Domov Na Liptove oživia Mikulášske tradície

Na Liptove oživia Mikulášske tradície

16. 2. 2015

(Liptovský Mikuláš, 16.02.2015) – Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Liptovský Mikuláš? Nie je to len bryndza a legendárny Jánošík, ale aj bohatá história s množstvom tradícií. Liptáci sa ich pokúsia oživiť už v piatok 20. februára 2015, keď spustia bezplatné prehliadky mesta s ochutnávkou miestnych špecialít. 

Okúsiť chuť a vôňu bryndze, pareníc a oštiepkov, oživiť umenie miestnych garbiarov a kožušníkov, navštíviť chýrne liehovary a predstaviť najznámejšie osobnosti Liptovského Mikuláša. S týmto cieľom v meste spúšťajú novú prehliadkovú trasu s názvom Mikulášske tradície. „Pre túto tému sme sa rozhodli z dôvodu silných tradícií mliekarenstva, liehovarníctva a garbiarstva, ktoré boli v L. Mikuláši založené a pretrvávajú dodnes nielen v meste, ale aj v rámci Liptova. Chceli sme znova predstaviť niečo, čo je mestu vlastné a neodmysliteľne sa s ním spája,“ vysvetľuje riaditeľka miestneho Informačného centra Jana Piatková.

„Návštevníci mesta sa zoznámia nielen s tým, ako tradície vznikali, ale aj s výnimočnými a kvalitnými tradičnými gastronomickými výrobkami. Môžu ich ochutnať priamo v regióne, prípadne si na základe odporúčaní priniesť domov pravú nefalšovanú liptovskú bryndzu, oštiepky či typické nápoje, ktoré sa dodnes v meste vyrábajú,“ informuje Rudolf Urbanovič, zástupca primátora mesta Liptovský Mikuláš. Pri otvorení prehliadkovej trasy Mikulášske tradície bude 20.2. o 15:00 hodine pre návštevníkov priamo v Informačnom centre pripravená ochutnávka dokonca BIO gastronomických výrobkov a tradičných likérov.

Už teraz je jasné, že nepôjde o obyčajnú prehliadku mesta, no núdza nebude ani o množstvo pikantérií. Málokto totiž vie, že napríklad bryndzu z Mikuláša vyvážali v prvej polovici 20. storočia do Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Francúzska i Ameriky. Pre slávnych mikulášskych garbiarov Žuffovcov bol zasa technický pokrok začiatkom 20. storočia samozrejmosťou nielen v ich podniku, ale aj v ich domácnostiach. „Boli medzi prvými, ktorí mali doma rádio, a taktiež sa vášnivo venovali motorizmu. V tom čase zdesenie z počutých hlasov hraničilo najmä u starých ľudí a detí s čarovaním. Pavol Žuffa vynašiel kruhové logaritmické pravítko a projektoval elektráreň  v Demänovskej doline,“ prezrádza čriepky z výkladu turistická sprievodkyňa Darina Hofereková.

Prehliadková trasa Mikulášske tradície bude nielen o histórii, ale poukáže i na ich konkrétne prepojenie do súčasnosti. „Naším cieľom je návštevníkom ukázať, že tradície sú na Liptove dodnes živé. Zároveň chceme prezentovať konkrétnu ponuku tradičných výrobkov a tým podporiť domácich podnikateľov,“ dopĺňa Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

V Liptovskom Mikuláši štartujú už siedmu prehliadkovú trasu a spustia ju skutočne symbolicky 20.2.2015 pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov. Liptov je jednoducho región, ktorý sa oplatí spoznávať všetkými zmyslami.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov