Domov Známy aj neznámy Liptov

Známy aj neznámy Liptov

9. 8. 2016

(Ružomberok, 09. 08. 2016) – Môže sa zdať, že Liptov je prebádaný región, ale nadšencom a turistom z Černovej a okolia sa podarilo nájsť dolinu, ktorá svoje krásy odhalí len teraz. V Čutkovskej doline vytvorili náučný chodník a názov získal skutočne výstižný ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina. Chodník je dlhý 6,1 kilometra a má 10 tabúľ, 6 mostíkov a 3 lavičky na sedenie. Najväčšími lákadlami sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava.

Príprava a sprístupnenie náučného chodníka je náročný a zdĺhavý proces. V roku 2012 vznikol zámer, nasledovala príprava projektovej dokumentácie aj samotný schvaľovací proces. Je letná sezóna 2016 a ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina postupne odhaľuje svoje tajomstvá. Nebyť černovských nadšencov, turistov, tak by jej taje boli naďalej ukryté pred očami zvedavých turistov. “Táto dolina je nepoznaná. Pre nás je to jednoducho srdcovka a chceli sme ju prebudiť a odhaliť svetu jej krásy. Paradoxom je, že ani domáci obyvatelia ju nepoznajú v celej jej dĺžke a udivovala aj v čase samotnej prípravy náučného chodníka dobrovoľníkov, ktorí sa podieľali na prácach,“ povedal Štefan Koreň jeden z dvojice autorov projektu a nadšený černovský turista. On spolu s Milanom Kmeťom a ďalšími dobrovoľníkmi pretavili sen o náučnom chodníku na skutočnosť.

Desať náučných tabúľ po celej dĺžke doliny odhaľuje tajomstvá tunajšej fauny a flóry. Tri tabule sa nachádzajú v ťažšie prístupnom lesnom teréne, takpovediac v divočine. Ukazujú turistom doslova klenoty, ktorými sú čarovné vodopády, tiesňavy, husté lesy pripomínajúce pralesy. „Najvyšším bodom chodníka je tiesňava v nadmorskej výške 850 metrov. Práve tam prebiehali aj jedny z najnáročnejších prác. Museli sme vŕtať a sekať schody do pevnej skaly a inštalovať bezpečnostné ochranné zábradlie. Samotný kaňon tiesňavy meria úctyhodných 64 metov a vytvoril ho Čutkovský potok,“ povedal Peter Bačkor z OZ Černovský chotár.

Existencia náučného chodníka môže napomôcť aj v orientácii a eliminuje tak vybočovanie z trasy chodníka, aby následne turisti nerušili tunajšiu faunu a tiež nedochádzalo k zablúdeniu v doline.

„Význam dolín pri Ružomberku aj mesta samotného z pohľadu turizmu z roka na rok narastá. Aj výsledky za prvý štvrťrok potvrdzujú pretrvávajúci trend rastu záujmu o túto časť Liptova. Priemerný medziročný nárast tu presiahol 20 percent. Je preto opodstatnené, že investujeme v tejto lokalite a zlepšujeme infraštruktúru cestovného ruchu. Do náročného projektu náučného chodníka sme investovali čiastku presahujúcu 18 tisíc eur. Aktivisti odpracovali v ťažkom teréne viac ako tisíc hodín a vlastnými rukami a na svojich chrbtoch vyniesli približne 5 ton materiálu,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Pri prácach na schodoch a mostoch sa použilo až 300 metrov železných tyčí na stabilizáciu a 7 metrov kubických drevenej guľatiny. Až na šiestich úsekoch museli realizátori vybudovať mosty ponad potoky. Na 130 metroch chodníka vybudovali priečnu stabilizáciu proti zosuvom svahu. Dokopy ručne vykopali až 1,5 km chodníkov v premenlivom suťovitom teréne s častými úsekmi zasekanými do skaly.

Turisti sa vždy radi pochvália svojim priateľom či rodine čo zdolali a zvečnia si svoje zážitky. Aj preto je terén v okolí tabúľ mierne upravený, aby návštevníkom umožnil pohodlný odpočinok, štúdium textov i fotenie. A možno aj vďaka fotografiám, ktoré budú ľudia šíriť a zdieľať po internete odhalí ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina svoje tajomstvá ďalším zvedavcom.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov