TS_Geniálny Lipták Aurel Stodola

11. 5. 2019
Domov TS_Geniálny Lipták Aurel Stodola

(Liptovský Mikuláš) – Na sobotu 11. mája 2019 pripadlo 160. výročie narodenia svetoznámeho fyzika, technika a humanistu Aurela Stodolu. Väčšine Slovákov nie je známy, ale všetci technici ho považujú za ikonu vedecko-technickej revolúcie, bol dokonca učiteľom a priateľom legendárneho Alberta Eisteina. Aurelovi Stodolovi, rodákovi z Liptovského Mikuláša, symbolicky vzdali hold samotní Mikulášania a mesto sa zmenilo na geniálny park, v ktorom ožili postavy Stodolu, Einsteina aj Milana Rastislava Štefánika.

V súčasnosti sa rodí tak 250 detí každú minútu. Ale ľudí, ktorým sa hovorí, že majú o koliesko viac, býva ako šafranu. Jedno také dieťa sa narodilo presne pred 160-timi rokmi v rodine mikulášskeho garbiara. Dali mu meno Aurel Stodola.  

„Písali o ňom ako o Švajčiarovi, samotní Švajčiari ho vnímali ako svojho, ale on vždy zostal Slovákom a hrdým Mikulášanom, ktorý nikdy nezabudol na svoje korene. Pre toto, ale aj pre všetko čo svetu priniesol, nemôžeme taký významný deň, akým je výročie jeho narodenia, zostať ticho. Centrum Liptovského Mikuláša sa vďaka Stodolovmu odkazu zmenilo na jeden geniálny park. Deti fascinovali fyzikálne pokusy aj vedecké hračky, uskutočnili sa kreatívne tvorivé dielne, svetlo sveta uzrela príležitostná poštová obálka a pečiatka, ktoré potešili nielen filatelistov. Vyhodnotili sme tiež výtvarnú súťaž k tematike Stodolu. Dnešné oslavy sú vrcholným podujatím Roka Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Kto bol geniálny Lipták Aurel Stodola? Profesor, strojný inžinier a vedec, ktorý zo všetkých slovenských vedcov dosiahol najväčšiu svetovú povesť a uznanie. Prácu zameral na oblasť teórie parných a plynových turbín. Vážil si ho samotný Albert Einstein, nielen ako svetovú kapacitu vo svojom odbore, ale aj ako veľkého človeka pre jeho mravné hodnoty, humanizmus a sociálne cítenie. S chirurgom Dr. Sauerbruchom zostrojil pohyblivú ruku, aby zmiernil utrpenie vojnových invalidov. Bol vyznamenaný medzinárodnou zlatou medailou Jamesa Watta, obdobou Nobelovej ceny v technike. Takto sa píše o Aurelovi Stodolovi v historických záznamoch. Mikulášsky rodák sa nezmazateľne zapísal do histórie.

V tunajšom mestskom múzeu Janka Kráľa zriadili novú výstavu a v meste odštartovali aj novú prehliadkovú trasu venovanú odkazu génia s veľkým srdcom, ktorou sprevádza aj živá postava Alberta Eisteina. V múzeu  sa vyníma rodostrom Stodolovcov. Návštevníkov zaujme životopis Stodolu v slovenčine a v angličtine, rôzne fotografie od mladosti až po seniorský vek. Nechýba dotyková obrazovka, cez ktorú si môžu záujemcovia nájsť o liptovskomikulášskom rodákovi mnoho ďalších informácií.

Okrem Stodolu a Einsteina Mikulášania oživili aj Milana Rastislava Štefánika. Tiež to bol veľký človek svojej doby. Slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik, ktorý mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Len nedávno vyhral právom aj v ankete Najväčší Slovák. Prečo sa objavuje aj tu? Lebo rovnako ako Stodola bol nielen Slovák, ale bol to významný Európan, ktorý vytváral dejiny, jeho odkaz bude vďaka tomu vždy živý a bohužiaľ v máji tohto roku sme si pripomenuli presne sto rokov od jeho tragického skonu.

„Až dnes možno niektoré deti pochopili, prečo nemôže fungovať perpetuum mobile. Možno konečne prišli na chuť fyzike, mechanike a zrazu to pre nich nie je taká málo záživná vec, ktorú poznajú z kníh v školských laviciach. Sme radi, že sme zhmotnili teóriu do atraktívneho programu. Zároveň mám pre všetkých, ktorí tu dnes nemohli byť s nami dobrú správu, že program s géniami pripravujeme aj na prázdninové mesiace. Takže pozývame na Liptov  všetkých, ktorí majú záujem spoznávať Liptov aj z tejto stránky,“ navnadila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Podujatie k 160. výročiu narodenia Aurela Stodolu organizuje spoločne s mestom Liptovský Mikuláš Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a použila na jeho realizáciu aj prostriedky z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške takmer 5 000,- eur.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov