsok z nášho regiónu,“ povedal predseda Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát.

„Súčasťou odovzdávania certifikátov bola prezentácia producentov ako aj ochutnávka. Po prvý raz sa odprezentovali takto spoločne a verím, že príležitostí na šírenie dobrého mena Liptova cez tieto produkty bude už len pribúdať,“ uzavrela predsedníčka združenia Miestna akčná skupina Horný Liptov Marcela Herichová.

Informácie o tom, kde sa dajú zakúpiť certifikované Produkty Liptova sú dostupné aj na webe www.produktliptova.sk. Medovníky zaradené medzi Produkty Liptova reprezentujú výrobcovia Med(veď)ovník a Medona, bylinkové čaje značka BioTatry, mydlá značka Krmešáky. Za kvalitnými kravskými výrobkami nájdu záujemcovia Salaš Pastierska a Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, med s ocenením Produkt Liptova vyrábajú Iveta Nádašdyová a Ľubomír Sova, Liptovské droby Štefan Tkáč,  kroje z Liptovských Sliačov Emília Šimčeková a tkané koberce a prestierania na stôl Michal Lorenčík.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Žilinský turistický kraj financuje Produkt Liptova aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 12 600 eur.

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov